مادر یک فعال مصری زندانی در اعتصاب غذا خواهان اقدام است

تصمیم علا عبدالفتاح، فعال مصری بازداشت شده برای تشدید اعتصاب غذا در زندان به امتناع از نوشیدن آب، نگرانی ها را افزایش داده و در حالی که مصر میزبان اجلاس آب و هوای COP27 است، نقض حقوق بشر را در کانون توجه قرار داده است. برای مادرش، زمان آن فرا رسیده است که دنیا دست به اقدام بزند و با سبزشویی مصر از حقوق بشر سرپوش نگذارد.

صبح روز دوشنبه، در حالی که رهبران جهان برای اجلاس آب و هوای COP27 در تفرجگاه شرم الشیخ مصر گرد هم آمده بودند، لیلا سوئیف به زندان وادی النترون در شمال قاهره رسید تا پسرش علا عبدالفتاح، یکی از زندانیان مصر را ببیند. فعالان برجسته حقوق بشر

هر پسر 40 ساله زندانی روز یکشنبه نوشیدن آب را متوقف کرد و اعتصاب غذای خود را تشدید کرد که هفت ماه به طول انجامیده است.

سوئیف – استاد ریاضیات که از فعالان برجسته حقوق بشر نیز هست – با کتاب، نامه و لباس تمیز برای پسرش وارد زندان شد. اما تا ظهر به وقت محلی، به نظر می رسید که او از چشم انداز ملاقات با پسرش ناامید شده است.

او در یک مصاحبه تلفنی از محل انتظار اعضای خانواده بیرون دروازه های زندان به فرانس 24 گفت: “امروز او را نخواهم دید.” “هیچ بازدیدی برنامه ریزی نشده است. من اینجا منتظرم، امیدوارم نامه ای بگیرم.»

آخرین نامه ای که سوئیف از فتاح دریافت کرده روز دوشنبه 31 اکتبر بوده و به خانواده اطلاع داده است که در صورت عدم آزادی، روز یکشنبه 15 آبان، روز افتتاح اجلاس COP27، از نوشیدن آب خودداری خواهد کرد.

فتاح که یکی از رهبران برجسته جوانان در جریان بهار عربی 2011 بود، در 2 آوریل اعتصاب غذا را در زندان آغاز کرد و در ابتدا فقط آب و نمک خورد. او بعداً کالری دریافتی خود را در 100 نگه داشت، یعنی سطح گرسنگی بسیار کمتر از روزانه 2000 کالری مورد نیاز بدن انسان.

فتاح که در پی اعتصاب غذای هفت ماهه خود از قبل ضعیف و لاغر شده بود، عملاً اعلام کرد که حاضر است برای آزادی از جان خود هزینه کند. این بهایی نهایی است که فتاح نیز برای برجسته کردن مصیبت هزاران نفر – از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، دانشجویان، سیاستمداران مخالف و معترضان مسالمت‌آمیز – در زندان‌های مصر به دوش می‌کشد.

این اقدام اخیر اعتراضی در میان درخواست های مدافعان ارشد حقوق بشر برای آزادی او طوفان رسانه ای به راه انداخته است.

آگنس کالامار، دبیر کل عفو بین‌الملل روز یکشنبه هشدار داد که اگر مقامات مصری با مرگ فتاح در بازداشت مواجه شوند، روند رسیدگی در COP27 لکه‌دار خواهد شد. او گفت: “اگر آنها نمی خواهند به مرگی که باید و می توانستند از آن جلوگیری کنند، پایان دهند، باید همین الان اقدام کنند.”

کالامار در حال صحبت با خبرنگاران در قاهره بود، جایی که او همچنین با سوئیف در خانه خانواده ملاقات کرد. “مادر شجاعت. الهام بخش در حال حرکت،» کالامار با عکسی از رئیس عفو بین‌الملل که دست سوئیف را به نشانه همبستگی در دست گرفته بود، در توییتر نوشت.

خانواده در خط مقدم مبارزه برای حقوق بشر

خیرخواهی، شفقت و احترام به حقوق اولیه بشر، ویژگی های مرتبط با دولت مصر نیست، به ویژه پس از روی کار آمدن عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور این کشور در سال 2014، پس از سرکوب وحشیانه حامیان اخوان المسلمین. در اکتبر 2021، رئیس ارتش مصر که به ریاست جمهوری تبدیل شده بود، لغو وضعیت فوق العاده را اعلام کرد. اما ظرف چند روز، پارلمان این کشور قوانینی را تصویب کرد که دامنه دادگاه‌های نظامی و تعریف «اخبار جعلی» را گسترش می‌دهد.

فتاح که دو تابعیتی مصری و بریتانیایی دارد، بیشتر دهه گذشته را به اتهامات مختلف پشت میله های زندان گذرانده است. آخرین دستگیری او، در 29 اکتبر 2021، تنها شش ماه پس از آزادی از حبس پنج ساله و در حالی که هنوز در شرایط آزمایشی به سر می برد، صورت گرفت.

محکومیت پنج ساله بعدی او، سالی که در حال حاضر در حال گذراندن است، به دلیل “اشاعه اخبار نادرست تضعیف امنیت کشور” است. جرم فتاح بازنشر پستی در محکومیت شرایط زندان در مصر بود.

به نظر می رسد طعنه محکومیت یک زندانی سابق به اتهامات “اخبار نادرست” برای بیانیه ای در مورد شرایط زندان، از نظر مقامات مصری گم شده است.

اما پس از آن فتاح و خانواده اش یک یا دو چیز در مورد زندان ها و سیستم قضایی مصر می دانند.

پدر مرحوم او، احمد سیف الاسلام، مدافع و وکیل برجسته حقوق بشر، از دهه 1970 در زندان بود و از زندان خارج شد. آخرین بازداشت او در سال 2011 بود، درست سه سال قبل از مرگش در سن 63 سالگی.

صنعا سیف، خواهر فتاح، در سال 2014 در اعتراض به قانون ضد تظاهرات مصر دستگیر شد. او یک سال بعد آزاد شد و دوباره در ژوئن 2020 بازداشت شد، زیرا تلاش می کرد شکایتی را برای تجاوز به دفتر دادستانی ارائه کند. پس از آزادی، او در مقابل وزارت خارجه بریتانیا در لندن دست به تحصن زد و خواستار آزادی برادرش شد. روز دوشنبه، صنعا سیف برای آزادی برادرش به شرم الشیخ رفت.

خواهر دیگر او مونا نیز از فعالان حقوق بشر است.

سلیمان بنغازی، فعال عفو بین‌الملل در مصر، توضیح داد: «علاء از خانواده‌ای از فعالان مصری است که همیشه در مقابل مقامات ایستاده‌اند. قطعاً به نظر می‌رسد که مقامات مصر مصمم هستند که او را وادار به پرداخت هزینه فعالیت‌هایش کنند.»

مجتمع جدید زندان، تخلفات قدیمی

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل که در ماه سپتامبر منتشر شد، چندین فعال حقوق بشر از تصمیم مصر برای میزبانی COP27 انتقاد کرده‌اند و به آن اشاره کرده‌اند که «جنایت‌های گسترده تحت قوانین بین‌المللی و سایر نقض‌های جدی حقوق بشر که بدون مجازات انجام شده است».

این گزارش یک سال پس از آن منتشر شد که دولت مصر یک راهبرد ملی حقوق بشر (NHRS) را در رویدادی با حضور رئیس جمهور سیسی راه اندازی کرد و از پیشرفت دولت وی در حفظ ضمانت های قانونی و قانون اساسی تمجید کرد.

چند روز بعد، دولت مجتمع های زندان بدر و وادی النترون را افتتاح کرد که به عنوان تلاشی برای مدرن کردن زندان های مصر مورد استقبال قرار گرفت. فتاح و چند زندانی دیگر از مجتمع بد شهرت زندان طره مصر به مراکز جدید منتقل شدند.

درخشش و چرخش در قانع کردن مدافعان حقوق بشر و همچنین خانواده های زندانیانی که به دلیل ابراز مخالفت بازداشت شده اند، ناکام مانده است. عفو بین‌الملل در گزارش 48 صفحه‌ای خود خاطرنشان کرد که NHRS “تصویری عمیقا گمراه‌کننده و گاه کاملاً نادرست از وضعیت حقوق بشر در مصر ارائه می‌کند”.

نخست وزیر انگلیس وعده داد که موضوع را با سیسی در میان بگذارد

پرونده فتاح یکی از پرمخاطب ترین پرونده های بازداشت در مصر است که ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، در نامه ای در 5 نوامبر به صنعا سیف قول داده است که این پرونده برای دولت او اولویت دارد.

سوناک نوشت: «من همچنان به رئیس جمهور سیسی تاکید می کنم که ما به حل سریع پرونده علا و پایان دادن به رفتار غیرقابل قبول او اهمیت می دهیم.


روز دوشنبه، دفتر سوناک اعلام کرد که نخست وزیر بر “نگرانی عمیق” خود در مورد پرونده علا عبد الفتاح، اعتصاب غذای مصری-بریتانیایی در دیدار با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در نشست COP27 تاکید کرده است.

داونینگ استریت در بازخوانی نشست سوناک و سیسی در اجلاس شرم الشیخ گفت: “نخست وزیر پرونده علا عبدالفتاح را مطرح کرد و بر نگرانی عمیق دولت بریتانیا در این زمینه تاکید کرد.”

نخست وزیر گفت که امیدوار است این موضوع هر چه زودتر حل شود و به تلاش برای پیشرفت ادامه خواهد داد.

شستشوی سبز حقوق بشر

عدم اقدام دولت مصر در مورد پرونده یک فرد دوتابعیتی از یک خانواده فعال برجسته، سؤالاتی را در مورد سرنوشت سایر زندانیان ایجاد می کند که آن گونه نمایندگی و توجه بین المللی را که بازداشت فتاح به خود جلب کرده است، ندارند.

همچنین سوالاتی را در مورد تلاقی حقوق بشر و عدالت آب و هوا در عصری که بحران جهانی زیست محیطی مستلزم مشارکت همه دولت ها است، مطرح کرده است.

سیسی در سخنرانی خوشامدگویی خود در وب سایت رسمی COP27 قول داده است که “مصر از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که COP27 به لحظه ای تبدیل می شود که جهان از مذاکره به مرحله اجرا می رسد و کلمات به عمل تبدیل می شوند و ما به طور جمعی وارد عمل می شویم. راهی به سوی پایداری، گذار عادلانه و در نهایت آینده ای سبزتر برای نسل های آینده.»

این لفاظی ها نتوانسته است اکثر مدافعان حقوق بشر را متقاعد کند. بنغازی گفت: “مقامات مصر از رویدادهای بین المللی برای پاکسازی سابقه حقوق بشر خود استفاده می کنند.” «پیش از COP27، آنها سعی داشتند به جامعه بین المللی نشان دهند که در حال کار بر روی بهبود سابقه حقوق بشری خود هستند. این یک تمرین روابط عمومی برای آنهاست، وقتی هزاران نفر به دلیل استفاده از حق آزادی بیان، آزادی تشکل و حقشان برای محاکمه عادلانه بازداشت می شوند، واقعی نیست.

پس از تصمیم فتاح برای عدم نوشیدن آب، مقامات مصری به درخواست روزنامه نگاران برای اظهار نظر پاسخ نداده اند. در اظهارات قبلی، دولت اشاره کرد که او به مجتمع جدید زندان وادی النترون منتقل شده است که شرایط بهتری دارد.

ناکامی دولت در پاسخگویی به پرونده فتاح، حتی در زمانی که اجلاس COP27 در کانون توجه قرار گرفت، برای کارشناسان آشنا با مصر تعجبی ندارد. بنغازی گفت: «نظر دادن درباره نحوه کار یا عدم کار مقامات مصری در مورد پرونده علا واقعاً دشوار است. فقط می توانم بگویم که آنها واقعاً در تلاش هستند تا کل خانواده را تحت فشار قرار دهند.»

اما لیلا سوئیف زنی نیست که بخواهیم به اطرافش فشار بیاوریم. در ملاقات های قبلی با پسر زندانی اش، این استاد ریاضی رام نشدنی و مبارز حقوق بشر توضیح داد که احساسات خود را کنترل می کند. من واکنش‌هایم را به حداقل می‌رسانم. ما فقط 20 دقیقه فرصت داریم، با یک لیوان از هم جدا شدیم، شرایط آسان نیست. من به او گوش می دهم، یادداشت می کنم و به او می گویم هر تصمیمی بگیرد از او حمایت می کنیم.»

با هشدار فعالانی مانند کالامارد مبنی بر اینکه چند روزی است که مقامات مصری تا دیر نشده به پرونده فتاح رسیدگی کنند، سوئیف همچنان احساسات خود را کنترل می کند و برای آزادی پسرش مبارزه می کند. او در یک تماس تلفنی از مرکز انتظار زندان وادی النترون توضیح داد: «من بسیار نگران هستم. من همچنین بسیار مفتخرم که کاری که او انجام می دهد طنین انداز شده و تمرکز زیادی بر وضعیت زندانیان و حقوق بشر در اینجا داشته است.»

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما