ترودو رویکرد چین را پیش از نشست بایدن ترسیم می کندCNN

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در مصاحبه ای با سی ان ان روز پنجشنبه، پیش از دیدار مورد انتظار با جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده که در آن دو رهبر غربی قرار است در آن یک موضوع را پوشش دهند، یک چشم انداز سه جانبه از تعامل، رقابت و رویارویی با چین ارائه کرد. تعدادی از مسائل امنیتی

ترودو در گفتگو با پائولا نیوتن از سی ان ان گفت که در مناطقی مانند تغییرات آب و هوایی، کانادا قصد دارد با پکن “تعامل سازنده” داشته باشد، در حالی که همچنان رویکرد خود را در زمینه هایی مانند حقوق بشر و امنیت به چالش می کشد. او گفت: «ما باید همچنان در مورد تهدیدی که چین ایجاد می‌کند و می‌خواهد برای ثبات دموکراسی‌های ما ایجاد کند، با چشم‌های گشاد و شفاف صحبت کنیم.»

ترودو اواخر روز پنجشنبه با بایدن دیدار خواهد کرد که اولین سفر رسمی رئیس جمهور آمریکا به این کشور از زمان ورود به کاخ سفید بیش از دو سال پیش است. پیش بینی می شود این سفر بر روابط نزدیک دیپلماتیک، اقتصادی و امنیتی همسایگان تاکید کند.

“رشد اقتصادمان، ایجاد مشاغل خوب برای مردم در دنیایی در حال تغییر، چگونه جلوی ظهور اقتدارگرایی را خواهیم گرفت، از دموکراسی‌هایمان دفاع می‌کنیم، چگونه به مبارزه با تغییرات آب و هوایی ادامه می‌دهیم. ترودو گفت: ما کارهای زیادی می توانیم با هم انجام دهیم و تأثیر بسیار بیشتری در سراسر جهان داریم که با هم انجام دهیم.

ترودو، با سابقه‌ترین رهبر گروه G7، از زمان حمله روسیه به کیف در فوریه 2022، متحد بایدن در ارائه کمک‌های نظامی و مالی به کیف بوده است. مداخله در انتخابات در رسیدگی به یک بالن مظنون به جاسوسی چینی بر فراز آمریکای شمالی در ماه های اخیر.

آسمان کانادا و ایالات متحده به طور مشترک توسط آژانس دوجانبه فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی (NORAD) محافظت می شود که سه شیء هوابرد را در ماه فوریه به دلیل ترس از جاسوسی چینی ساقط کرد. یکی از آنها به عنوان یک بالون نظارتی چینی شناسایی شد که پکن آن را یک کشتی هوایی غیرنظامی توصیف کرد که به طور تصادفی وارد حریم هوایی ایالات متحده شد.

هر دو دولت همچنین تهدیدات بالقوه کمتر ملموس خارج از کشور را مورد بررسی قرار می دهند. اپلیکیشن محبوب رسانه‌های اجتماعی TikTok که متعلق به یک شرکت مادر چینی است، اخیراً از دستگاه‌های دولتی در هر دو کشور منع شده است. و اوایل این ماه، ترودو گفت که یک گزارش مستقل تلاش‌های چین برای مداخله در انتخابات ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ کانادا را تایید کرده است – اتهامی که پکن آن را “بیهوده کامل” توصیف کرده است.

ترودو به نیوتن گفت که او طیف وسیعی از راه ها را برای مقابله با قدرت رو به رشد چین متصور است.

یکی از چیزهایی که باید به خاطر بسپاریم این است که چین دومین اقتصاد بزرگ جهان است و به رشد خود ادامه می دهد. وی با اشاره به اجلاس COP15 سازمان ملل در دسامبر گفت: ما مجبوریم – در برخی شرایط – به طور سازنده با چین تعامل کنیم، همانطور که در کنفرانس تنوع زیستی که با آنها در مونترال میزبانی کردیم، انجام دادیم.

جاهای دیگری نیز وجود دارد که ما باید رقابت سختی با چین از نظر دسترسی به بازار (و) از نظر سرمایه گذاری در جنوب جهانی داشته باشیم. ما باید بتوانیم نشان دهیم که دموکراسی های غربی آنجا هستند تا این سرمایه گذاری ها را انجام دهند و آنها به اندازه چین رقابتی هستند.”

اما حوزه‌هایی نیز وجود دارد که در آن‌ها باید مستقیماً چین را به چالش بکشیم، چه در مورد حقوق بشر، چه در مورد رفتارهای امنیتی، چه در مورد حملات سایبری یا نگرانی‌هایی از این قبیل. ما باید همچنان در مورد تهدیدی که چین ایجاد می‌کند و می‌خواهد برای ثبات دموکراسی‌های ما ایجاد کند، با چشمان گشاد و شفاف صحبت کنیم.»

در سال 2021، چین و کانادا به یک بن بست تلخ بر سر اتباع بازداشت شده در هر کشور پایان دادند. مایکل کوریگ و مایکل اسپاور کانادایی‌ها پس از نزدیک به سه سال بازداشت در چین به اتهام جاسوسی آزاد شدند، در حالی که منگ وانژو، مدیر اجرایی هواوی پس از دستگیری در ونکوور بر اساس حکم ایالات متحده اجازه یافت به چین بازگردد. چین پیوسته ارتباط این پرونده ها را رد کرده است.

مجموعه ای از مناقشات مربوط به چین نیز در ماه های اخیر ترودو را درگیر کرده است.

در اوایل ماه مارس، بنیاد پیر الیوت ترودو که به نام پدرش نامگذاری شده است، پس از اینکه رسانه های محلی گزارش دادند که در سال 2016 مبلغ 150000 دلار از دو تاجر ثروتمند چینی برای تأمین بودجه بورسیه ها و برنامه های رهبری دریافت کرده است، گفت که کمک مالی بزرگی را بازپرداخت خواهد کرد.

این بنیاد در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ کمکی را که “ممکن است توسط یک دولت خارجی حمایت شده باشد” نمی پذیرد.

در یک رویداد جداگانه، هان دونگ، عضو پارلمان، حزب لیبرال ترودو را پس از انتشار گزارش‌هایی در رسانه‌های کانادایی مبنی بر اینکه او به یک دیپلمات چینی پیشنهاد کرده بود که اگر پکن دو مایکل را آزاد کند، از نظر سیاسی سود خواهد برد، ترک کرد.

سی ان ان قادر به تایید مستقل این گزارش ها نیست. ترودو روز پنجشنبه به نیوتن گفت که از طریق گزارش های رسانه ای از ملاقات دونگ مطلع شده است.

دونگ که تایید کرد این دیدار برگزار شد اما اظهارات ادعایی را رد کرد، اکنون به عنوان یک بازیکن مستقل خواهد نشست.

“من می خواهم به آقای اطمینان دهم. مایکل اسپاور و آقای. مایکل کوریگ و خانواده‌هایشان که من کاری نکردم که به آنها آسیبی برسانم. من هم مانند همه اعضای این مجلس، سخت کار کردم و از منافع آنها به عنوان یک نماینده مجلس دفاع کردم. او چهارشنبه شب در یک بیانیه احساسی در پارلمان کانادا گفت: اتهاماتی که علیه من مطرح می شود، به اندازه ادعاهایی که علیه شما مطرح می شود، نادرست است.

ترودو همچنین در این مصاحبه از توافق احتمالی مهاجرت با ایالات متحده انتقاد کرد و گفت: “امیدواریم بتوانیم اعلامیه ای برای اطمینان دادن به کانادایی ها و آمریکایی ها مبنی بر اینکه به رسیدگی جدی به مهاجرت ادامه می دهیم.”

افزایش تعداد مهاجران و پناهجویان در مرز جنوبی ایالات متحده منجر به موج مهاجرت به شمال شده است. کانادا که به عنوان برترین کشور در شاخص پذیرش مهاجران گالوپ قرار دارد، سال گذشته شاهد مهاجرت بی سابقه ای بود که به نوبه خود رشد جمعیت آن را به سطوح بی سابقه ای رساند.

در اواخر سال 2022، دولت کانادا همچنین اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2025 1.5 میلیون مهاجر را وارد کند تا شکاف اقتصاد خود را که به دلیل پیری جمعیت ایجاد شده است، تقویت کند.

اما محافظه کاران در کانادا از موج مهاجرت انتقاد کرده اند – به ویژه از طریق گذرگاه غیر رسمی مرزی Roxham Road، خیابانی دورافتاده که ایالات متحده و کانادا را به هم متصل می کند.

برخی از پناهجویان بر روی آن گذرگاه مرزی تمرکز کرده‌اند که در آن می‌توانند با وجود عبور از ایالات متحده، از کانادا درخواست حمایت کنند – استراتژی که معمولاً تحت توافقنامه کشور سوم امن نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

این پیمان که در سال 2002 امضا شد، شامل افرادی می‌شود که از کشوری عبور می‌کنند که در آن می‌توانستند درخواست پناهندگی کنند زیرا این کشور امن تلقی می‌شود. این بدان معناست که هر فردی که وارد یک بندر ورودی زمینی می شود، می تواند واجد شرایط درخواست ادعا نباشد و بنابراین به ایالات متحده بازگردانده می شود. از آنجایی که جاده Roxham یک گذرگاه رسمی نیست، افرادی که از آنجا عبور می کنند همچنان می توانند در کانادا درخواست پناهندگی کنند.

ترودو به نیوتن گفت: «کانادا همیشه مایل است کارهای بیشتری انجام دهد. ما کشوری هستیم که مانند ایالات متحده با استقبال مردم از سراسر جهان ساخته شده است. ما فقط باید مطمئن شویم که این کار را به روش‌های مناسب و مسئولانه انجام می‌دهیم تا همچنان که کانادایی‌ها همیشه مثبت هستند، نسبت به مهاجرت مثبت باشند.»

همچنین انتظار می رود در دستور کار دو رهبر روز پنجشنبه، هائیتی، کشور کارائیب که با خشونت گروهی و بی ثباتی سیاسی مواجه است، باشد که بسیاری از مهاجران اخیر در آمریکای شمالی از آن سرچشمه می گیرند.

اوایل این هفته، سازمان ملل متحد مجدداً درخواست خود را از جامعه بین‌المللی برای اعزام نیرویی به هائیتی برای بازگرداندن صلح به کشور کارائیب، جایی که خشونت‌های گروه‌های تبهکار در حال «خارج شدن از کنترل» است، تکرار کرد. اما کشورهای عضو تا کنون تمایلی به توجه به این درخواست نداشته اند، در میان شک و تردید عمیق مردم هائیتی.

دولت ترودو نیز از ارائه هرگونه حضور نظامی در زمین در هائیتی خودداری کرده است، اگرچه علاوه بر کمک، هواپیماهای جاسوسی و کشتی های دریایی کانادایی را نیز به این کشور ارسال کرده است.

نخست وزیر گفت که سایر کشورها باید تحریم ها را علیه نخبگان هائیتی تشدید کنند، زیرا او آنها را به تشویق هرج و مرج در کشور متهم کرد.

او درباره مداخله نظامی به نیوتن گفت: «ساده‌ترین راه‌حل‌های خارجی همیشه بهترین راه برای کمک نیستند.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما