قتل خاشقجی: دادگاه فدرال آمریکا شکایت علیه محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان سعودی را رد کرد | اخبار جهان

واشنگتن: یک قاضی آمریکایی روز سه شنبه (به وقت محلی) شکایت علیه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به دلیل قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار را رد کرد. به گزارش سی ان ان، این بیانیه پس از آن صادر شد که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، توصیه کرد که ولیعهد در این پرونده مصونیت بگیرد. لازم به ذکر است که جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست، روزنامه نگار منتقد سعودی بود که در سال 2018 در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شد. به گزارش سی ان ان، این پرونده علیه ولیعهد عربستان سعودی توسط نامزد خاشقجی مطرح شد. به گزارش هیل، وزارت امور خارجه در طول تشکیل پرونده دادگاه نسبت به قتل خاشقجی در ماه گذشته ابراز تردید کرد و اعلام کرد که محمد ولیعهد از نظر قانونی مصونیت دارد.

وزارت امور خارجه در بیانیه ای اعلام کرد: «وزارت امور خارجه در اتخاذ این تصمیم مصونیت، هیچ نظری در مورد شایستگی شکایت حاضر ندارد و قتل فجیع جمال خاشقجی را به صراحت محکوم می کند». قاضی جان بیتس در نظری گفت که علیرغم “ناراحتی” وی، دولت ایالات متحده به دادگاه منطقه دی سی گفت که شاهزاده محمد بن سلمان مصون است زیرا او عنوان نخست وزیری را نیز دارد و بنابراین “از مصونیت رئیس دولت برخوردار است. به گزارش CNN

قاضی نوشت که این ناراحتی تنها به دلیل دست داشتن شاهزاده در قتل خاشقجی نبود، بلکه به دلیل زمان انتصاب وی به عنوان نخست وزیر عربستان سعودی نیز بود. بن سلمان، معروف به ام بی اس، تنها در اواخر سپتامبر به نخست وزیری – و در نتیجه رئیس فنی دولت – منصوب شد که ناظران آن را ترفندی برای تامین مصونیت رئیس دولت در شکایت هیتجه چنگیز و خاشقجی می دانستند. گروه مدافع DAWN.

سی ان ان گزارش داد که بیتس به “زمان مشکوک” انتصاب شاهزاده و استدلال شاکیان مبنی بر اینکه تاکنون تنها پادشاه نخست وزیر کشور بوده است، اشاره کرد. [Saudi] بنا بر این، دستور سلطنتی نشان می‌دهد که انگیزه آن تمایل بن سلمان برای ریاست دولت نبوده، بلکه در عوض از او در برابر مسئولیت احتمالی در این مورد محافظت می‌کند.»

پیش از این، بایدن که در ژوئیه امسال به عربستان سعودی رفته بود، در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، موضوع خاشقجی را مطرح کرد و گفت که معتقد است رهبر عربستان مسئول قتل روزنامه‌نگار آمریکایی است. بایدن پس از ساعت‌ها دیدار با ولیعهد عربستان در جده، در سخنرانی خود گفت: «این را در رأس جلسه قرار دادم تا روشن شود که در آن زمان چه فکری در مورد آن داشتم و اکنون چه فکر می‌کنم».

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما