اوکراین: موفقیت در حمل و نقل غلات دریای سیاه امیدها را افزایش می دهد

در راستای طرح غلات دریای سیاه که توسط سازمان ملل متحد در 22 ژوئیه تسهیل شد، خدمه کشتی تجاری رازونی و محموله 26000 تنی ذرت اوکراینی آن تحت بازرسی سه ساعته قرار گرفتند.

کشتی با پرچم سیرالئون پس از حرکت از بندر اصلی اوکراین در دریای سیاه اودسا، عصر روز سه‌شنبه وارد آب‌های استانبول شد.

مرکز هماهنگی مشترک ابتکار غلات دریای سیاه (JCC) در بیانیه ای اعلام کرد: یک تیم بازرسی غیرنظامی مشترک متشکل از مقامات فدراسیون روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل صبح امروز از کشتی تجاری رازونی بازدید کردند.

غذا برای جهان

این نشان دهنده پایان عملیات اولیه “اثبات مفهوم” استاین بیانیه ادامه داد و افزود که قرار است سه بندر در اوکراین صادرات میلیون‌ها تن گندم، ذرت و سایر محصولات را «در زمان ناامنی غذایی جهانی» از سر بگیرند.

این طرح علاوه بر ارسال میلیون‌ها تن غذا از اوکراین، صادرات کود مورد نیاز کشاورزان جهان را نیز در نظر گرفته است.تحت نظارت دقیقبیانیه مرکز هماهنگی مشترک توضیح داد.

این بیانیه خاطرنشان کرد که بازرسان با خدمه کشتی رازونی صحبت کرده و «اطلاعات ارزشمندی» در مورد سفر این کشتی در امتداد کریدور بشردوستانه دریایی در دریای سیاه که مورد توافق امضاکنندگان ابتکار غلات دریای سیاه بود، به دست آوردند.

JCC از این سفر در کار مستمر خود در مورد رویه ها و فرآیندهای تنظیم دقیق استفاده خواهد کرد برای تداوم عبور ایمن کشتی های تجاری از طریق دریای سیاه تحت این طرح.

آژانس بین المللی انرژی اتمی: کابوس هسته ای در اوکراین

در همین راستا، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل هشدار داد که جنگ در اوکراین “یکی از بزرگترین برنامه های انرژی هسته ای جهان” را تهدید می کند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین، رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روی نقشه به نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia در اوکراین اشاره می کند (عکس فایل).

در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین، رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روی نقشه به نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia در اوکراین اشاره می‌کند. توسط © IAEA/Dean Calma

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک گفت که هفت رکن ضروری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه ایمنی و امنیت هسته‌ای نقض می‌شود.

وضعیت به ویژه در نیروگاه هسته ای Zaporizhzhya در جنوب شرقی شهر Enerhodar نگران کننده است. این نیروگاه از ماه مارس اشغال شده و طبق گزارش ها به عنوان پایگاه نظامی توسط نیروهای روسی مورد استفاده قرار گرفته است.

تماس دسترسی فوری

“در حالی که این جنگ ادامه دارد، بی عملی بی وجدان است،” آقای. گروسی گفت. «اگر حادثه ای در نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا رخ دهد، ما یک بلای طبیعی را مقصر نخواهیم داشت. ما فقط پاسخگوی خودمان خواهیم بودرئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قبل از درخواست برای دسترسی به یک تیم کارشناسان و بازرسان آژانس، افزود.

10 میلیون مهاجرت

در همین حال، پنج ماه پس از تهاجم روسیه، آژانس پناهندگان سازمان ملل،

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) روز سه شنبه گزارش داد که بیش از 10 میلیون نفر از اوکراین از مرزهای کشورشان عبور کرده و به دنبال سرپناهی در کشورهای همسایه هستند.

آخرین داده‌های پورتال جابجایی آژانس سازمان ملل نشان می‌دهد که از 24 فوریه سال جاری تاکنون 10 میلیون و 350 هزار و 489 گذرگاه مرزی از اوکراین صورت گرفته است که از پایان آن ماه، بیش از 4.2 میلیون سفر به اوکراین انجام شده است.

در بحبوحه درگیری های جاری، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خاطر نشان کرد که افراد بیشتری مجبور به ترک خانه های خود در داخل اوکراین شده اند – و همچنان به حمایت و حمایت نیاز دارند.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما