بازرسان متوجه می شوند که نقض حقوق بشر نیکاراگوئه مشابه رژیم نازی است

یک تیم تحقیقاتی سازمان ملل به این نتیجه رسید که رئیس‌جمهور نیکاراگوئه، همسرش و اعضای ارشد دولت مرتکب نقض حقوق بشر – از جمله شکنجه و قتل – شده‌اند که آن‌قدر جدی است که به جنایت علیه بشریت تبدیل می‌شود و شواهدی برای هرگونه تلاش برای محاکمه آنها در خارج از کشور ارائه می‌دهد.

در یک کنفرانس خبری روز پنجشنبه، رئیس تحقیقات خواستار تحریم‌های بین‌المللی علیه دولت شد و سابقه نیکاراگوئه در زمینه حقوق بشر را با نازی‌ها مقایسه کرد و گفت تاکتیک‌های دولت فعلی برای حفظ قدرت از ابتدای سال 2018 مانند آنچه در دادگاه نورنبرگ دیده شد، بود.

ژان مایکل سیمون، که تیم کارشناسان عدالت کیفری منصوب شده از سوی سازمان ملل را رهبری می‌کرد، در مصاحبه‌ای گفت: «سلاح کردن سیستم قضایی علیه مخالفان سیاسی به روشی که در نیکاراگوئه انجام می‌شود، دقیقاً همان کاری است که رژیم نازی انجام داد.

او افزود: «افرادی که به طور گسترده ملیت خود را سلب کردند و از کشور اخراج شدند: این دقیقاً همان کاری است که نازی‌ها نیز انجام دادند».

به گفته کارشناسان حقوق بشر، دولت بایدن در سال‌های اخیر تحریم‌هایی را علیه دولت و خانواده رئیس‌جمهور دانیل اورتگا اعمال کرده است، اگرچه گزارش سازمان ملل می‌تواند پیامدهای بزرگ‌تری از جمله اتهامات وارده به کشورهای دیگر داشته باشد.

تحت صلاحیت جهانی، دادگاه‌های هر کشوری می‌توانند افراد را به خاطر جنایاتی که در هر جایی مرتکب شده‌اند محاکمه کنند و به یک مکانیسم جهانی برای وکلای حقوق بشر عمدتاً در اروپا تبدیل شده است تا جنایات جنگی انجام شده توسط دولت‌هایی مانند سوریه و لیبریا را محاکمه کنند.

خوزه میگوئل ویوانکو، کارشناس ارشد حقوق بشر در شورای حقوق بشر گفت: «اگر فرض کنیم فردا پسر دنیل اورتگا در اسپانیا باشد، کسی می‌تواند به این دلایل به یک قاضی محلی مراجعه کند و آنها را متقاعد کند که این مرد را دستگیر کنند. روابط خارجی.

نتیجه گیری سازمان ملل مبنی بر اینکه نیکاراگوئه جنایات علیه بشریت انجام داده است می تواند بر توانایی دولت برای تامین مالی بین المللی نیز تاثیر بگذارد. سیمون گفت.

در سال 2018، آقای اورتگا و همسرش، معاون رئیس جمهور روزاریو موریلو، در حالی که صدها هزار معترض علیه کاهش امنیت اجتماعی و بدتر شدن دموکراسی، مسدود کردن خیابان ها و فلج کردن کشور تظاهرات کردند، با قیام توده ای مخالفان سیاسی روبرو شدند.

بازرسان سازمان ملل دریافتند که دولت تمام اختیاراتی را که در اختیار داشت برای سرکوب معترضان آزاد کرد و نیروهای پلیس و گروه های طرفدار دولت به طور هماهنگ و با نتایج مرگبار عمل کردند.

در این گزارش آمده است که پلیس به صورت سیستماتیک و مشترک با گروه های مسلحی که مجاز به استفاده از زور نبودند، به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کرد. اعدام های فراقانونی توسط پلیس و گروه های متحد با دولت انجام شد. بازرسان دریافتند که پلیس عملیات بسیار هماهنگی را برای بستن موانع با استفاده از تاکتیک های خشونت آمیز انجام داد.

تحلیل سازمان ملل از 40 اعدام غیرقانونی نشان داد که ماموران پلیس و گروه‌های طرفدار دولت «به شیوه‌ای هماهنگ» عمل کردند.

تا زمانی که تظاهرات در نهایت متوقف شد، صدها نفر کشته شده بودند.

تا به امروز، آقای سیمون گفت: “تخلفات همچنان ادامه دارد.”

دولت کشتن عمدی معترضان را رد کرده و تظاهرات را به عنوان کودتای خشونت آمیز طبقه بندی کرده است و خاطرنشان کرد که حداقل 22 افسر پلیس نیز کشته شده اند. دولت در گزارش سازمان ملل شرکت نکرد و به بازرسان اجازه دسترسی به کشور را نداد.

بازرسان همچنین گفتند که دولت به طور سیستماتیک با استفاده از چندین نهاد دولتی از جمله شورای ملی، پلیس، قوه قضائیه، دفتر مدافع عمومی، ندامتگاه و انستیتوت پزشکی قانونی مخالفان دولت را بازداشت و تحت تعقیب قرار داده است. در پایان این گزارش آمده است که مردم در بازداشتگاه شکنجه شدند.

آقای نیکاراگوئه در واقع به معنای واقعی کلمه تمام نهادهای دولتی را از نظر کنترل و سرکوب مسلح کرده است. سیمون گفت. «کلمه اسلحه سازی است. آنها نظام قضایی را مسلح کرده اند، کارکرد قانونگذاری را مسلح کرده اند، عملکرد اجرایی را مسلح کرده اند.»

معاون رئیس جمهور که به عنوان سخنگوی دولت فعالیت می کند، به درخواست نیویورک تایمز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این گزارش تنها چند هفته پس از آن منتشر شد که دولت اورتگا تابعیت 300 نیکاراگوئه ای را که قاضی آنها را “خائن به وطن” خواند، سلب کرد. افراد آسیب دیده شامل فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران هستند که بیشتر آنها در خارج از کشور زندگی می کنند.

انتشار تحقیقات سازمان ملل برای فعالان حقوق بشر یک غافلگیری بود.

«قبل از اینکه به زندان بروم، این زبانی نبود که کارشناسان استفاده می کردند. اکنون زبان قوی‌تر شده است.

او گفت: «این بدان معناست که شواهد بیشتری جمع آوری شده است و می توان از آنها در دادگاه بین المللی آینده استفاده کرد. ما در مورد بیش از 350 نفر صحبت می کنیم که ترور شدند.

آقای. چامورو یکی از صدها رهبر سیاسی نیکاراگوئه بود که از زمان آغاز اعتراضات سال 2018 که این کشور را درگیر کرد، تحت تأثیر قرار گرفتند.

روزالیا گوتیرز-هوت میلر، که یکی از نیکاراگوئه‌هایی بود که ماه گذشته تابعیت خود را از دست دادند، گفت گزارش سازمان ملل محکومیتی بود که معترضان منتظر آن بودند.

او در تماس تلفنی از واشنگتن دی سی گفت: «نتیجه‌گیری حقوقی امروز آنچه را که ما سال‌ها محکوم کرده‌ایم تأیید و تأیید می‌کند. غالباً این اعلان‌ها وسوسه‌انگیز هستند و سعی می‌کنند پرها را به هم نریزند.»

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما