ماسک از کاربران توییتر می‌پرسد که آیا پس از عصبانیت از سیاست‌هایش باید کناره‌گیری کنند؟

سان فرانسیسکو – کاربران پرمخاطب توییتر بدون اخطار یا توضیح تعلیق شدند و سپس به طور ناگهانی دوباره به کار خود بازگردانده شدند.

یک سیاست جدید برای جلوگیری از اشتراک‌گذاری لینک‌ها و نام‌های کاربری از دیگر پلتفرم‌های اجتماعی توسط کاربران اجرا شد، سپس ظاهراً محدود شد.

و ایلان ماسک، مالک جدید توییتر، پیام‌های زیادی را برای ۱۲۲ میلیون دنبال‌کننده‌اش ارسال کرد و از آنها پرسید که آیا باید از سمت ریاست سرویس رسانه‌های اجتماعی کناره‌گیری کند، در حالی که ابراز تاسف کرد که هیچ‌کس دیگری این شغل را نمی‌خواهد. (بیش از 17 میلیون حساب توییتر پاسخ دادند، با اکثریت رای ها او باید به شخص دیگری اجازه انجام کار را بدهد.)

این 48 ساعت پر هرج و مرج دیگر در توییتر بود که از زمان آقای دکتر در آشفتگی فرو رفته است. ماسک خرید 44 میلیارد دلاری این شرکت را در اواخر اکتبر به پایان رساند. دوران تصدی او قبلاً با اخراج های گسترده، استعفای مدیران و صورت حساب های پرداخت نشده در شرکت مشخص شده است. تبلیغ‌کنندگان مخالفت کرده‌اند، سرویس‌های رقیب افزایش یافته‌اند و بسیاری از کاربران توییتر نگران هستند که این سرویس به سادگی از کار بیفتد.

اما در آخر هفته، مجموعه ای از اقدامات روی پلت فرم توسط آقای. مشکی که تصادفی و دمدمی مزاج به نظر می رسید، کاربران توییتر را به قدری آزار داد که خشم افزایش یافت – و سپس به انزجار رسید. واکنش‌ها چنان شدید شد که حتی آقای. سرسخت ترین حامیان ماسک به نظر می رسید که دم خود را تغییر دهند.

در میان منتقدان، فن‌آوران و کارآفرینان سیلیکون ولی بودند که قبلاً از آقای دکتر حمایت می‌کردند. ماسک، مانند پل گراهام، بنیانگذار شتاب دهنده استارت آپ Y Combinator، و سرمایه گذار بالاجی سرینیواسان. آقای. آخرین اقدامات ماسک با توییتر «آخرین نی» بود. گراهام روز یکشنبه توییت کرد.

خشم حتی در میان آقای. گروه ماسک در دره سیلیکون چیزی را که به نظر می رسید بحران اعتماد به نفس این میلیاردر 51 ساله را برانگیخت که اوایل روز در حال حضور در فینال جام جهانی در قطر با جرد کوشنر عکس گرفته شد.

“آیا باید از سمت ریاست توییتر کنار بروم؟” آقای. ماسک عصر یکشنبه پس از اینکه کاربران توییتر همچنان اقدامات وی را زیر سوال بردند، توییت کرد. در اوایل عصر در سانفرانسیسکو، نزدیک به شش میلیون کاربر پاسخ دادند و پرسشنامه 24 ساعته به سمت “بله” متمایل شد.

آقای. ماسک که اغلب در بزرگترین لحظات آن را بال می زند، گفت که از هر تصمیمی که کاربران توییتر تصمیم بگیرند پایبند خواهد بود. او گفت که هیچ جانشینی مشخص نشده است.

کاربران توییتر به‌طور فزاینده‌ای نسبت به آقای دکتر عصبانی شده بودند. مالکیت ماسک از اواسط هفته گذشته.

چهارشنبه گذشته زمانی آغاز شد که توییتر بیش از 25 حساب کاربری را که مکان هواپیماهای خصوصی را ردیابی می کردند، ممنوع کرد. ماسک – با استفاده از اطلاعات در دسترس عموم. در حالی که آقای ماسک قبلاً قول داده بود که به حساب کاربری موسوم به @ElonJet اجازه دهد آنلاین باقی بماند، سپس گفت که این حساب‌ها را که هواپیماهای الیگارشی‌ها، سازمان‌های دولتی و افراد مشهور را نیز ردیابی می‌کنند، یک خطر امنیتی می‌داند.

آقای. ماسک اقدام خود را با ارائه یک سیاست جدید توییتر توجیه کرد که در آن حساب‌ها در صورت اشتراک‌گذاری «موقعیت مکانی زنده» افراد دیگر را ممنوع می‌کرد.

روز پنجشنبه، آقای ماسک پس از استفاده از حساب کاربری خود برای تبلیغ حضور جدید ElonJet@ در پلتفرم خود، از این سیاست برای ممنوع کردن حساب توییتر Mastodon، شبکه رسانه اجتماعی جایگزین استفاده کرد. او همچنین حساب‌های روزنامه‌نگاران نیویورک تایمز، واشنگتن پست، سی‌ان‌ان و سایر رسانه‌ها را پس از برخی پیوندها یا اسکرین شات‌هایی که توییت ماستودون برای تبلیغ @ElonJet به اشتراک گذاشته بود، به حالت تعلیق درآورد. (یکی از حساب های تعلیق شده مربوط به رایان مک، روزنامه نگار تایمز و نویسنده این مقاله بود.)

این تعلیق ها روز جمعه پس از اینکه آقای . ماسک از فالوورهایش پرسید که آیا باید حساب‌ها را بازگرداند و 59 درصد پاسخ‌دهندگان پاسخ مثبت دادند. اما در آن زمان، انتقادات انباشته شده بود.

جودی گینزبرگ، رئیس کمیته حفاظت از خبرنگاران در آن زمان در بیانیه‌ای گفت: «اگر ایلان ماسک، مالک توییتر واقعاً می‌خواهد پلتفرمی ایجاد کند که آزادی بیان را برای همه فراهم کند، حذف روزنامه‌نگاران از این پلتفرم بی‌معنی است».

سپس اواخر روز شنبه، توییتر حساب تیلور لورنز، خبرنگار واشنگتن پست را به دلیل ارسال پیامی که در آن از آقای دکتر واشنگتن پست پرسیده بود، مسدود کرد. ماسک برای نظر دادن برای یک داستان آینده. آقای. ماسک بعداً گفت خانم لورنز به دلیل “تعلیق”اقدام داکسینگ قبلی“، یا به اشتراک گذاری آنلاین اطلاعات شناسایی غیرعمومی. خانم. لورنز اطلاعات شخصی کسی را در توییت هایی که در جدول زمانی او قابل مشاهده بود، فاش نکرد.

روز یکشنبه، توییتر یک گام فراتر رفت. این شرکت به طور ناگهانی خط مشی جدیدی را اعلام کرد و گفت که دیگر اجازه نمی دهد حساب هایی که صرفاً با هدف تبلیغ سایر پلتفرم های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس بوک و ماستودون ایجاد می شوند. آقای. ماسک گفت که این تغییر برای جلوگیری از “تبلیغات بی امان رقبا به صورت رایگان، که در نهایت پوچ است.”

این حرکت برای کاربران بسیار نامحبوب شد، زیرا عادت دارند شبکه‌های اجتماعی را باز کنند که در آن پیام‌ها و ویدیوها به راحتی در پلتفرم‌ها به اشتراک گذاشته شود. سیاست جدید همچنین مخالف اظهاراتی بود که آقای. ماسک در مورد تعهد خود به یک وب باز و شفاف سازی بیشتر مردم در تصمیمات شرکت صحبت کرده است.

آقای. گراهام، بنیانگذار Y Combinator که از آقای. تصاحب ماسک، توییت کرد که قوانین جدید ممنوعیت تبلیغ سایر پلتفرم‌های رقیب باعث شد که او در توییتر «تسلیم شود» و به دنبال‌کنندگانش گفته بود که او را در Mastodon پیدا کنند. توییتر سپس آقای. حساب گراهام (آقای ماسک بعداً روایت آقای گراهام را گفت بازسازی خواهد شد.)

دیگر فن‌آوران و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر سیلیکون ولی گفتند که با توییتر «تمام» شده‌اند و شروع به بررسی خدمات جایگزین کردند. بن مک‌کنزی، بازیگر و شکاک مشهور ارزهای دیجیتال، گفت او در حال استراحت از توییتر بود و اضافه کرد: “این سایت به اندازه گذشته سرگرم کننده نیست.” کاربران دیگر آقای را متهم کردند. مشک از رفتار دیکتاتور.

آقای. ماسک شروع به عقب نشینی کرد. او سیاست جدید را طوری تنظیم کرد که فقط حساب‌هایی که هدف اصلی آنها تبلیغ رقبا بود، تعلیق شوند.

او در توییتر خود نوشت: «در آینده، برای تغییرات عمده سیاستی رأی گیری خواهد شد. “عذرخواهی من. دیگر تکرار نخواهد شد.”

لحظاتی بعد آقای ماسک از پیروانش پرسید که آیا باید از نقش رهبری خود در توییتر کناره گیری کند یا خیر. او قول داد که از پاسخ آنها تبعیت کند، اما سپس افزود: “هیچکس شغلی را نمی خواهد که بتواند توییتر را زنده نگه دارد. جانشینی وجود ندارد.»

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما