الکسی راتمانسکی طراح رقص ستاره درباره جنگ فرهنگی روسیه

الکسی راتمانسکی اخیراً در حال گشت و گذار در شبکه های اجتماعی بود که با یک پست شگفت انگیز مواجه شد.

ویدئویی تمرینات تولید «دختر فرعون» را در تئاتر ماریینسکی در سن پترزبورگ نشان داد. پترزبورگ، روسیه، که راتمانسکی، طراح رقص مشهور باله، قبل از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، روی آن کار کرده بود.

راتمانسکی در آغاز جنگ روابط خود را با مارینسکی ها قطع کرده بود. اما این ویدئو نشان می‌دهد که کمپانی هنوز از برخی از رقص‌های او استفاده می‌کند، اگرچه نام او از تولید حذف شده بود، نسخه‌ای از باله قرن 19 توسط ماریوس پتیپا.

راتمانسکی که تبار مختلط روسی و اوکراینی دارد و در کیف بزرگ شده است، ماه گذشته بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد و این قسمت را «دردناک‌ترین تجربه حرفه‌ای در زندگی من» خواند. او تیم هنری جایگزین او، از جمله تونی کاندلورو، طراح رقص ایتالیایی را متهم کرد که «ابزار تبلیغات پوتین شوند».

Mariinsky، جایی که «دختر فرعون» در اوایل ماه مه در حال پخش است، به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

نام راتمانسکی نیز از چندین برنامه در باله بولشوی مسکو پاک شده است، جایی که او زمانی به عنوان مدیر هنری فعالیت می کرد. برای نشان دادن مخالفت با جنگ، او به طور ناگهانی پایتخت روسیه را در فوریه 2022 ترک کرد، اندکی قبل از اینکه کار جدیدی را در آنجا نمایش دهد. (بلشوی به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.)

راتمانسکی در بین تمرینات هفته گذشته در باله شهر نیویورک، جایی که او در ماه آگوست به عنوان هنرمند در محل اقامتش برگزیده شد، درباره “دختر فرعون”، آینده فرهنگ اوکراین و تأثیر جنگ بر هنر او صحبت کرد. اینها گزیده هایی از گفتگو ویرایش شده است.

وقتی برای اولین بار ویدیوهای «دختر فرعون» را دیدید، چه حسی داشتید که شما و همسرتان، تاتیانا، دو سال روی آن کار کرده بودید؟

واقعا دردناک بود انجام آن رویای دیرینه من بود. کار مقدماتی زیادی بود.

اما در مقایسه با جنگ چیزی نیست. هیچ کس نمی میرد. این فقط یک باله است. باله می گیرند، خوب، باله می گیرند. اسم من را روی تولید نمی نویسند، خب این بد است. در بسیاری از سطوح اشتباه است. اما در مقایسه با تراژدی واقعی که هر روز در حال وقوع است، چیزی نیست.

چگونه می توانید مطمئن باشید که مارینسکی از رقص شما استفاده کرده است؟

کاری که من انجام دادم خیلی خاص بود. این یک بازسازی از نمادها بود. مراحل آن، ترکیبی از مراحل، حرکات بازو، ژست ها و نحوه اتصال گام ها به موسیقی. بخش هایی وجود دارد که اکنون بسیار متفاوت هستند. اما آنها آن را بر روی کاری که من انجام داده بودم، ساختند.

در ویدئو، لحظاتی را دیدم که در هیچ جای دیگری پیدا نمی شد. رقصنده ها ماه ها روی این مراحل کار کردند. توی بدنشون هست

شما در سنت به دنیا آمدید. پترزبورگ اما در کیف بزرگ شد. اکنون هویت خود را چگونه می بینید؟

پاسخ به این سوال سخت است. ما در خانه روسی صحبت می کنیم، اما اغلب به اوکراینی تغییر می دهیم. پسرم که هرگز در اوکراین زندگی نکرده است، اکنون به زبان اوکراینی به ما پیامک می‌دهد. قلب من در اوکراین است.

جنگ چگونه شما را به عنوان یک هنرمند تغییر داده است؟

شما نمی توانید واکنش فوری خود را روی صحنه نشان دهید. شما باید در مورد آن فکر کنید، نه اینکه آن را مجبور کنید.

در سپتامبر در سیاتل باله ای به نام «مرثیه زمان جنگ» روی صحنه بردم. این قطعه کوتاه است، اما برای طراحی از موسیقی اوکراینی و هنرمندان اوکراینی استفاده کردم. انجام آن برای من مهم بود.

من کمدی را دوست دارم، چیزهای سبک تر را دوست دارم. بنابراین این یک راه جدید است – یک عمق جدید که من باید آن را کشف کنم.

رهبری روسیه به دنبال تخریب هویت فرهنگی اوکراین بوده است. آیا به آینده هنر اوکراین امیدوار هستید؟

این فرصتی است برای فرهنگ اوکراینی که قدمی به جلو بگذارد. همیشه سرکوب شده است. در دهه 1930، یک گروه کامل از نویسندگان، نقاشان، کارگردانان نمایشنامه اوکراینی بودند که اعدام شدند.

تاریخ فرهنگی کشور بازنویسی خواهد شد. و تجربه این جنگ هنر خارق العاده ای را به نمایش می گذارد.

یک سال بعد، درباره تصمیم خود برای ترک روسیه و لغو همکاری های خود در آنجا چه احساسی دارید؟

در فوریه 24، 2022، ناگهان متوجه شدم که صدایی دارم. همه در جامعه باله می دانستند که من اهل کیف هستم. و من در روسیه بودم، در مسکو، قلب هنرهای روسیه. وقتی نمایش هایم را لغو کردم، چیزی را احساس کردم که قبلاً هرگز آن را حس نکرده بودم. سیاسی بود؟ من فکر نمی کنم این سیاست باشد. وقتی صحبت از جنگ می شود، وقتی صحبت از کشتن هزاران نفر می شود، نمی توان نام آن را سیاست گذاشت.

آیا روزی را تصور می کنید که دوباره در روسیه کار کنید؟

من شنیده ام که وقتی ناباکوف پس از جنگ جهانی دوم به آلمان دعوت شد، گفت: “من نمی روم زیرا نمی خواهم تصادفاً با یک قاتل دست بدهم.” که طنین انداز شد.

اکنون حس شما از صحنه فرهنگی روسیه چیست؟

در روسیه روز به روز بدتر و بدتر می شود. در زندگی فرهنگی سعی می کنند وانمود کنند که همه چیز خوب است، اما رپرتوار کوچک می شود، بهترین سازندگان می روند. بعضی ها ماندن را انتخاب کرده اند. اما اگر برای یک مؤسسه فرهنگی مهم روسیه تحت حمایت دولت کار می کنید، به این معنی است که از پوتین و جنگ او حمایت می کنید و ابزار تبلیغاتی هستید.

برخی از هنرمندان روسی می گویند که چاره ای جز کار برای مؤسساتی مانند مارینسکی و بولشوی ندارند. حتی اگر مخالف جنگ باشند، می گویند که به مشاغل نیاز دارند.

اگر در روسیه زندگی می کنید، این را درک می کنم. اما اگر از غرب آمده‌اید، این غیرقابل قبول است – به همان اندازه که غرب پذیرفتن افرادی که از پوتین حمایت می‌کنند، غیرقابل قبول است. و بسیاری از هنرمندان شگفت انگیز وجود دارند که هنوز راهی برای تور و اجرا پیدا می کنند.

والری گرگیف، رهبر ارکستر روسی که اخیراً در ایالات متحده و اروپا به دلیل روابطش با پوتین از او دوری می‌کنند. یک تور در چین را رهبری کرد با ارکستر مارینسکی، جایی که از او استقبال گرمی شد.

بازار به آسیا رفته است. برای این کشورهای آسیایی، احساس می‌شود که جنگ از آنها بسیار دور است. اما در واقع اینطور نیست. فقط به وضعیت تایوان نگاه کنید، و اینکه اوکراین ممکن است برای آنها چه معنایی داشته باشد.

دوستان روسی تان بعد از ترک مسکو به شما چه گفتند؟

در آغاز، من ساده لوحانه سعی کردم آنها را از تعداد زیادی از سربازان روسی که در حال مرگ بودند آگاه کنم. گفتم: “میفهمی جریان چیه؟” و اکثر آنها پاسخی ندادند. و برخی از نزدیکترین دوستانم، پس از شروع جنگ، هرگز خبری از آنها نداشتم.

اما من چند نامه فوق العاده دریافت کردم که برای من بسیار عزیز است. گفتند: ما از شما حمایت می کنیم، با شما هستیم، می فهمیم. و ما برای کاری که روسیه با کشور شما انجام می دهد متاسفیم.” اما شما می توانید آن حروف را یک دست بشمارید.

آیا از زمانی که روسیه را ترک کردید با بولشوی یا مارینسکی ارتباطی داشتید؟

چندی پیش، مارینسکی نامه ای از یکی از کارمندان یک دفتر تولید فرستاد. آنها گفتند که برای ما، برای من و همسرم که در آنجا زندگی می کنیم، پول خرج کردند، و ما باید آن پول را پس دهیم – هتل، پروازهای خارج از کشور. البته باله های من را بدون نام من اجرا می کنند و حق امتیازی هم نمی دهند. پس نامه جالبی بود.

جواب دادی؟

من این کار را نکردم. من نمی دانم چه بگویم.

قبلاً همه چیز طبق قرارداد بود، اما خیلی راحت می‌توانستند قرارداد ببندند، هنرمندی را از مالکیت معنوی محروم کنند.

مدیران بولشوی و مارینسکی دوستان بسیار صمیمی بودند. آنها در موقعیت ناممکنی قرار دارند. اما با این وجود، بسیار سنگین است. خیلی سخته.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما