مسئول امور سیاسی سازمان ملل: تأمین مالی برای مأموریت اتحادیه آفریقا در سومالی برای امنیت حیاتی است

رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشستی در مقر سازمان ملل برای جلب توجه به شکاف مالی در حال افزایش در عملیات یکساله صحبت می کرد.

با وجود حمایت سخاوتمندانه اولیه، کمک ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و این ماموریت را در وضعیت مالی وخیمی قرار داده است،” او گفت.

کمک به پیشرفت

ATMIS بر اساس کار ماموریت قبلی اتحادیه آفریقا (AU) AMISOM است و در بحبوحه تهدیدات مستمر از سوی شورشیان الشباب به پیشرفت های حاصل شده در سومالی در جبهه های سیاسی، امنیتی و توسعه کمک کرده است.

ام‌اس. دی کارلو برخی از کارهای این ماموریت تا کنون را برجسته کرده است آزادسازی مراکز جمعیتی و فراهم آوردن محیطی مساعد برای انجام فرآیندهای سیاسی.

ماموریت نیز انجام شده است پیشرفت قابل اندازه گیری در اجرای طرح انتقال سومالی که خواستار واگذاری امنیت به دولت است.

همزمان، مقامات سومالی نیز پیشرفت های اخیر در مبارزه با الشباب را ثبت کرده اند. نیروهای امنیتی عملیات موفقیت آمیز انجام داده اند در دو ایالت Galmudug و Hirshabelle، منطقه ای را از گروه بازپس می گیرند.

تامین مالی قابل اعتماد

ام‌اس. دی کارلو هشدار داد که کمبود بودجه خطر قابل توجهی ایجاد می کند به انتقال امنیتی و می تواند دستاوردهای سخت به دست آمده را تهدید کند.

«پیشنهاد ما صریح است: همینطور است فوری برای اطمینان از بودجه قابل پیش بینی، پایدار و چند ساله برای ATMIS و منابع کافی برای انتقال امنیتی سومالی.”

“هدف مشترک ما – واگذاری کامل مسئولیت های امنیتی به نیروها و نهادهای امنیتی سومالی تا پایان سال 2024 – به آن بستگی دارد.”

سه فصل بارانی ناموفق متوالی باعث خشکسالی شدید در منطقه سومالی در اتیوپی شده است.

© یونیسف/ Mulugaeta Ayene

سه فصل بارانی ناموفق متوالی باعث خشکسالی شدید در منطقه سومالی در اتیوپی شده است.

حمایت از پناهندگان سومالیایی

در همین حال، آژانس ها و شرکای سازمان ملل هستند به دنبال 116 میلیون دلار برای حمایت از سومالیایی‌ها برای فرار از خشونت‌هایی که ماه گذشته در شهر Laascaanood رخ داد و صدها هزار نفر را آواره کرد.

نزدیک به 100000 نفر از مرز فرار کرده اند و در منطقه ای بسیار دورافتاده در منطقه سومالی اتیوپی که به شدت تحت تأثیر خشکسالی تاریخی مداوم در شاخ آفریقا قرار گرفته است، امنیت پیدا کرد.

بیشتر پناهندگان زنان، کودکان، افراد مسن و افراد با نیازهای خاص هستند که دست خالی، ترسیده و گرسنه وارد می شوند. تعداد بالایی از کودکان بدون همراه و جدا شده در ردیف آنها قرار دارد که نگرانی های حفاظتی را تشدید می کند.

منابع به شدت افزایش یافته است

«دولت اتیوپی و جوامع محلی چنین کرده اند سخاوتمندانه از پناهندگان استقبال کردکلمنتین نکوتا-سالامی، مدیر منطقه ای آژانس پناهندگان سازمان ملل، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، گفت، با ارائه هر گونه کمکی که می توانند، اما با ادامه ورود، منابع در حال حاضر به شدت در حال افزایش است.

این بودجه برای خرید سرپناه و اقلام امدادی مورد نیاز فوری مانند پتو، تشک و پشه بند استفاده خواهد شد. همچنین به خانواده ها توزیع ماهیانه غذا و کمک های غذایی اضطراری نیز برای رفع فوری ترین نیازها ارائه خواهد شد.

حفاظت از زنان و کودکان

با توجه به تعداد بالای زنان و کودکان در میان پناهندگان، شرکا خدمات حمایت از کودکان، پیشگیری و پاسخ به خشونت مبتنی بر جنسیت، مستندسازی و آموزش را در اولویت قرار خواهند داد.

آنها همچنین فضاهایی مناسب برای کودکان برای پسران و دختران آواره ایجاد خواهند کرد. خدمات ردیابی و الحاق خانواده و همچنین ترتیبات مراقبت جایگزین برای کودکان جدا شده نیز انجام خواهد شد.

اسکان پناهندگان در دو مکان ایجاد خواهد شدبه لطف زمین های ارائه شده توسط مقامات اتیوپی، برنامه هایی برای گسترش کلینیک های بهداشتی دولتی موجود، تامین دارو و مراقبت های پزشکی و آغاز برنامه های حمایتی تغذیه در حال انجام است.

آوارگی، خشکسالی، ناامیدی

مایکل دانفورد، مدیر منطقه ای برنامه جهانی غذا (WFP) بر نیاز حیاتی به بودجه برای نجات جان افراد تاکید کرد.

وی گفت: این هجوم پناهجویان در بدترین زمان ممکن در منطقه ای بسیار دور افتاده در منطقه سومالی اتیوپی اتفاق می افتد که همچنین یکی از شدیدترین مناطق تحت تاثیر بدترین خشکسالی در 60 سال اخیر است.

شرکا گفتند که بودجه بشردوستانه برای اتیوپی “بسیار کم” است و پاسخ به خشکسالی به دلیل افزایش سریع نیازها تحت فشار شدید قرار دارد.

اتیوپی در حال حاضر میزبان 884000 پناهجو و پناهجو – عمدتاً از سودان جنوبی، سومالی و اریتره – قبل از آخرین ورود بود.

آنها هشدار دادند که با ادامه فرار پناهندگان، نیازها به طور فزاینده ای از منابع موجود بیشتر خواهد شد جامعه بین المللی را ترغیب کرد که به سرعت حمایت خود را بسیج کند.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما