بحران بیکاری جوانان چین: از هر 5 نفر 1 نفر بیکار است

شو شیانگ، 21 ساله، در ماه فوریه شروع به جستجوی شغل کرد و هنوز هم شانسی ندارد. یک رشته مدیریت مالی در کالجی در چنگدو، چین، خانم. شو گفت که پنج پاسخ به حدود 100 درخواست دریافت کرده است. فارغ التحصیلی چند هفته دیگر است.

او گفت: “من در مورد یافتن شغل چندان مطمئن نیستم.” او گفت تنها چیزی که باعث می شود کمتر احساس اضطراب کند این است که بداند او تنها نیست – بیشتر همکلاسی هایش با مشکلات مشابهی روبرو بودند.

ام‌اس. شو یکی از نزدیک به 12 میلیون چینی است که انتظار می رود ماه آینده در زمان سختی وارد فهرست مشاغل شود. دولت این هفته گزارش داد که 20.4 درصد از افراد 16 تا 24 ساله که به دنبال شغل بودند در ماه آوریل بیکار بودند. این بالاترین سطح از زمانی است که چین این آمار را در سال 2018 اعلام کرد.

بیکاری بالای جوانان برای چندین سال لکه تاریکی بر اقتصاد چین بوده است که با محدودیت های بهداشتی همه گیر سختگیرانه، محدودیت سفر، تضعیف مشاغل کوچک و آسیب رساندن به اعتماد مصرف کنندگان تشدید شده است. دولت که با نارضایتی عمومی نادری مواجه شد زیرا متخصصان جوان در شهرهای بزرگ سراسر چین به قوانین “کووید صفر” اعتراض کردند و در ماه دسامبر به طور ناگهانی اعلام کرد که شروع به کاهش سیاست‌ها خواهد کرد. اما نرخ بیکاری جوانان همچنان بالا باقی مانده است، حتی در حالی که نرخ کلی دو ماه متوالی کاهش یافته است.

دولت چین مجموعه‌ای از سیاست‌ها را با هدف تحریک اشتغال جوانان، از جمله یارانه برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط ​​که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را استخدام می‌کنند، معرفی کرده است. شرکت های دولتی هدایت شده اند تا مشاغل بیشتری را برای کسانی که تازه شروع به کار کرده اند در دسترس قرار دهند.

به طور کلی، اقتصاد چین کندتر و نابرابرتر از آن چیزی که بسیاری تصور می‌کردند، خود را ثابت نگه می‌دارد. گزارش‌های دیگری که پکن در این هفته منتشر کرد، افزایش خرده‌فروشی و فعالیت کارخانه‌ها را در آوریل نشان داد، اما این اعداد باعث ناراحتی اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران شد که انتظار نتایج بهتری را داشتند، زیرا داده‌ها با آوریل 2022 مقایسه می‌شد، زمانی که میلیون‌ها نفر عملا تعطیل شده بودند. در طی یک قرنطینه در شانگهای.

شرکت‌های بزرگ فناوری چین که سال سختی را پشت سر می‌گذارند، نشانه‌هایی از بازگشت را نشان می‌دهند، اما در بیشتر موارد عملکرد مالی آنها به سطح قبل از همه‌گیری بازنگشته است.

به گفته تحلیلگران، یک مشکل، عدم تطابق بین مشاغل مورد نظر فارغ التحصیلان دانشگاهی و مشاغل موجود است.

به گفته Zhilian، یک سایت کاریابی چینی، در ماه مارس، فهرست مشاغل در گردشگری و حمل و نقل مسافر و بار بیشترین رشد را داشته است. یکی دیگر از بخش‌هایی که مشاغل زیادی دارد، خرده‌فروشی است.

فو لینگهوی، سخنگوی اداره ملی آمار، در یک کنفرانس خبری این هفته گفت، صنایعی مانند ساخت‌وساز، حمل‌ونقل و انبارداری که معمولاً توجه زیادی را از سوی جمعیت گسترده کارگران مهاجر چین به خود جلب می‌کند، نیز رشد کرده است.

نی ریمینگ، محقق مؤسسه مالی و حقوقی شانگهای، یک سازمان تحقیقاتی، گفت که جوانان با مدرک تحصیلات عالی به دنبال شغل در زمینه فناوری، آموزش و پزشکی هستند.

اما این صنایع دقیقاً همان‌هایی هستند که در چند سال گذشته به کندی در چین رشد کرده‌اند. نی گفت. بسیاری از صنایع نه تنها رشد نکردند، بلکه از ضربات ویرانگری نیز متحمل شدند».

چین در چند سال گذشته صنایع آموزشی و فناوری که زمانی پر جنب و جوش بود، سرکوب کرده است. صدها هزار نفر شغل خود را از دست داده‌اند و شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران در لرزه افتاده‌اند. نظارت تشدید شده نگرانی‌هایی را در مورد مداخله بیشتر دولت در بخش خصوصی ایجاد کرده است که شرکت‌ها را به سمت کاهش استخدام سوق داده است.

در حالی که صنایعی که جوانان تحصیل کرده را جذب می کنند در حال کاهش است، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در حال افزایش است. به گفته وزارت آموزش چین، انتظار می رود 11.6 میلیون دانشجو در ماه ژوئن فارغ التحصیل شوند که نسبت به سال گذشته 820000 نفر افزایش داشته است.

راه دیگری که همه‌گیری کووید هنوز هم جوانان جویای کار را آزار می‌دهد این است که بسیاری از دانش‌آموزان بخشی از کالج را در قرنطینه گذرانده‌اند و در محوطه‌هایی زندگی می‌کنند که رفت و آمد آنها به شدت محدود شده بود. آنها فرصت های کمتری در دوره های کارآموزی یا کسب تجربه اجتماعی که استخدام کنندگان به دنبال آن هستند داشتند.

در حالی که انتظار می‌رود اقتصاد چین در ماه‌های آینده تقویت شود، بهبودی ضعیف باقی می‌ماند تا زمانی که مصرف‌کنندگان دوباره اعتماد به نفس کافی برای خرید بلیط‌های بزرگ داشته باشند – که این امر باعث می‌شود شرکت‌های بیشتری استخدام‌های بیشتری انجام دهند.

دونگ یان، که برای یک سازمان پکن که نمایشگاه‌های شغلی منظم برگزار می‌کند، کار می‌کند، گفت که تعداد شرکت‌هایی که در مورد غرفه‌ها پرس و جو می‌کنند نسبت به قبل از همه‌گیری کمتر است.

خانم “گفته می شود اقتصاد در حال بهبود است.” دونگ گفت. اما من احساس می‌کنم که این روند رو به کاهش است، زیرا بسیاری از مردم اکنون بیکار هستند یا توسط شرکت‌هایشان اخراج شده‌اند.»

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما