مالی: در حالی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) نسبت به ادامه خشونت ها هشدار داده است، پزشک سازمان بهداشت جهانی توسط “ضاربان ناشناس” دستگیر شد.

تدروس آدهانوم گبریسوس در یک توییت گفت روز سه‌شنبه منتشر شد که WHO با مقامات محلی برای تحقیق در مورد ربوده شدن دکتر کار می‌کند. ماهامادو دیوارا، که حدود سه سال برای آژانس در شهر کار کرده بود، “و اطمینان حاصل کنید که همکارمان به سرعت نزد خانواده اش باز می گردد.”

WHO در بیانیه‌ای اعلام کرد که او “تلاش‌ها را برای ارائه مراقبت‌های پزشکی به جوامعی که اغلب از راه دور هستند و با خطرات ناامنی و خشونت مواجه هستند، رهبری می‌کند.”

راننده خودروی وی نیز مورد حمله قرار گرفت، اما ربوده نشد و گفته شد که در حال بهبودی پس از این حادثه است.

سازمان جهانی بهداشت گفت: “انگیزه آدم ربایی در حال حاضر نامشخص است”.

حمایت از کسانی که مجبور به فرار هستند کاهش می یابد

در نشانه دیگری از بی‌ثباتی گسترده‌تر که هنوز بخش اعظم مالی را در برگرفته است، آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) پیشتر خواستار حمایت بیشتر جامعه بین‌المللی برای افرادی شد که اخیراً در سراسر کشور شمال غرب آفریقا آواره شده‌اند، جایی که ادامه خشونت و تهدیدهای گروه‌های مسلح مجبور شده است. هم محلی‌های مالی و هم پناهندگان به خاطر امنیت فرار کنند.

محمد توره، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مالی در یک نشست مطبوعاتی در ژنو گفت که خلأ از پایان عملیات ضد شورش به رهبری ارتش فرانسه علیه شبه نظامیان اسلامگرا ایجاد شده است.

“در این خلاء در حال حاضر، ما هیچ مقام دولتی در آن منطقه نداریم، بنابراین واقعاً در دست گروه‌های مسلح، گروه‌های مسلح تروریستی است که واقعاً وحشت را گسترش می‌دهند، کشتار را گسترش می‌دهند، تجاوز می‌کنند، و بدبختی ایجاد می‌کنند.” .

عملیات برخانه ابتکاری بود که در 1 اوت 2014 آغاز شد و به طور رسمی در 9 نوامبر 2022 پایان یافت. این عملیات توسط ارتش فرانسه علیه گروه های اسلام گرا در سراسر منطقه ساحل آفریقا رهبری شد.

این عملیات با همکاری پنج کشوری که ساحل را در بر می گیرند هدایت شد: بورکینافاسو، چاد، مالی، موریتانی و نیجر. فرانسه خروج نیروهایش از مالی را در فوریه گذشته آغاز کرد.

زنان آواره در یک اردوگاه غیررسمی در باگوندی، مالی، غذا آماده می کنند.

© UNOCHA/Michele Cattani

زنان آواره در یک اردوگاه غیررسمی در باگوندی، مالی، غذا آماده می کنند.

پناهندگان دیرینه دوباره در حال دویدن هستند

آقای توره گفت که تعداد فرار از این کشورها به طور قابل توجهی در چند هفته گذشته افزایش یافته است، “از جمله پناهندگانی که برای سال های طولانی آواره بوده اند.”

گائو، تیمبوکتو و کیدال از جمله شهرهایی هستند که پناهجویان در حال حاضر برای جستجوی امنیت به آنها فرار می کنند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و شرکای آن از مقامات محلی در پاسخگویی به نیازهای آوارگان اجباری حمایت می کنند و به آنها سرپناه اضطراری، آموزش، مواد غذایی و آب و کمک های نقدی با هدف توانمندسازی اقتصادی ارائه می کنند.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مالی گفت: “ما در مورد تقریباً نیم میلیون نفر صحبت می کنیم که از نظر آوارگی به کمک نیاز دارند.”

3 میلیون نیازمند

وی افزود: «البته فراتر از آن، در مالی تقریباً سه میلیون نفر نیاز به کمک های بشردوستانه داریم» و تنها 38 درصد از حمایت های درخواست شده در سال گذشته ارائه شده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت که تا پایان ماه دسامبر، آنها میزبان بیش از 60000 پناهنده در مالی بودند که 25000 نفر از بورکینافاسو بودند. در همین حال، حدود 440000 شهروند مالی به دلیل ادامه خشونت ها و تهدیدهای گروه های مسلح در داخل کشور آواره شده اند.

آقای. توره گفت که پناهجویان شهادت های مکرری از پناهندگان و آوارگان داخلی دریافت کرده اند که از حضور جنگجویان خارجی “درگیر در آن درگیری ها” خبر داده اند.

همبستگی بیشتری نشان دهید

از آنجایی که نیازهای آوارگان بسیار زیاد است، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی درخواست می کند که همبستگی بیشتری برای آوارگان در مالی و کشورهای همسایه نشان دهد تا بتوانند به ارائه کمک های نجات دهنده ادامه دهند.

او به “نوعی خستگی مالی” از نظر جمع آوری کمک های مالی و حمایت اشاره کرد که سطح کمک های ارائه شده به خانواده های آسیب پذیر در حال فرار را “به شدت کاهش می داد”.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما