اخبار به طور خلاصه 2 دسامبر 2022 |

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

تحقیقات حقوق اوکراین تخریب شبکه های انرژی و حمل و نقل را محکوم می کند

تحقیقات منصوب شده توسط شورای حقوق بشر در مورد نقض احتمالی حقوق مرتبط با حمله روسیه به اوکراین، روز جمعه تأثیر “ویرانگر” جنگ بر کودکان این کشور را تشریح کرد.

پس از آخرین بازدید رسمی خود از اوکراین، کمیسیون تحقیق درباره اوکراین نگرانی عمیق خود را از اینکه تهدیدات علیه حقوق و زندگی جوانان “به طور مداوم در حال افزایش است” ابراز کرد.

کمیشنرها گفتند که مدارس پس از 9 ماه جنگ ویران یا ویران شده اند و اطمینان از دسترسی به آموزش نیز در مناطقی که نیروهای تحت حمایت روسیه عقب نشینی کرده اند، مانند خارکف و خرسون، بسیار دشوار است.

در بیانیه‌ای، سه کمیسیونر این مأموریت حقیقت یاب همچنین توضیح دادند که آنها “توجه قابل توجهی” به تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین – به ویژه شبکه‌های انرژی و حمل و نقل این کشور اختصاص داده‌اند.

آنها در بیانیه ای گفتند: “هر دو پیش شرط برای دسترسی به حقوق هستند و زیرساخت های غیرنظامی توسط قوانین بشردوستانه بین المللی محافظت می شود.”

آنها افزودند که قصد دارند این موضوع را “جزئیات” بررسی کنند و در گزارش خود به شورای حقوق بشر در ماه مارس آینده به آن باز خواهند گشت.

UNHCR هشدار داد که افزایش چشمگیر گذرگاه های دریای آندامان

اکنون هشداری از سوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، در مورد افزایش چشمگیر تعداد افرادی که از بنگلادش و میانمار تلاش می کنند از دریای آندامان عبور کنند.

آبراه آسیای جنوب شرقی یکی از کشنده ترین آبراه های جهان است و بیش از 1900 نفر از ژانویه سال جاری تاکنون این سفر را انجام داده اند – شش برابر بیشتر از سال 2020.

با بیشتر، در اینجا Shabia Mantoo، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل:

«UNHCR هشدار می‌دهد که تلاش‌ها در این سفرها مردم را در معرض خطرات جدی و عواقب مرگبار قرار می‌دهند. متاسفانه تنها در سال جاری ۱۱۹ نفر در این سفرها کشته یا مفقود شده اند.

بیشتر کسانی که جان خود را به خطر می اندازند، آوارگان روهینگیا هستند که در سال 2017 صدها هزار نفری از میانمار برای فرار از آزار و اذیت نظامی گریختند.

در درخواست کمک از دولت های منطقه، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) گفت که آخرین ورودها شامل بیش از 200 نفر در شمال آچه، اندونزی است که مقامات به آنها اجازه پیاده شدن و سرپناه دادند.

در سال 2016، پس از اینکه 5000 مرد، زن و کودک توسط قاچاقچیان مردم در دریای آندامان رها شدند و ماه ها گرسنه و بیمار شدند، دولت های آسیا-اقیانوسیه متعهد شدند که اقدامات بیشتری برای جلوگیری از مرگ مردم در چنین سفرهایی انجام دهند.

فائو: بهای جهانی غذا در ماه نوامبر ثابت است

به بحران جهانی هزینه زندگی و برخی اخبار اطمینان بخش از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد – فائو – مبنی بر اینکه هزینه بسیاری از مواد غذایی کلیدی در ماه گذشته “تا حد زیادی ثابت” مانده است.

آخرین داده‌های شاخص قیمت مواد غذایی فائو نشان می‌دهد که قیمت‌های جهانی غلات در ماه نوامبر 1.3 درصد کاهش یافته است، اگرچه بیش از 6 برابر بیشتر از 12 ماه پیش باقی مانده است.

گندم و ذرت نیز ماه گذشته با قیمت ارزان تری معامله شدند که تا حدی تحت تأثیر گسترش طرح غلات دریای سیاه قرار داشت.

فائو گفت، اما قیمت بین‌المللی برنج پس از هفت ماه کاهش متوالی، 2.3 درصد افزایش یافت که به اندازه افزایش روغن نباتی است.

شکر همچنین در ماه نوامبر بیش از پنج درصد افزایش یافت که دلیل آن تاخیر در برداشت در کشورهای اصلی تولیدکننده و تصمیم هند برای کاهش سهمیه صادراتی بود.

دانیل جانسون، اخبار سازمان ملل

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما