در «همنت»، سرانجام همسر شکسپیر روی صحنه می‌رود

از میان معماهای متعدد درباره ویلیام شکسپیر، معماهای مربوط به زندگی عاشقانه او وسوسه انگیزترین هستند. چرا او با یک زن محلی، آن هاتاوی ازدواج کرد، از او سه فرزند داشت، سپس برای یک زندگی در تئاتر به لندن رفت؟ واقعا رابطه آنها چگونه بود؟ و چرا ما در مورد خود آن که یکی از محققین او را “خلأ به شکل همسر” در داستان نمایشنامه نویس نامیده است، اطلاعات کمی داریم؟

امسال، چهارصدمین سالگرد مرگ آن، ممکن است سالی باشد که در نهایت در مورد این موضوع بشنویم دیگر شکسپیر. مجموعه ای از اشعار جشن، “Anne-thology” اواخر این ماه منتشر می شود. نیم تنه کوچک او در کلیسای تثلیث مقدس در استراتفورد آپون آون، جایی که جسد او از سال 1623 در کنار همسرش قرار داشت، رونمایی شد. تئاتر قو شرکت در شهر.

اریکا وایمن، کارگردان سریال، در مصاحبه ای پس از تمرین اخیر گفت: «وقتش فرا رسیده است. «این شهر اوست. او در خارج از استراتفورد به دنیا آمد و تا آنجا که ما می دانیم، تمام زندگی خود را در اینجا زندگی کرد. او لیاقت بازگشت به اینجا را دارد.»

این نمایشنامه که اقتباسی از رمان پرفروش سال 2020 مگی اوفارل به نام “همنت” است، به نام تنها پسر شکسپیر نامگذاری شده است که به دلایل نامعلومی در 11 سالگی در سال 1596 درگذشت. پدرش ظاهراً مدتی بعد کار بر روی “هملت” جن زده از مرگ را آغاز کرد، چیزی که زندگی نامه نویسان را به دیوانگی از گمانه زنی های فرویدی سوق داد.

اما در فیلمنامه ای که توسط لولیتا چاکرابارتی اقتباس شده است، تردیدی وجود ندارد که ستاره کیست: همسر شکسپیر، مادر فرزندانش و سرپرست خانواده او که سرشار از روحیه و هوش عملی است و حلقه هایی را دور او می چرخاند. شریک و هر کس دیگری در صحنه اول نمایش، ویلیام 17 ساله را می بینیم که در حالی که او با یک شاهین خانگی پرواز می کند، سعی می کند او را جلب کند. (او نیز هرگز رام نخواهد شد، حدس می زنیم.) بعداً، او را می بینیم که در حال پختن نان و مخلوط کردن داروهای عامیانه در حالی که رویای شعر و تئاتر را در سر می پروراند.

مادلین مانتوک که این نقش را بر اساس آن برای کمپانی رویال شکسپیر بازی می کند، گفت: “او خیلی زنده است.” او این همه دانش، این همه توانایی را دارد.

اوفارل در یک مصاحبه تلفنی توضیح داد که اولین بار در کالج با همسر شکسپیر روبرو شد، پس از کنجکاوی در مورد خانواده نمایشنامه نویس – چیزی که مورخان اغلب از آن غفلت می کنند. او می‌گوید: «زندگی خانگی شکسپیر، اگر می‌خواهید آن را اینطور بنامید، هرگز وارد صحنه نشد. «و هر چه بیشتر مطالعه می‌کردم، بیشتر در مورد او و رفتاری که با او می‌شد منحرف می‌شدم. او کنار گذاشته شده است، در واقع بدتر از کنار گذاشته شدن – توهین شده است.»

شکسپیر تنها 18 سال داشت که در سال 1582 با آن ازدواج کرد. او 26 ساله و باردار بود. مورخان حدس می زنند که عروسی آنها یک عروسی با تفنگ ساچمه ای بود که شکسپیر با دندان های به هم ریخته وارد آن شد. اینکه چند سال بعد او استراتفورد-اپون-آون را ترک کرد تا فعالیت تئاتری خود را پس از تولد همنت و خواهر دوقلویش جودیت آغاز کند، به این گمانه زنی دامن زد که شکسپیرها ازدواجی بدون عشق داشتند. این نمایشنامه‌نویس تا آخرین سال‌های زندگی‌اش فقط گهگاه به زادگاهش سفر می‌کرد. او قبل از مرگش در سال 1616 وصیت نامه خود را با دست لرزان امضا کرد و آن را “دومین بهترین” تخت خود گذاشت – چیزی که به عنوان سکته مغزی تعبیر می شود. اوفارل می‌گوید: «حتی در میان زندگی‌نامه‌نویسان کاملاً محترم، او را به عنوان یک دهقان بی‌سواد و گهواره‌بر انتخاب می‌کنند که این پسر نابغه را به ازدواج جذب کرده است». اما من نتوانستم حتی یک مدرک برای آن پیدا کنم.

اوفارل افزود، این واقعیت که او اغلب با نام دخترش، “هاتاوی” نامیده می شود، گویای این موضوع است. مثل این است که ما نمی خواهیم او را به او نزدیک کنیم.

اوفارل گفت و در مورد نام ها، «آن» حتی ممکن است نام مناسبی نباشد. در یکی از اسناد باقیمانده، او به عنوان «اگنس»، شکلی که در رمان و نمایشنامه به کار رفته است، یاد می‌شود. اوفارل افزود: «این واقعیت که ما احتمالاً برای نزدیک به 500 سال او را با نام اشتباه صدا می‌زنیم، کاملاً علامتی به نظر می‌رسد.

پل ادمونسون، رئیس تحقیقات در محل تولد شکسپیر، گفت که داستان همسر شکسپیر احتمالاً پیچیده و قانع‌کننده است. در حالی که شواهد کمی از شخصیت او باقی مانده است – ما حتی یک پرتره هم نداریم – حقایقی که می دانیم به یک زن زیرک و توانا اشاره می کند که یک خانه بزرگ را اداره می کرد، مسئول مقادیر قابل توجهی پول و زمین بود و احتمالاً یک تجارت آبجو را اداره می کرد. در کنار علاوه بر این، البته، او خانواده ای را برای شوهری تشکیل داد که اکثراً کار نمی کرد، همانطور که بسیاری از مردان در انگلستان در آن زمان بودند.

“او خانه را اداره می کند، او یک درآمد مشترک است، و همچنین مراقب سرمایه گذاری های او در شهر است. ادموندسون گفت که او از بسیاری جهات برابر او بود.

و آن تخت “دومین بهترین”؟ ادموندسون گفت که این تخت ازدواج می تواند پر از خاطرات صمیمی باشد. در وصیت نامه ذکر شده است “همچنین ممکن است یک تفاهم قانونی باشد” که حقوق اقامت او را پس از مرگش تضمین می کند.

در رمان، آنه/آگنس ممکن است نتواند بنویسد – زنان در آن زمان به ندرت آموزش رسمی دریافت می کردند – اما شوهرش او را تشویق به خواندن می کند. و مهمتر از همه، رفتن ویلیام به لندن به عنوان یک رها کردن نیست، بلکه ایده همسرش است. Mantock، بازیگر، گفت: “او متوجه می شود که او به چیزهای بیشتری نیاز دارد.” او می خواهد او را تشویق کند تا همان چیزی باشد که باید باشد.»

در واقع، تنها مرگ نابهنگام همنت است که این زوج را تهدید می کند. در نمایشنامه، اگنس برای برداشتن قطعات و نگه داشتن خانواده کنار هم قرار می گیرد، در حالی که ویلیام به لندن فرار می کند و خود را در محل کار دفن می کند. تنها زمانی که اگنس در اجرای اولیه “هملت” شرکت می کند، متوجه می شود که او اندوه خود را به درام تبدیل کرده است.

موفقیت این رمان در استراتفورد آپون ایوان نیز تاثیرات واقعی داشته است. در کلیسای تثلیث مقدس، داوطلبانی که به گورهای خانواده شکسپیر مراجعه می کنند، گفتند که اکنون بازدیدکنندگان بیشتری از او و همچنین او درخواست می کنند. تابستان گذشته، اوفارل ریاست مراسمی را برای کاشت یک جفت درخت در حیاط کلیسا بر عهده داشت – یکی به یاد همنت و دیگری جودیت.

اوفارل گفت: «در واقع این موضوع فوق‌العاده تکان‌دهنده است. و این واقعیت که او و بچه ها روی صحنه در شهر زنده می شوند.»

او گفت که برای مانتوک، صرفاً در استراتفورد بودن، قدم زدن در خیابان‌های آن و دیدن مکان‌هایی که آن می‌دانست هم شاعرانه و هم قدرتمند هستند. او افزود: “من می دانم که کاری که انجام می دهم واقعی نیست.” “البته من این را می دانم. اما احساس می‌کنم هر جا که می‌روم این شخص واقعی وجود دارد.”

همنت

در تئاتر سوان، در استراتفورد آپون آون، انگلستان، تا 17 ژوئن، سپس در تئاتر گاریک، لندن، از سپتامبر. 30 تا ژانویه 6; rsc.org.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما