جیم ایرسای: مالک NFL در روز، Rock ‘n’ Roller در شب

جیم ایرسی مالک تیم معمولی شما نیست، به خصوص در لیگ ملی فوتبال.

ماه گذشته، ایرسای، مالک ایندیاناپولیس کلتس، سرمربی خود را با بازیکنی جایگزین کرد که تنها تجربه مربیگری اش هدایت یک تیم دبیرستانی بود. چند هفته قبل، ایرسای خواستار برکناری مالک رسوایی خود با وجود مشکلات عمومی خود شد. و او همچنان از حساب توییتر خود برای عزاداری در غم از دست دادن ستاره های محبوب راک و بازیکنان فوتبال استفاده می کند و ویدیوهایی از آواز خواندن خود را منتشر می کند. آهنگ های کلاسیک باب دیلن با صدای تند سیگاری اش

سرگرمی ایرسای نیز از تکینگی او سخن می گوید. در حالی که سایر مالکان در کارهای هنری، املاک ساحلی و تیم‌های فوتبال اروپایی ولخرجی می‌کنند، ایرسی 100 میلیون دلار برای ساخت مجموعه‌ای از موسیقی، ورزش و سایر یادگاری‌های فرهنگ پاپ هزینه کرده است. او 4.9 میلیون دلار برای گیتاری که کرت کوبین در موزیک ویدیوی “Smells Like Teen Spirit” استفاده کرد پرداخت کرد، او یکی از ست های درام قدیمی رینگو استار را به قیمت بیش از 4 میلیون دلار خریداری کرد. و تابستان گذشته 6.5 میلیون دلار برای یکی از کمربندهای قهرمانی محمدعلی پرداخت کرد.

ایرسی، 63 ساله، به جای اینکه این وسایل را در یک عمارت یا موزه قرار دهد، آنها را در طول رویدادهای رایگان و فقط یک شبه در سراسر کشور، همراه با یک گروه راک تمام ستاره، به نمایش می گذارد. از سپتامبر 2021، مجموعه او به هفت شهر از جمله نشویل، آستین، لس آنجلس و ایندیاناپولیس سفر کرده است. این شنبه، نمونه‌ای از کلکسیون 1000 قطعه‌ای او به سالن اجتماعات بیل گراهام در سانفرانسیسکو راه پیدا می‌کند، جایی که برخی از آیتم‌ها به نقش شهر در تاریخ راک و اسطوره بلوز بادی گای ملحق خواهند شد. روی صحنه توسط آن ویلسون، جان فوگرتی و استیون استیلز.

ایرسی قبل از یکی از برنامه های تابستانی خود در شیکاگو گفت: “برای من، ترجیح می دهم این کار را انجام دهم تا اینکه روی یک قایق بادبانی 200 میلیون دلاری شناور باشم.” “اگر روی آن شناور باشم، می گویم: “خسته ام.” چرا من اینجا هستم؟ مثلاً، من اینجا چه کار می‌کنم؟»

پروژه اشتیاق ایرسای شکل غیرمعمولی شخصی از بشردوستی و حتی درمان است. این آثار نه تنها از عشق او به موسیقی، ورزش و تاریخ، بلکه از آشفتگی های زندگی اش، از جمله از دست دادن خواهرش که در یک تصادف رانندگی جان خود را از دست داد، و اعتیاد پدر و پدربزرگش به الکل صحبت می کند. ایرسی نیز با سوء مصرف مواد مبارزه کرده است. او همچنین در سال 2014 به دلیل اعتراف به اتهام رانندگی در حالی که تحت تأثیر داروهای مسکن بود، توسط NFL برای شش بازی محروم شد.

تمایل ایرسای برای در آغوش کشیدن ناتوانی هایش او را در یکی از انحصاری ترین باشگاه های کشور به چیزی عجیب تبدیل می کند. او آشکارا در مورد مبارزه خود با اعتیاد صحبت می کند و یک موسسه خیریه راه اندازی کرد که آگاهی را در مورد اختلالات سلامت روان افزایش می دهد. او پس از مصدومیت در بازی فوتبال در کالج، وزنه‌برداری 725 پوندی را چمباتمه زد. سپس 55 پوند وزن کم کرد و شروع به دویدن در ماراتن کرد. ایرسای علیرغم اینکه 20 عمل جراحی انجام داده است، همچنان به ورزشگاه می رود.

بسیاری از صاحبان تیم های ورزشی بشردوستانه هستند و برخی حتی به فانتزی های راک اند رول خود ادامه می دهند. به عنوان مثال، پل جی آلن، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت و مالک سیاتل سیهاوکز که در سال 2018 درگذشت، موزه ای در سیاتل ساخت تا مجموعه گیتار خود را در خود جای دهد و جیمز ال. دولان، مالک نیویورک نیکس و نیویورک رنجرز، با گروه بلوز خود، جی دی و استرایت شات، به عنوان پیشرو اجرا می کند. اما بر خلاف آن مالکان خصوصی مشهور، ایرسی به طور منحصر به فردی در مورد زندگی و مجموعه خود بی توجه بوده است.

داگلاس برینکلی که در دانشگاه رایس تاریخ تدریس می‌کند و به ایرسی در خریدهایش مشاوره می‌دهد، می‌گوید: “جیم یک نوع خاص است، یک بار بدون تکرار.” او به ضرب طبل خود می‌رود و به علایق خود احترام می‌گذارد و معتقد است که مخاطبانی برای آن وجود دارد.»

ایرسای ابتدا به کارت های بیسبال گره خورد، البته با انگیزه های کمتر از نوع دوستی. او که در ساحل شمالی شیکاگو بزرگ شد، صبح‌های دوشنبه با دوچرخه خود به داروخانه محلی رفت و قبل از اینکه پسران دیگر به آنجا برسند، جعبه‌های کامل کارت بیسبال خرید. او هزینه خرید را با فروش آدامس حباب در یک نشانه گذاری در مدرسه تامین کرد.

او به شوخی گفت: «حدس می‌زنم در مقطع راهنمایی یک دلال نامشروع بودم.

ایرسای گفت که می‌خواست پس از کالج شروع به جمع‌آوری کند، اما پدرش، رابرت، که از ثروتی که در تجارت تهویه مطبوع به دست آورده بود برای خرید کلت‌ها استفاده کرد، 100000 دلار حقوق به او پرداخت. او گفت که با یک وام مسکن و سه فرزند، چیز زیادی برای مناقصه برای اشیاء قیمتی باقی نمانده بود.

اما 25 سال پیش، زمانی که ایرسای تیم را به ارث برد، او همچنین امکانات لازم را برای خرید اقلام بالای قفسه به دست آورد. اولین تلاش بزرگ او برای جمع آوری در سال 2001 بود، زمانی که او 2.4 میلیون دلار برای طومار 120 فوتی که حاوی نسخه خطی اصلی رمان جک کرواک “در جاده” بود، پرداخت کرد. این تنها باری بود که ایرسی با دست و پا زدن برای خرید یک کالا حاضر شد.

او گفت: «همیشه بیشتر جذب نویسندگان بزرگ شده ام. طومار به جام مقدس یک نویسنده تبدیل شد.

جمع آوری در این سطح غیرقابل پیش بینی است، اما به نظر می رسد ایرسی از تعقیب و گریز لذت می برد. او با برینکلی و کارشناسان دیگر و همچنین با متصدی خود، لری هال، که ایرسای در تمام ساعات با او پیامک می‌فرستد و با او تماس می‌گیرد تا در مورد مواردی که آرزویش را دارد صحبت کند، مشورت می‌کند. او پیشنهادات خود را از طریق تلفن ارسال خواهد کرد، کاری که از هاوایی در زمان حراج گیتار کوبین انجام داد. او به هال پیشنهادی 2.2 میلیون دلاری داد و پس از رد شدن از 2.4 میلیون دلار از آن خارج شد. اما در حد گمان، او بهترین پیشنهاد خود را به 3.6 میلیون دلار رساند و به رختخواب رفت. وقتی از خواب بیدار شد، متوجه شد که گیتار را تقریباً با حداکثر حداکثری خود دریافت کرده است. (با هزینه ها و مالیات، قیمت کل به 4.9 میلیون دلار رسید.)

علایق ایرسای در سراسر تاریخ سینما و آمریکا نیز متفاوت است. قدیمی ترین مورد در مجموعه او یک بلیط بخت آزمایی از سال 1765 است که برای جمع آوری پول برای Faneuil Hall در بوستون فروخته شد که توسط جان هنکوک امضا شد. او نزدیک به 600000 دلار برای صندلی گهواره ای که جان اف کندی در کاخ سفید استفاده می کرد و 550000 دلار دیگر برای یکی از چاقوهای جیبی آبراهام لینکلن خرج کرد. فیلمنامه اصلی و دست نویس سیلوستر استالونه برای فیلم «راکی» 500000 دلار برای ایرسی هزینه داشت.

ایرسای علیرغم انفجار بازار یادگاری ها در سال های اخیر، هرگز قطعاتی را در مجموعه خود فروخته است. و اگرچه او با ایده ساختن یک موزه برای خریدهای خود بازی کرده است، در حال حاضر او متعهد است که آنها را به تور ببرد.

“او بسیار به وسایل وابسته می شود زیرا می داند که وقتی آنها را نشان می دهد چه لذتی به همراه دارند.” هال، که کیفیت اقلامی را که ایرسای برایش می آورد، بررسی می کند، گفت. به همین دلیل است که او هرگز یک پنی برای به اشتراک گذاشتن مجموعه خود دریافت نمی کند.

ایرسای گفت که عجله در دستیابی به این آیتم ها و برنامه ریزی برای نمایش آنها می تواند نشان دهنده هجوم آدرنالین در نحوه آماده شدن تیم های فوتبال در روزهای بازی باشد. او گفت گاهی اوقات مغز فوتبالی اش ممکن است در رویدادهایش تسلط پیدا کند.

ایرسای گفت: “اعتراف می کنم که این کلاه کمی متفاوت است.” وقتی صحبت از فوتبال حرفه‌ای می‌شود، شدت بالاتر از اهداف پیروزی و همه چیزهایی که گاهی اوقات در سازماندهی این اتفاق ظاهر می‌شود. بنابراین ناگهان متوجه می‌شوید که مثل مدیرکل یا سرمربی صحبت می‌کنید و مردم روی صحنه می‌گویند، چطور؟»

ایرسی مرکز توجه در شیکاگو بود، جایی که او مجموعه خود را در سالن رقص بزرگ AON در اوایل ماه اوت به نمایش گذاشت. دوستان و طرفداران او را به قدری متوقف کردند که او دیر به کنفرانس خبری خود رسید تا مراسم را آغاز کند. ایرسی که بین کمربند عنوان محمدعلی و سند تاسیس الکلی های گمنام که طرفدارانش آن را “کتاب بزرگ” می شناسند، جیم براون، ستاره سابق کلیولند براونز و بازیگر هالیوود را معرفی کرد که ایرسای از کالیفرنیا به آنجا رفت.

ایرسای گفت: “این مجموعه ای التقاطی است، اما در واقع درباره معنویت است، درباره انسان ها تا آنجا که می توانند عالی هستند و جهان را با عشق و قدرت تغییر می دهند.”

ایرسی در توضیح دلیل خرید اقلام نیل آرمسترانگ از ماموریت آپولو 11 افزود: “من بهترین ها را می خواهم.” “هیچ چیزی در برابر باز آلدرین”، با اشاره به دومین انسانی که روی ماه قدم می گذارد.

سپس ایرسای به اتاق سبز راهپیمایی کرد، جایی که از یک بطری پانچ هاوایی پرستاری کرد و با دست تکان دادن متذکران سعی کرد او را در برنامه نگه دارند. بادی گای وارد شد و ایرسی دوباره حواسش پرت شد و او را با سوالاتی در مورد هاولین ولف، جان لی هوکر و دیگر بزرگان بلوز تحریک کرد.

کنسرت دو ساعته حوالی ساعت 8:30 بعد از ظهر با ایرسی که روی صحنه نشسته بود و آهنگ وارن زیون “وکلا، تفنگ و پول” را خواند آغاز شد. پس از رفتن ایرسی، گروه به رهبری مایک میلز از REM، موسیقی کلاسیک بلوز و راک را پاره کرد. گای – یکی از محبوب ترین شهرها – مانند ان ویلسون از Heart مورد تشویق شدید قرار گرفت.

گاهی کنسرت و مجموعه تار می‌شد. در اواسط نمایش، ایرسی با ادجرین جیمز، کلت های سابق که به عقب می دویدند، به روی صحنه بازگشت و ده ها توپ فوتبال امضا شده را به میان جمعیت پرتاب کرد. طرفداران بین صحنه و پشت سالن سرگردان بودند تا به مصنوعات نگاه کنند، از جمله گیتاری که دیلن در فستیوال فولک نیوپورت در سال 1965 از آن استفاده کرد، شورولت کاپریس کانورتیبل هانتر اس. تامپسون (معروف به “کوسه قرمز” “)، یا کلاهی که هری اس ترومن در مراسم تحلیف خود بر سر گذاشت.

ایرسای بازگشت تا سه آهنگ آخر را بخواند – “Hurt” از Nine Inch Nails، “Hey Hey, My My (Into the Black)” از Neil Young و “Gimme Shelter” از Rolling Stones – قبل از اینکه چراغ ها روشن شود. چند تن از تشویق‌کننده‌های کلت‌ها با لباس‌های سفید و پارچه‌های آبی، جمعیت را به بیرون هدایت کردند. برای یک شب دیگر، ایرسای رشته های زندگی خود را به یک منظره مشترک تبدیل کرده بود، نمایشی که به او کمک می کند شیاطین را از خود دور نگه دارد.

ایرسای گفت: «مردان زیادی برای هزاران سال تلاش کرده اند تا مواد افیونی را مدیریت کنند، چه جری گارسیا یا تام پتی یا پرنس یا الویس. «تعقیب می‌تواند واقعاً دچار مشکل و سوء مدیریت شود. بنابراین، با بالا رفتن سن، واقعاً در زندگی هیجان انگیز است که سعی کنیم تجربه بیشتری داشته باشیم و بدانیم همیشه روشن است و نه تاریکی، زیرا گاهی اوقات سایه ها می توانند شما را فریب دهند.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما