برنده صلح نوبل اوکراین می‌گوید اوکراین نمی‌تواند با «دست گذاشتن سلاح‌ها» به صلح دست یابد

سه کشور از سه کشوری که در مرکز جنگ اوکراین قرار دارند روز شنبه جایزه صلح نوبل خود را پذیرفتند و خواستار مبارزه ای بی وقفه علیه تهاجم “دیوانه و جنایتکارانه” رهبر روسیه ولادیمیر پوتین شدند.

آلس بیالیاتسکی مدافع حقوق بلاروس زندانی، سازمان روسی مموریال و مرکز آزادی های مدنی اوکراین (CCL) به دلیل مبارزه برای “حقوق بشر، دموکراسی و همزیستی مسالمت آمیز” در مواجهه با اقتدارگرایی توسط کمیته نوبل مورد تقدیر قرار گرفتند.

الکساندرا ماتویچوک، رئیس CCL گفت: “مردم اوکراین بیش از هر کس دیگری در جهان خواهان صلح هستند.” اما صلح توسط کشوری که مورد حمله قرار گرفته و سلاح هایش را زمین بگذارد، به دست نمی آید.»

CCL که در سال 2007 تأسیس شد، جنایات جنگی را که گفته می شود توسط سربازان روسیه در اوکراین انجام شده است، مستند کرده است.

از جمله گلوله باران ساختمان های مسکونی، کلیساها، مدارس و بیمارستان ها، بمباران راهروهای تخلیه، آوارگی اجباری مردم و شکنجه.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که به دلیل بمباران زیرساخت های انرژی اوکراین توسط روسیه، ماتویچوک مجبور شد سخنرانی خود را برای دریافت نوبل زیر نور شمع بنویسد.

در 9 ماه پس از آغاز تهاجم روسیه، CCL بیش از 27000 مورد ادعای جنایات جنگی را ثبت کرده است که به گفته او “تنها نوک کوه یخ” بوده است.

او در سخنرانی خود در حالی که صدایش پر از احساسات بود گفت: “جنگ مردم را به تعداد تبدیل می کند. ما باید نام همه قربانیان جنایات جنگی را پس بگیریم.”

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، به ماتویچوک، CCL “و همه مدافعان حقوق بشر” تبریک گفت و خاطرنشان کرد که این مراسم در روز جهانی حقوق بشر برگزار شد.

جاه طلبی های امپراتوری پوتین

ماتوئیچوک در تالار شهر اسلو که با گل‌های سرخ سیبری تزئین شده بود، درخواست خود را برای تشکیل دادگاه بین‌المللی برای قضاوت پوتین، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، متحدش و «دیگر جنایتکاران جنگی» تکرار کرد.

یان راچینسکی، همکار روسی او، رئیس سازمان حقوق بشر مموریال، در عین حال “جاه طلبی های امپراتوری” روسیه را که از اتحاد جماهیر شوروی سابق به ارث رسیده است، “که هنوز هم در حال رشد هستند” محکوم کرد.

او گفت که پوتین و “خادمان ایدئولوژیک” او مبارزه ضد فاشیستی را “برای منافع سیاسی خود” ربوده اند.

وی با استفاده از زبان تند با توجه به مجازات های سختی که مسکو برای کسانی که علناً از اوکراین انتقاد می کنند، گفت: “مقاومت در برابر روسیه “فاشیسم” نامیده می شود و به “توجیه ایدئولوژیک جنگ تجاوزکارانه جنون آمیز و جنایتکارانه علیه اوکراین” تبدیل شده است. تهاجم

یادبود که در سال 1989 تأسیس شد، برای دهه‌ها جنایات رژیم توتالیتر جوزف استالین را روشن می‌کرد، برای حفظ یاد قربانیان تلاش می‌کرد و نقض حقوق بشر در روسیه را مستند می‌کرد.

در بحبوحه سرکوب مخالفان و رسانه ها، دادگاه عالی روسیه دستور انحلال Memorial را در پایان سال 2021 صادر کرد.

سپس دستور حمله به دفاتر خود در مسکو را در 7 اکتبر صادر کرد – همان روزی که به عنوان یکی از برندگان جایزه صلح امسال اعلام شد.

راچینسکی با اشاره به اصطلاح دوران شوروی برای سیاست بازسازی یا تغییر ساختار گفت: «امروز تعداد زندانیان سیاسی در روسیه بیش از تعداد کل کل اتحاد جماهیر شوروی در آغاز دوره پرسترویکا در دهه 1980 است. اصلاح نظام اقتصادی و سیاسی

“بین المللی دیکتاتوری ها”

سومین برنده جایزه نوبل، آلس بیالیاتسکی، بنیانگذار گروه حقوق بشری ویاسنا، از ژوئیه 2021 در بلاروس در بازداشت به سر می برد تا در انتظار محاکمه در پی سرکوب اعتراضات گسترده علیه رژیم توسط مینسک باشد.

این مرد 60 ساله مجاز به انتقال سخنرانی پذیرش برای مراسم نوبل نبود.

در عوض، همسرش ناتالیا پینچوک، که از طرف او جایزه را پذیرفت، برخی از افکار خود را که قبلا ضبط شده بود، از جمله دعوت به مبارزه با “بین المللی دیکتاتوری” به اشتراک گذاشت.

او به نقل از همسرش گفت، در اوکراین، روسیه در تلاش است تا “دیکتاتوری وابسته” را برقرار کند.

وی با اشاره به «پایگاه‌های نظامی روسیه، وابستگی عظیم اقتصادی، (و) روسی‌سازی فرهنگی و زبانی، گفت: «همان‌طور که بلاروس امروزی است، جایی که صدای مردم ستمدیده نادیده گرفته و نادیده گرفته می‌شود».

او گفت: «خوبی و حقیقت باید بتواند از خود محافظت کند.

اواخر روز شنبه، مراسم اعطای جوایز جداگانه ای در استکهلم از برندگان دیگر جوایز نوبل در زمینه های پزشکی، فیزیک، شیمی، ادبیات و اقتصاد تجلیل شد.

از جمله برندگان آنی ارنو از فرانسه، برنده جایزه ادبیات، بن برنانکه رئیس سابق بانک مرکزی ایالات متحده که برنده جایزه اقتصاد شد و بری شارپلس از ایالات متحده که برای دومین بار برنده جایزه شیمی شد، بودند.

همچنین برندگان جوایز 2020 و 2021، زمانی که جشن های استکهلم به دلیل همه گیری کووید-19 لغو شد، حضور داشتند.

یک ضیافت مجلل بعد از ظهر در تالار شهر استکهلم برای حدود 1500 مهمان از جمله خانواده سلطنتی نروژ برگزار شد.

(AFP)

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency channel
تماس با ما