رکورد شرکت در قرعه کشی خودرو شکست!

به گزارش ایران خودرو، در آخرین فروش این شرکت که در پایان هفته گذشته قرعه کشی شد، بیش از 6 میلیون و 500 هزار نفر شرکت کردند. این در شرایطی است که ایران خودرو تنها 39 هزار دستگاه از این محصول را به این شکل ارائه کرد و فاصله عرضه و تقاضا نشان می دهد که رانت همچنان در بازار خودرو زیاد است. سامانه قرعه کشی خودرو از فروردین 99 مورد استفاده قرار گرفت و بازار خودرو از طریق آن تنظیم شد. در حال حاضر این وزارتخانه به جز خودروهای ایرانی، سایر خودروهای داخلی را از چرخه قرعه کشی حذف کرده و قصد دارد تا پایان سال جاری این سامانه را به طور کامل کنار بگذارد.

استدلال وزارت صمت این است که با توجه به بهبود تولید و کاهش فاصله قیمت کارخانه با بازار کیشور، قرعه کشی تا پایان سال حذف شود. در عین حال آخرین آمار نشان می دهد که تقاضا برای فروش خودروهای ایرانی همچنان جذاب است و همین جذابیت باعث شده بیش از شش میلیون و 500 هزار نفر در قرعه کشی خودرو فروردین شرکت کنند. البته در اینکه قرعه کشی نتوانست بازار خودرو را تنظیم کند شکی نیست که حذف آن قابل درک است اما باید منتظر ماند و دید برنامه وزارت صمت برای فروش خودرو در بازار چیست. به نظر می رسد وزارت صمت به دنبال فروش تمامی خودروها در بورس است و به این ترتیب در کنار حذف تدریجی قیمت گذاری دستی، به سمت آزادسازی قیمت ها نیز پیش خواهد رفت.

در حال حاضر مجوز فروش برخی خودروها در بورس وجود دارد و قرار است خودروهای وارداتی نیز در این بازار عرضه شوند. بنابراین بعید است تا پایان سال تمامی خودروهای داخلی در بورس عرضه شوند. عرضه خودرو در بازار کالا نوعی گذار انفعالی از قیمت گذاری دستی است و می تواند ضمن پایان دادن به ضرر خودروسازان، رانت ناشی از اختلاف قیمت کارخانه و بازار را کاهش دهد.

تجربه چندین دور فروش خودرو در بورس نشان می‌دهد که برخلاف طرح‌های قرعه‌کشی، احتمالاً اکثریت تقاضا غیرمصرف‌کننده و واسطه‌ای است که مصرف‌کنندگان در آن سهم واقعی بیشتری دارند. از سوی دیگر خودروهای عرضه شده در بورس قیمتی متناسب با قیمت تمام شده تولید دارند و به همین دلیل خودروسازان دیگر آنها را نمی فروشند. بنابراین عرضه عمومی کالا در بورس به تمامی خودروها می تواند پایان یک دهه زیان برای خودروسازان باشد.

اما بر اساس آمار ارائه شده از سوی ایران خودرو، در آخرین فروش این شرکت در مجموع 6 میلیون و 519 هزار و 524 درخواست ثبت شده است، این در حالی است که تنها 39 هزار محصول توسط آبی های جدا عرضه شده است. بنابراین میانگین شانس هر شرکت کننده برای برنده شدن در این قرعه کشی حدود یک به 167 است. یعنی از هر 167 نفر یک نفر می تواند در آخرین قرعه کشی خودروی ایران برنده شود. البته با توجه به سهم ویژه مادری و خودروهای فرسوده، شانس متقاضیان در این دو بخش بسیار بیشتر از شرکت کنندگان عادی است. ایران خودرو 25000 دستگاه از محصولات خود را به فروش ویژه (با قیمت قطعی و تحویل حداکثر یک ماهه) اختصاص داده است و سهم پیش فروش نیز 14000 دستگاه بوده است.

از مجموع 39000 خودروی عرضه شده، بیش از 19000 خودرو به مادران (مادران دارای دو فرزند یا بیشتر که فرزند دوم آنها بعد از مرداد 1400 متولد شده است) فروخته شده است و سهم خودروهای فرسوده نیز 3900 خودرو بوده است. بنابراین سهم متقاضیان عادت به فروش اخیر خودروهای ایران اندکی بیش از 16 هزار دستگاه بوده و این در حالی است که نزدیک به شش میلیون درخواست برای آن ثبت شده است. بر اساس این حساب، از هر 375 شرکت کننده عادی، یک نفر برنده شد.

اما تعداد درخواست های ثبت شده برای فروش خودروهای ایرانی در فروردین ماه نیز بیش از 312 هزار نفر بوده است. بنابراین با احتساب سهم 19 هزار دستگاهی در قانون حمایت از خانواده و جوانان، از هر 20 مادر متقاضی، یک نفر برنده این قرعه کشی شد. همچنین تعداد درخواست های ثبت شده در قسمت خودروهای فرسوده کمتر از 155000 نفر است. با احتساب تقاضای 3900 نفر، هر شهروند متقاضی در این بخش تقریباً 1 در 40 شانس برنده شدن در قرعه کشی ایران خودرو را داشت.

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما