خشونت شهرک نشینان کرانه باختری: مقامات اسرائیل “تروریسم ناسیونالیستی” را محکوم کردند


اورشلیم
CNN

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه با صدور هشداری شدید به شهرک نشینان یهودی دستور داد تا «به‌طور غیرقانونی زمین‌ها» را در کرانه باختری اشغالی تصاحب نکنند، پس از آن که نهادهای بشردوستانه هشدار یک سری حملات مرگبار به روستاییان فلسطینی را به صدا درآوردند.

در عین حال، نتانیاهو بارها از ساخت شهرک های مورد تایید دولت که طبق قوانین بین المللی غیرقانونی تلقی می شوند، حمایت کرد.

«دعوت به تصرف غیرقانونی زمین و اقدامات غصب غیرقانونی زمین برای من غیرقابل قبول است. آنها قانون و نظم را در یهودیه و سامره تضعیف می کنند [West Bank] و باید فورا متوقف شود.” او در جلسه کابینه روز یکشنبه گفت.

ما نه تنها از چنین اقداماتی حمایت نخواهیم کرد، بلکه دولت ما اقدامی قوی علیه آنها انجام خواهد داد.

«این تماس‌ها و اقدامات باعث تقویت حل و فصل نمی‌شود – برعکس، به آن آسیب می‌زند. من این را به عنوان کسی می گویم که با وجود فشارهای بین المللی زیاد و بی سابقه برای انجام عقب نشینی هایی که من انجام نداده ام و نخواهم کرد، شهرک سازی در یهودیه و سامره را دو چندان کرد. این تماس‌ها به منافع حیاتی دولت اسرائیل آسیب می‌زند و باید فوراً متوقف شود.»

مقامات اسرائیلی کرانه باختری را یهودیه و سامره توصیف می کنند.

نتانیاهو بر رویکرد دوگانه امنیت تاکید کرد. وی افزود: «ما تعداد بی‌سابقه‌ای از تروریست‌ها را هدف قرار داده‌ایم و طبق برنامه‌های ساخت‌وساز مصوب، در سطح وسیعی در کشورمان می‌سازیم. تاکید می کنم – تایید شده است.

به گفته شهردار این روستا، افزایش اخیر خشونت ها در روز چهارشنبه، زمانی که شهرک نشینان اسرائیلی به روستای فلسطینی تورموسیا در کرانه باختری اشغالی حمله کردند، یک روز پس از کشته شدن چهار شهرک نشین یهودی در آن نزدیکی به اوج خود رسید.

این قتل ها در تلافی عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه جنین در روز دوشنبه بود که به گفته سازمان ملل، هفت فلسطینی کشته و 91 نفر زخمی شدند. هفت سرباز اسرائیلی زخمی شدند.

نیروهای امنیتی اسرائیل اخیراً در بحبوحه کارزار نتانیاهو برای گسترش پایگاه های شهرک نشینان غیرقانونی و تبدیل آنها به شهرک سازی کامل، خصومت های مسلحانه علیه شبه نظامیان فلسطینی را تشدید کرده اند.

پس از آخرین حملات روز شنبه در اطراف روستای فلسطینی ام صفر در شمال رام الله، مقامات ارشد امنیتی اسرائیل آنچه را «تروریسم ملی گرایانه» برخی شهرک نشینان نامیدند، محکوم کردند.

ژنرال ژنرال رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی گفت: در روزهای اخیر حملات خشونت آمیزی توسط اسرائیلی ها در یهودیه و سامره علیه فلسطینیان بی گناه انجام شده است. هرزی هالوی، مدیر آژانس امنیت اسرائیل [ISA]رونن بار و یاکوف شابتای، کمیسر پلیس اسرائیل در بیانیه ای گفتند.

«این حملات با هر ارزش اخلاقی و یهودی در تضاد است. آنها از هر جهت تروریسم ملی گرا هستند و ما موظف به مبارزه با آنها هستیم.

در این بیانیه آمده است: «نیروهای امنیتی اسرائیل علیه این آشوبگران عملیات می کنند و جان سربازان ارتش اسرائیل، افسران پلیس اسرائیل و پرسنل ISA را به خطر می اندازند. تروریسم فلسطینی.»

به گفته سخنگوی این نیرو، پلیس اسرائیل هنگام تلاش برای توقیف خودروهای شهرک نشینانی که گفته می شود در راستای حملات در ام صفر، دو خانه، یک کامیون و دو خودرو را به آتش کشیده اند، با مقاومت مواجه شد.

سخنگوی پلیس گفت: اغتشاشگران اقدام به پرتاب سنگ و گلوله های دیگر به سمت افسران پلیس و خودروهای آنها کردند که منجر به خسارات قابل توجهی شد.

بازگشایی دروازه شهرک که افراد برای جلوگیری از «ورود یا خروج» «عمداً به آن آسیب رسانده بودند» چند ساعت طول کشید.

همچنین در بازرسی از خودروها در جاهای دیگر “مواد شبه بنزین، دستکش، باتوم و چاقو” کشف و ضبط شد و دو مظنون نیز دستگیر شدند.

سون کوهن فون بورگدورف، رئیس مأموریت اتحادیه اروپا در کرانه باختری اشغالی و نوار غزه، روز جمعه در داخل یک سازه ویران شده در رام الله ایستاده است.

به طور جداگانه، ارتش اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که در ام صفر در حالی که شهروندان اسرائیلی اموال فلسطینی ها را آتش زده اند، سنگ پرتاب شده است. در این بیانیه آمده است که یک شهروند اسرائیلی دستگیر شده است و افزود: ارتش اسرائیل این گونه اقدامات جنایت ملی گرایانه را که منجر به تشدید تنش می شود، محکوم می کند.

غسان داگلاس، یک مقام فلسطینی که خشونت شهرک نشینان را زیر نظر دارد، گفت که 10 خانه در ام صفر روز شنبه به آتش کشیده شد و هفت خودرو ویران شد. او شهرک نشینان را متهم به شلیک گلوله مستقیم به سمت روستا کرد و دو گلوله به دوربین یک گروه تلویزیونی فلسطینی اصابت کرد. ویدئوهای به دست آمده توسط CNN نشان می دهد که املاک و یک ژنراتور الکتریکی در حال آتش گرفتن است و همچنین گروهی از شهرک نشینان در حال آتش گرفتن از یک جاده هستند.

محمد رادی، فیلمبردار تلویزیون فلسطین روز یکشنبه به سی‌ان‌ان گفت که او و یک خبرنگار سعی کرده‌اند پشت خانه‌ای در روستا پنهان شوند. ما تعجب کردیم که تعدادی از شهرک نشینان توانستند ما را ردیابی کنند و از فاصله 20 متری شروع به تیراندازی مستقیم به سمت ما کردند.

به گفته تیم های دفاع مدنی فلسطین، یک خانواده هشت نفره از یک خانه در حال سوختن نجات یافتند.

مقامات فلسطینی روز یکشنبه گفتند که مقامات اسرائیلی مجبور شده‌اند وجود تروریسم ملی را که توسط هزاران شهرک‌نشین حامل سلاح که از حمایت عمومی در برابر ارتش اشغالگر و پوشش سیاسی وزرای کشور برخوردارند، به رسمیت بشناسند. دولت اسرائیل.”

وزارت امور خارجه فلسطین اعلام کرد که بیانیه اسرائیل برای پاسخگویی به افکار بین‌المللی صادر شده است، اما هدف از آن دستگیری عناصر شهرک‌نشین و رهبران تروریست آنها یا شروع به جمع‌آوری سلاح‌های آنها نیست.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما