درگیری مسلمانان در چین با پلیس بر سر طرح تخریب مسجد | اخبار جهان

پکن: دولت چین از معترضان می‌خواهد پس از درگیری جمعیت با پلیس بر سر برنامه‌های تخریب مسجدی در جنوب غربی این کشور، در حالی که دولت شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ کنترل بر مذهب و جامعه را تشدید می‌کند، خود را تسلیم کنند. بر اساس ویدئوهایی که در رسانه های اجتماعی منتشر شده است، معترضان بطری های آب را به سمت افسران با کلاه ایمنی و سپر بیرون از مسجد ناجیایینگ با گنبد آبی در یوشی، شهری در استان یوننان پرتاب کردند.

یکی به کلاه ایمنی افسر پلیس مشت زد اما خشونت دیگری نشان داده نشد. آسوشیتدپرس محل تظاهرات را تایید کرد. ویدئوهایی که اعتراضات را نشان می داد از شبکه های اجتماعی چین حذف شد. پلیس از “مظنونان جنایتکار” خواست تا پس از حادثه روز شنبه خود را تسلیم کنند و گفت ممکن است مجازات سبک تری برای کسانی که این کار را انجام دهند، دریافت کنند.

یک بیانیه پلیس وعده «تحمل صفر» نسبت به «فعالیت های مجرمانه ای که مدیریت اجتماعی را مختل می کند» را داده است. افرادی که روز سه شنبه در ستاد پلیس به تلفن پاسخ دادند، سوالات خود را به اداره تبلیغات دولت محلی ارجاع دادند. یکی از کارمندانی که در آنجا به تلفن پاسخ داد گفت که دفتر هیچ اطلاعاتی ندارد.

طبق سندی که در وب سایت دادگاه وجود دارد، دادگاهی در سال 2020 دستور تخریب مسجد ناجیایینگ را پس از اینکه حکم به ساخت آن بدون مجوز رسمی داد، صادر کرد. بر اساس ویدئوها، معترضان هوی بودند که اجدادشان از گروه قومی اکثریت هان چین بودند و اسلام را پذیرفتند. مردی با یک تی شرت پاره شده با دستبند نشان داده شد، اما مشخص نبود که آیا او در بازداشت پلیس است یا خیر. در یک کپشن نوشته شده بود که حدود 30 نفر بازداشت شدند اما مردم تعدادی را از پلیس دور کردند.

در جاهای دیگر، دولت شی مساجد را تخریب کرده یا گنبدها، مناره‌ها و دیگر ویژگی‌های متمایز مسلمانان را حذف کرده است تا آن‌ها را به ساختمان‌هایی به سبک چینی تبدیل کند. به گفته محققان خارجی، در شمال غرب، حدود 1 میلیون عضو اقلیت اویغور عمدتا مسلمان در بازداشتگاه ها محبوس شده اند. دولت می گوید آنها برای آموزش شغلی و مبارزه با رادیکالیسم هستند.

این موضوع شکایت هایی را برانگیخته است که دولت شی در تلاش است تا هویت فرهنگی اقلیت های مسلمان را از بین ببرد. دو تماشاگر زن در یوکسی روسری های مسلمان بر سر داشتند. معترضان و دیگر تماشاگران مردانی بودند که تی شرت و شلوار یا شورت به تن داشتند.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما