این عادت ارتباط زن و مرد است که زنان را عصبانی می کند!

در رفتن دکتر بربرادی آنجلیس روانشناس، مشاور روابط و نویسنده در زمینه رشد فردی است. آثار این نویسنده یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های روان‌شناسی است که به بیش از بیست زبان مختلف در سراسر جهان ترجمه و منتشر شده است. از جمله مهم ترین کتاب های این نویسنده، دو کتاب «رازهایی درباره زنان که هر مردی باید بداند» و «رازهایی درباره مردان که هر زنی باید بداند» وجود دارد که با ترجمه خانم سمیه مهدی فرد در ایران منتشر شده است.

دکتر آنجلیس در مقدمه این کتاب می گوید: یکی از اهداف من از نگارش این کتاب این است که خودمان را بهتر بشناسیم تا بتوانیم به توانایی منحصر به فرد خود در داشتن احساسات عمیق و استقبال از آنها افتخار کنیم و با دلی پر، کورکورانه عشق بورز، و همدلی را با بیایید جدا شویم و کثیف شویم، جایگزین کن.» در این مطلب گزیده ای کوتاه از کتاب اسرار زنان را به شما کاربران گرامی تقدیم می کنیم که اهمیت زیادی در روابط زن و مرد و بهبود زندگی زناشویی دارد.

همه ما برای زندگی به چیزی بیش از غذا، آب، هوا و سرپناه نیاز داریم که عشق است. وقتی دل ما از عشق و عشق سیراب می شود، عطش عشق ما سیراب می شود و وقتی از آن محروم می شویم، دوباره دل ما تشنه عشق می شود. می توان گفت تقریباً همه مردان و زنان دنیا به محبت نیاز دارند و گاهی از این موضوع بی اطلاع هستند. اینکه چگونه دل همسرتان را با عشق سیراب کنید، یکی از مهم ترین مهارت ها برای ایجاد روابط صمیمانه است. در ادامه به بررسی مشکل اساسی که شوک های جدی به روابط عاشقانه زن و مرد وارد می کند می پردازیم و سپس پیشنهاداتی برای حل بحران ارائه می کنیم.

مردانی که به صورت مبهم معاشرت می کنند و اعمالشان پر از ابهام است

این دسته از مردان کسانی هستند که وقتی سوالی از آنها پرسیده می شود، پاسخ درست و مشخصی نمی دهند و در واقع از هر چیزی که باعث تعهد شفاهی می شود منزجر می شوند. چنین مردی معمولاً با ابهام همراه است و رفتارهای غیرواقعی دارد. آگاه باشید که مرد شخصیت مرموزی دارد که برای همسرش آزاردهنده است. زیرا هرگز نمی تواند از افکار و احساسات خود راضی باشد. گاهی ممکن است این سطح از مبهم بودن برای مردان نوعی مکانیسم امنیتی باشد. از آنجایی که مردان دوستان شخصی ندارند، اشتباه می کنند و گاهی اوقات به طور تصادفی در گفتگو مبهم می شوند تا بتوانند از خود محافظت کنند.

دلیل دوم مبهم بودن مردان می تواند ناشی از سیاستی باشد که برای حفظ غرور و منیت خود دنبال می کنند. مثلاً اگر مردی اطلاعات کاملی در مورد موضوع در اختیار همسرش قرار ندهد، همسرش نمی تواند او را به خاطر این کار سرزنش کند. بهترین راه برای خروج از این بحران صادق بودن است. دشمنت را نشناس؛ بلکه با چشمان خود به او نگاه کنید تا در هر موضوعی به یک نظر مشترک برسید.

مردانی که از بحث در مورد مسائل اجتناب می کنند

چنین مردانی معمولا دوست دارند قرار ملاقات را به تاخیر بیندازند و همیشه فرصتی برای فکر کردن در مورد موضوع می خواهند. گاهی اوقات همسر خود را در جریان آخرین کار خود قرار نمی دهند. در چنین شرایطی، زنان گیج و بلاتکلیف هستند. در نتیجه همه مشکلات بین شما حل نشده و رها شده باقی می ماند. بهتر است در مواقعی که همسرتان نیاز به صحبت با شما در مورد موضوع دارد از این وضعیت دوری کنید، از آن دوری نکنید و با مراجعه به آینده او را در موقعیت بلاتکلیف قرار ندهید. اگر در آن لحظه حوصله حرف زدن ندارید، ابتدا به همسرتان توجه کنید و به نیازهای او پاسخ دهید. سپس زمان مناسب و دقیقی را برای بحث انتخاب کنید و در ارائه اطلاعات سخاوتمند باشید.

مردانی که ساکت و اخم کرده اند

بعضی از مردها وقتی همسرشان را دارند، درباره احساساتشان با آنها صحبت می کنند، می نشینند و خوب گوش می دهند. اما وقتی نگاهشان را می خواهند چیزی نمی گویند و انگار اصلا حرف همسرشان را نشنیده اند. در این صورت مرد تبدیل به روحی می شود که حتی در زندگی حضوری ندارد. این رفتار ممکن است ناشی از احساس نادیده گرفتن یا احساس گناه یا سردرگمی در مردان باشد. بنابراین در این لحظه نمی توانند همراهی کنند و سکوت را ترجیح می دهند.

آقایان! بهتر است بدانید در این لحظات سکوت بدترین کاری است که انجام می دهید تا رفتار شما بی ادبانه و توهین آمیز به نظر برسد و به همسرتان این احساس را بدهد که برای شما مهم نیست. در چنین شرایطی می توانید به جای سکوت بگویید: حرف شما را شنیدم. میخوام یه لحظه بهش فکر کنم سعی کنید به نحوی با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید، به او نزدیک شوید و از او بخواهید که سوال را تکرار کند.

مردانی که خواسته های خود را مطرح نمی کنند

چنین مردانی معمولاً با زیرکی خواسته ها و نیازهای خود را از همسر خود پنهان می کنند و گاه ناخودآگاه می خواهند او را امتحان کنند. ممکن است تصور کنند که اگر همسرم مرا دوست داشته باشد، از من مراقبت خواهد کرد. توجه داشته باشید که همسرتان توانایی خواندن ذهن شما را ندارد. بنابراین ناامید می شوید و به این نتیجه می رسید که او فرد مناسبی برای زندگی نیست. این راه کاملا اشتباه است. سعی کنید این فرصت را به همسرتان بدهید تا خواسته ها و نیازهای شما را برآورده کند تا با برآورده ساختن آنها شما را خوشحال کند. وقتی در مورد خواسته های خود با همسرتان صحبت می کنید، در بیانیه با جزئیات بیشتری صحبت کنید.

مردانی که احساسات خود را سرکوب می کنند و ناگهان منفجر می شوند

چنین مردانی معمولاً افرادی خودخواه هستند که حتی الامکان واکنش نشان نمی دهند و ناگهان مانند کوره منفجر می شوند. معمولاً مردان خودخور اصرار دارند که حالشان خوب است. اما ناگهان در لحظه ای که انتظارش را ندارید مانند آتشفشان فوران می کنند. چنین مردانی نمی دانند چگونه با اضطراب و استرس خود کنار بیایند. شاید در کودکی پدر و مادری داشتند که به او آموختند که تنها راه مقابله با احساسات گریه کردن و ترساندن است. بهتر است بدانید در این شرایط نقطه عطف و مردانگی خاصی وجود ندارد و این بیشتر نشان دهنده این است که شما فردی ضعیف هستید که قادر به کنترل احساسات خود نیستید. درمان این مشکل نیز مشکل کار به تنهایی است و بهتر است از یک مشاور خوب کمک بخواهید. صحبت کردن در مورد احساسات و نگرانی های خود را قبل از انفجار و انباشته شدن تمرین کنید.

مردانی که وسط بحث از اتاق خارج می شوند

این افراد در ابتدا شبیه همسرشان، صمیمی و مهربان هستند. سپس در وسط بحث ناگهان ناپدید می شوند. فرقی نمی کند احساسات خود را توضیح دهند یا در سکوت اتاق را ترک کنند، در هر صورت با این کار به همسر خود احساس رنجش، تنهایی و عصبی بودن می دهند. به نظر می رسد مردان تحمل و ظرفیت خاصی برای این نوع بحث عاطفی دارند که وقتی از حد آنها فراتر می رود تحمل آنها تمام می شود و مجبور به ترک محیط می شوند. گاهی اوقات تصور می کنند که همسرشان آنها را محکوم می کند، بنابراین توانایی پردازش اطلاعات را از دست می دهند و فرار می کنند.

پیشنهاد من برای آقایان این است که وقتی در چنین موقعیتی قرار می گیرید اول از همه مهربانی را فراموش نکنید. اتاق را ترک نکنید و به همسرتان نشان دهید که به گفتگو اهمیت می دهید و می خواهید موضوع را حل کنید. اما شما ترجیح می دهید بحث را در زمان مناسب تری ادامه دهید و اصرار کنید که حتما موضوع را حل کنید.

مردانی که بیش از حد سفارش می دهند

این مردان معمولاً طوری در خانه دستور می دهند که انگار رئیس اداره هستند یا با بچه ای رابطه دارند، همیشه دستور می دهند و بدون هیچ حرف و حرفی از همسرشان توقع دارند که به دستور آنها عمل کند. به شما هشدار می دهیم که این سرعت تاثیر مخربی بر اعتماد به نفس زنان دارد. زیرا با این کار او را در مقابل دیگران تحقیر می کنید، مانند یک زیردستان با او رفتار می کنید و احساس ناراحتی در او ایجاد می کنید. گاهی اوقات چنین مردانی نمی دانند که مانند یک رئیس رفتار می کنند، برعکس ممکن است فکر کنند که این گونه از همسر خود حمایت می کنند. در چنین شرایطی عشق و محبت زنان به مرور زمان سرد و کم رنگ می شود و احترام جای خود را به ترس می دهد. اگر دچار این بحران شدید هر چه زودتر برای نجات جان خود و همسرتان به مشاور مراجعه کنید!

مردانی که احساسات همسرشان را مسخره می کنند

مردانی که احساسات همسرشان را مسخره می کنند فکر می کنند آدم های بامزه ای هستند. صحبت های او را اصلا جدی نمی گیرند و با کنایه و کنایه صحبت می کنند. متاسفانه این تنها راهی است که برخی از مردان برای مقابله با احساسات همسرشان دارند. ممکن است این شوخی ها در ابتدا بی ضرر به نظر برسند. اما بعد از این رفتارها نوعی ترس از گفتگو و ابراز احساسات نیز به وجود می آید.

آقایان! هر چه بیشتر به این کار ادامه دهید، همسرتان جدی‌تر خواهد بود و از طرف شما بی‌احترامی می‌شود. در نتیجه او را عصبانی می کنید. در چنین شرایطی که همسرتان را دوست دارید احساسات همسرتان را مسخره کنید و به خود یادآوری کنید که او همان زنی است که دوستش دارید. او می خواهد در مورد یک موضوع مهم با شما صحبت کند. اگر این موضوع برای شما مهم نیست، باید با علاقه و جدی به صحبت های کسی که دوستش دارید گوش دهید.

مردانی که با مشکلات ناخوشایند مواجه نیستند دروغ می گویند

مثلاً مردی که برای تأمین زندگی خود مجبور است مدت زیادی کار کند، به همسرش می گوید: می خواهد با حسابدارش در مورد مسائل مالی صحبت کند.
معمولا چنین مردانی بسیار حساس هستند و دوست دارند همه را راضی کنند. از آنجایی که چنین چیزی غیرممکن است، گاهی به دروغ متوسل می شوند تا مشکلات را به نحوی حل کنند. زنان از این کار ناراحت هستند. زیرا مردان در این سنین دروغ را نمی فهمند و آن را پنهان می کنند. این راه خوبی برای راضی نگه داشتن همسرتان نیست. زیرا حقیقت همیشه آشکار خواهد شد و نتیجه آن چیزی جز ناامیدی و خشم نخواهد بود. در چنین شرایطی زنان احساس امنیت نمی کنند. لطفا دروغ نگویید! حقیقت را بگو؛ حتی اگر از گفتن آن می ترسید. با همسرتان صادق باشید و بدون پنهان کاری با او در مورد مسائل صحبت کنید تا از همدردی و نصیحت او نیز لذت ببرید.

مردانی که همیشه بدترین موقعیت ها را پیش بینی می کنند و خودشان واکنش نشان می دهند

وقتی زنی به شوهرش می‌گوید می‌خواهم درباره موضوعی با او صحبت کنم و مردی می‌گوید قصد دارد با شروع یک دعوای مفصل تمام روزش را خراب کند، در واقع بدترین پیش‌بینی و واکنش را نشان می‌دهد. چنین مردانی در زمان حال زندگی نمی کنند، آنها یا در گذشته زندگی می کنند یا سعی می کنند نسبت به آنچه ممکن است در آینده رخ دهد واکنش نشان دهند. در چنین حالتی، هر نوع گفتگویی هنوز شروع نشده، پایانی ایجاد می کند.

این زن را بیشتر عصبانی، افسرده و ناامید می کند. پیشنهاد من به چنین مردی این است که لطفا در وهله اول قضاوت را کنار بگذارید. همسرتان را متهم نکنید و بگذارید گفتگو با آرامش شروع شود. اغراق نکنید و اگر کمی گریه کرد به او نگویید عصبی و هیستریک هستید! لطفا در طول مکالمه در زمان حال بمانید و رویدادها و نتایج گذشته را یادآوری نکنید. به خود و شریک زندگی خود فرصتی برای بهبود وضعیت بدهید.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما