آهنگساز فرانسوی پونه تلاش می‌کند تا صدای گمشده‌اش را پس بگیرد

گیلهم گالارت با لهجه‌ای غلیظ و جنوبی فرانسوی صحبت می‌کرد، صدایش عمیق و کمی بینی‌ای، و در بالای آن لبی ضعیف بود.

سپس در سال 2015 تشخیص داده شد که او مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS، یک بیماری عصبی غیرقابل درمان است که به آرامی ماهیچه های او را از سر تا پا فلج می کند و او را در بستر می گذارد و مجبور می کند از یک برنامه کامپیوتری سنتز صدا برای صحبت کردن استفاده کند.

حالا خانواده اش با او شوخی می کنند که صدایش شبیه دستگاه جی پی اس است. همسر و دو دخترش آقای گالارت گفت، گاهی اوقات او با شماره تلفن همراه قدیمی خود فقط برای شنیدن پیام صوتی خود تماس می گیرد.

او گفت که از دست دادن صدای متمایز خود، احساس تسلیم بخشی اساسی از خود را داشته است، زیرا صدا اشتیاق زندگی او بوده است. او که بیشتر با نام پونه شناخته می شود، یک تهیه کننده موسیقی و آهنگ ساز است که زمانی به یکی از محبوب ترین گروه های رپ قدیمی فرانسه، خانواده فونکی تعلق داشت.

پونه، 50 ساله، در تلاشی برای بازپس گیری صدای آوازی خاص خود، دست به تلاشی کمی کیشوت و هنوز ناتمام زده است. از آنجایی که صدای ضبط شده کافی برای ورود به رایانه و ایجاد یک جایگزین مصنوعی از صدای او وجود نداشت، او از یک کمدین خواست تا تقلیدی از آنچه قبلاً به نظر می رسید ضبط کند – و در عوض از آن به عنوان پایه استفاده کرد.

پونه که در خانه‌اش در گایلاک، شهری کوچک در نزدیکی تولوز در جنوب غربی فرانسه روی تخت نشسته است، گفت: «صدا یک چیز بسیار شخصی است. او اضافه کرد که نحوه صحبت شما «حجم‌هایی درباره شخصیت شما می‌گوید» و فوراً خیلی از شخصیت شما را به شما منتقل می‌کند. حتی اگر همانطور که به شوخی صدای خود را در مستندی درباره زندگی خود توصیف کرد، “واقعاً شبیه یک احمق به نظر می رسید.”

در سال 2020، او با Marc-Antoine Le Bret، یک کمیک 37 ساله که به خاطر تأثیرات افراد مشهور شناخته شده است، تماس گرفت و از او برای ایجاد صدایی جدید که مطابق با صدای قدیمی خود است کمک خواست.

آقای “چالش کاملا دیوانه کننده بود.” لو برت فکر کردن را به یاد آورد. او هرگز پونه را ملاقات نکرده بود، اما بلافاصله موافقت کرد. “این زیباترین چالش زندگی من است.”

آقای. لو برت در ضبط های صوتی و تصویری قدیمی پونه غوطه ور شد، مانند کلیپ هایی از تعطیلات خانوادگی به مراکش. او همچنین فیلم های گروه Pone را تماشا کرد.

پونه در خانواده فونکی که صدها هزار آلبوم در دهه‌های 1990 و 2000 با رپ‌های آتشین درباره خیابان‌های مارسی به فروش می‌رساند، آواز نمی‌خواند و رپ نمی‌خواند. غرفه آقای لو برت به صدای پونه در مصاحبه ها، فیلم های پشت صحنه کنسرت ها و صحبت های استودیویی در جلسات ضبط گوش می داد.

آقای. لو برت بعداً روی اصلاح برداشت خود کار کرد. اما آسان نبود.

پونه در سال 2020 با مارک-آنتوان لو برت تماس گرفت و از او برای ایجاد صدایی جدید که مطابق با صدای قدیمی او باشد کمک خواست.اعتبار…ویکتور جولی/آباکا پرس، از طریق رویترز

پونه در تولوز متولد و بزرگ شد، جایی که در نوجوانی عاشق هیپ هاپ شد، قبل از اینکه به مارسی برود. این دو شهر لهجه‌های کمی متفاوت اما به همان اندازه قوی دارند، با «e» بی‌صدا که همیشه آنقدر بی‌صدا نیست. (تلفظ “پونه” از پاریس تا جنوب متفاوت است، اما “e” در هر دو زبان بی صدا است.)

آقای. لو برت مجبور شد لحن پونه را نیز بگیرد و گفت که “سعی کرده” شیوه بیان پونه را بدون لغزش در کاریکاتور جذب کند. او گفت: “او عاقل است، او کنایه را دوست دارد و این مهم بود.”

دریافت درست لحن برای وهیبا گالارت، همسر پونه، و آخرین فردی که می‌توانست او را قبل از اینکه به صدای غیرشخصی و دیجیتالی تولید شده تغییر دهد، درک کند، ضروری بود.

او گفت: “گاهی اوقات او چیزی به ما می گوید و لحن کامپیوتر صاف و سرد است.” این باعث می شود صدای او تندتر از آنچه در نظر گرفته شده باشد. او افزود: “برای او مهم بود که تا حد امکان از خود سابق خود، برای دختران ما، بازیابی شود.”

یک بار آقای لو برت احساس کرد که برداشتش به اندازه کافی نزدیک است، او حدود 250 عبارت سهام را در یک استودیوی ضبط صدا کرد، که بسیاری از آنها جملات بی معنی طراحی شده بودند تا تعادل درستی از واج ها را برای تغذیه برنامه طراحی شده توسط CandyVoice، یک شرکت پردازش و سنتز صدای دیجیتال، فراهم کنند.

ام‌اس. گالارت در این جلسه سه ساعته شرکت کرد و به تصحیح و راهنمایی آقای. لو برت. پونه و خانواده اش به سختی منتظر نتایج بودند.

خانواده ستون پونه است. پدر و مادر و خواهر و برادر ناتنی او اغلب به خانه در Gaillac می روند، جایی که عکس های عروسی و تعطیلات نه چندان دور از رکوردهای طلایی و پلاتین آویزان است و آهنگ های رپ و R&B را که او در حرفه انفرادی خود پس از از هم پاشیدگی خانواده فونکی در سال 2007 تولید کرد، جشن می گیرد.

دختران او، نایلا، 15 ساله، و یاسمین، 12 ساله، اغلب برای گپ زدن، تماشای فیلم یا بازی های ویدیویی روی تخت او می روند.

و در سال گذشته، لبخند دختران بزرگتر شد، زیرا آنها برای گوش دادن به صدای جدید پونه برای اولین بار گوش دادند – لحظه ای که توسط یک گروه خبری تلویزیون ملی ثبت شد.

نتایج یک بررسی ترکیبی به دست آورد.

صدا مصنوعی بود اما کاملاً جنوبی و بسیار نزدیک به صدای اصلی او. متاسفانه باگ هم بود جملات طولانی تر به هم ریخته بود. هجاها گهگاه حذف می شدند. پونه به سرعت متوجه اشکالات شد.

ژان لوک کربو، بنیانگذار CandyVoice، گفت: «من با یک مهندس صدا، یک متخصص سروکار داشتم. او گفت پونه به صدای مصنوعی با صدای خنثی عادت کرده بود که باعث می‌شد پیچیدگی‌ها در صدای جدید بیشتر برجسته شود.

اما این آزمایش به اندازه‌ای موفقیت‌آمیز بود که پون گفت که می‌خواهد ادامه دهد و با شرکت‌های دیگر تماس گرفته است تا صدای جدید را تنظیم کند.

او گفت: «استفاده از صدای واقعی من یک امتیاز مثبت بود. “من توانستم دوباره خودم را بیان کنم.”

هوش مصنوعی جدید و ابزارهای گفتاری تولید شده توسط رایانه به بیماران مبتلا به بیماری‌های مخرب گفتار امید می‌دهد، اگرچه این رویکردها معمولاً افراد را ملزم می‌کنند که همچنان بتوانند صحبت کنند یا کتابخانه نسبتاً بزرگی از ضبط صدای خود داشته باشند.

پونه که صدای خود را قبل از در دسترس بودن این فناوری ها از دست داده بود، به راه حل خلاقانه تری برای مشارکت با Mr. لو برت. در هفته‌های اخیر، او ابزارهای هوش مصنوعی مختلفی را امتحان کرده است، اما نتایج “بسیار ناامیدکننده” بود، و در حال حاضر او به صدای مصنوعی قدیمی خود بازگشته است.

وقتی می‌خواهد صحبت کند، یک حسگر مادون قرمز چشم‌های او را در حالی که روی صفحه‌کلید روی صفحه حرکت می‌کنند ردیابی می‌کند و به او امکان می‌دهد متنی را بنویسد که سپس به صورت یکنواخت خوانده شود. روند کند است. در طول یک مصاحبه، دقیقه‌ها سکوت بین هر پاسخ تنها با صدای ریتمیک دستگاه تنفس مصنوعی او و صدای بیپ گهگاهی دستگاه تغذیه معده او شکسته شد.

چالشی که پون برای بازپس گیری صدایش برای خود ایجاد کرد، تنها چالشی نیست که او از زمان تشخیص بیماری هشت سال پیش که میانگین زمان بقای آن، طبق انجمن ALS، دو تا پنج سال است، انجام داده است.

پونه دیگر نمی‌تواند ساعت‌ها با نمونه‌ها در استودیو بداهه‌پردازی کند. اما از زمانی که تشخیص داده شد، او یک برچسب موسیقی راه اندازی کرد و با استفاده از چشمان خود برای کار با نرم افزار موسیقی، چندین آلبوم منتشر کرد، از جمله آلبومی که کاملاً بر اساس نمونه های کیت بوش بود. او همچنین برای مراسم تحویل بازی های پارالمپیک که در سال 2020 در توکیو برگزار شد و در سال 2024 برای پاریس برنامه ریزی شده بود، ترکیبی تهیه کرد.

او یک وب‌سایت «ALS for Dummies» راه‌اندازی کرد و زندگی‌نامه‌ای نوشت که به تازگی منتشر شده است. پونه گفت که همیشه بیش فعال بوده است. او افزود: «اکنون من بیشتر عجله دارم.»

از زمان تشخیص، پونه گفت که او به «نسخه بهتری» از خودش تبدیل شده است، که با حواس‌پرتی‌های زودگذر به هم ریخته نشده و روی موارد ضروری تمرکز کرده است.

او در زندگی نامه خود می نویسد: «آ. “ذهن و قلب من.”

او در اواسط دهه 2000 به اسلام گروید و گفت ایمانش به او کمک کرده تا آرامش درونی پیدا کند. او گفت: «همه چیز در مورد پذیرش است. “و من پذیرفتم.”

او دلتنگ لذت های لمسی زندگی است، مانند راه رفتن در ساحل شنی یا در آغوش گرفتن یکی از عزیزان. و زمانی که باید آن را با چشمان خود تایپ کنید، فرود یک پانچ لاین سخت است.

در حالی که این بیماری سخنان او و خیلی چیزهای دیگر را دزدیده است، او و خانواده اش گفتند که این تنها پیوندهای آنها را تقویت کرده است.

یاسمن برای به یاد آوردن صدای پدرش خیلی جوان است و گفت که از شنیدن نسخه بهتری از صدای “جدید” او هیجان زده است. با این حال، فعلی روی او رشد کرده است. او گفت: “وقتی او شوخی می کند یا خوشحال است، تقریباً احساس می کنم که لحن آن تغییر می کند.”

او افزود: «این واقعاً دیگر صدای یک ربات نیست. “این مال پدرم است.”

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان