تلفات انسانی، اقتصادی و محیطی ناشی از تغییرات آب و هوایی در حال افزایش: WMO

آخرین WMO وضعیت آب و هوای جهانی این گزارش نشان می دهد که هشت سال گذشته، هشت سال گرم ترین سال های ثبت شده بوده است، و افزایش سطح دریا و گرم شدن اقیانوس اتفاق افتاد اوج های جدید. سطوح بی سابقه گازهای گلخانه ای باعث “تغییرات مقیاس سیاره ای در خشکی، اقیانوس و جو” شد.

این سازمان می گوید گزارش خود منتشر شده است پیش از امسال روز مادر زمین، دعوت آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد برای “کاهش انتشار گازهای گلخانه ای عمیق تر و سریع تر برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد، و همچنین “سرمایه گذاری های گسترده در سازگاری و تاب‌آوری، به‌ویژه برای آسیب‌پذیرترین کشورها و جوامعی که کمترین تلاش را برای ایجاد بحران انجام داده‌اند».

دبیر کل WMO، پروفسور پتری تالاس، گفت که در میان افزایش انتشار گازهای گلخانه ای و تغییر آب و هوا، “جمعیت های سراسر جهان همچنان تحت تأثیر شدید آب و هوا و رویدادهای آب و هوایی قرار می گیرند“. وی تاکید کرد که سال گذشته خشکسالی مداوم در شرق آفریقا، رکوردشکنی بارندگی در پاکستان و موج گرمای رکوردشکنی در چین و اروپا ده ها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داد. باعث ناامنی غذایی، افزایش مهاجرت دسته جمعی و هزینه میلیاردها دلار شد در ضرر و زیان.»

WMO بر اهمیت سرمایه گذاری در نظارت بر آب و هوا و سیستم های هشدار اولیه برای کمک به کاهش اثرات انسانی ناشی از آب و هوای شدید تأکید می کند. در این گزارش همچنین اشاره شده است که امروز، فناوری بهبود یافته انتقال به انرژی های تجدیدپذیر را “ارزان تر و در دسترس تر از همیشه” می کند..

گرم ترین سال های ثبت شده

را وضعیت آب و هوای جهانی این گزارش تکمیل کننده ششمین گزارش ارزیابی پانل بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) است که یک ماه پیش منتشر شد، که شامل داده های تا سال 2020 است.

ارقام جدید WMO نشان می‌دهد که دمای جهانی همچنان در حال افزایش است و سال‌های 2015 تا 2022 را به هشتمین سال گرم‌ترین سال از زمان شروع ردیابی منظم در سال 1850 تبدیل کرده است. WMO خاطرنشان می‌کند که این با وجود سه سال متوالی خنک شدن الگوی آب و هوای لا نینا

WMO می گوید غلظت سه گاز گلخانه ای اصلی که گرما را در جو به دام می اندازند – دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن – در سال 2021، که آخرین سالی است که داده های تلفیقی در دسترس است، به بالاترین حد خود رسیدو نشانه هایی از ادامه افزایش در سال 2022 وجود دارد.

شاخص‌های خارج از نمودار

بر اساس این گزارش، «ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و بالا آمدن سطح آب دریاها – که دوباره در سال 2022 به سطح رکورد رسید – خواهد شد. تا هزاران سال ادامه دارد“. WMO همچنین تأکید می‌کند که «یخ‌های دریای قطب جنوب به کمترین میزان خود در تاریخ سقوط کردند و ذوب شدن برخی از یخچال‌های اروپایی به معنای واقعی کلمه از جدول خارج شد».

افزایش سطح آب دریاها که موجودیت جوامع ساحلی و گاه کل کشورها را تهدید می‌کند، نه تنها از ذوب یخچال‌های طبیعی و یخ‌ها در گرینلند و قطب جنوب، بلکه به دلیل افزایش حجم اقیانوس‌ها به دلیل گرما تأمین می‌شود. WMO خاطرنشان می کند که گرم شدن اقیانوس ها “به ویژه در دو دهه گذشته” بالا بوده است.

سیل های فصلی بخشی از زندگی در چیتاگونگ، بنگلادش است.

WMO/محمد امداد حسین

سیل های فصلی بخشی از زندگی در چیتاگونگ، بنگلادش است.

عواقب مرگبار

این گزارش به بررسی بسیاری از تأثیرات اجتماعی-اقتصادی آب و هوای شدید می پردازد ویرانی در زندگی آسیب پذیرترین افراد در سراسر جهان ایجاد کرد. پنج سال متوالی خشکسالی در شرق آفریقا، همراه با عوامل دیگری مانند درگیری‌های مسلحانه، ناامنی غذایی ویرانگر را برای 20 میلیون نفر در سراسر منطقه به ارمغان آورده است.

سیل گسترده در پاکستان ناشی از بارندگی شدید در ماه های جولای و آگوست سال گذشته بیش از 1700 نفر را کشت و حدود 33 میلیون نفر را متاثر کرد. WMO تاکید می کند که کل خسارت ها و خسارات اقتصادی 30 میلیارد دلار ارزیابی شده است و تا اکتبر 2022، حدود 8 میلیون نفر در داخل به دلیل سیل آواره شده اند.

این گزارش همچنین خاطرنشان می کند که علاوه بر جابجایی تعداد زیادی از مردم، در طول سال، آب و هوای خطرناک و رویدادهای مرتبط با آب و هوا “شرایط بدتر” برای بسیاری از 95 میلیون نفری که در حال حاضر در آواره زندگی می کنند.

تهدیدی برای اکوسیستم ها

تأثیرات زیست‌محیطی تغییرات آب و هوایی یکی دیگر از محورهای این گزارش است که بر تغییر در رویدادهای مکرر در طبیعت، «مانند شکوفه‌دهی درختان یا مهاجرت پرندگان» تأکید می‌کند. گلدهی درختان گیلاس در ژاپن از قرن نهم پیگیری شده است و در سال 2021 تاریخ این رویداد اولین ثبت شده در 1200 سال.

در نتیجه چنین تغییراتی، کل اکوسیستم ها را می توان خراب کرد. WMO خاطرنشان می کند که زمان ورود بهار بیش از صد گونه پرنده مهاجر اروپایی در طی پنج دهه “نشان دهنده سطوح فزاینده عدم تطابق با سایر رویدادهای بهاری است”، مانند لحظه ای که درختان برگ تولید می کنند و حشرات پرواز می کنند، که برای بقای پرندگان مهم است.

در این گزارش آمده است که این ناهماهنگی ها «هستند احتمالاً به کاهش جمعیت در برخی گونه های مهاجر کمک کرده است، به ویژه زمستان گذرانی در آفریقای جنوب صحرا، و به تخریب مداوم تنوع زیستی.

پایان دادن به “جنگ با طبیعت”

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام خود به مناسبت روز زمین، آقای … گوترش هشدار داد کهتنوع زیستی در حال فروپاشی است، زیرا یک میلیون گونه در آستانه انقراض قرار دارند“، و از جهان خواست تا به “جنگ های بی امان و بی معنی علیه طبیعت” پایان دهد، و اصرار داشت که “ما ابزار، دانش و راه حل ها را برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در اختیار داریم.”

ماه گذشته، آقای گوترش یک هیئت مشورتی متشکل از مقامات ارشد آژانس ملل متحد، بخش خصوصی و رهبران جامعه مدنی را برای کمک به ردیابی سریع یک ابتکار جهانی با هدف حفاظت از همه کشورها از طریق سیستم های هشدار اولیه نجات دهنده زندگی تا سال 2027 تشکیل داد. اقدامات هماهنگ شده افزایش یافته در ابتدا در 30 سال اعلام شد. کشورهایی که به ویژه در برابر آب و هوای شدید آسیب پذیر هستند، از جمله کشورهای در حال توسعه جزیره کوچک و کشورهای کمتر توسعه یافته.

هشدارهای اولیه برای همه

دبیر کل WMO پروفسور پتری تالاس روز جمعه گفت که حدود صد کشور در حال حاضر خدمات آب و هوایی کافی ندارند و ابتکار هشدارهای اولیه سازمان ملل برای همه “هدف آن پر کردن شکاف ظرفیت موجود است تا اطمینان حاصل شود که همه افراد روی زمین تحت پوشش خدمات هشدار اولیه قرار دارند.»

آقای. طاعلاس توضیح داد: دستیابی به این وظیفه بلندپروازانه مستلزم بهبود شبکه‌های رصد، سرمایه‌گذاری در ظرفیت‌های هشدار اولیه، هیدرولوژیکی و خدمات آب و هوایی است. وی همچنین بر اثربخشی همکاری بین آژانس های سازمان ملل در رسیدگی به اثرات انسانی رویدادهای آب و هوایی، به ویژه در کاهش مرگ و میر و خسارات اقتصادی تاکید کرد.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان