مسئول حقوق بشر سازمان ملل خواستار “مسئولیت سیاسی” برای رسیدگی به چالش های پرو شد |

“قطب بندی در ماه های اخیر عمیق تر شده است و وجود دارد نشانه‌های نگران‌کننده‌ای مبنی بر اینکه یک جنبش ضد حقوق در حال افزایش است. با برگزاری انتخابات محلی و منطقه‌ای که در ماه اکتبر برگزار می‌شود، من نگران این هستم که سخنان نفرت، تبعیض و خشونت بیشتر افزایش یابد.»

خانم. باچلت یادآور شد که اگرچه پرو در حال حاضر “ابزارهای مهمی” برای مقابله با هرگونه عقبگرد در حمایت از حقوق بشر دارد، تلاش هایی برای اطمینان از اجرای این قوانین، سیاست ها و پروتکل ها لازم است.

با سخاوت عمل کن

راه پیش رو مستلزم گرد هم آمدن بخش های مختلف جامعه برای گفتگوی فراگیر ملی است که نشان دهنده تنوع غنی کشور است.

برای این منظور، من از همه احزاب سیاسی می‌خواهم که با آنچه من سخاوتمندی می‌نامم و با احساس مسئولیت سیاسی، برای رسیدگی به چالش‌هایی که کشور با آن مواجه است، عمل کنند. نهادهای دولتی که قوی، شفاف، پاسخگو و آماده ریشه کن کردن فساد هستند، برای این روند اساسی هستند.»

خانم. باشله در جریان سفر خود با طیف وسیعی از جامعه از جمله رئیس جمهور و اعضای کابینه وی، قانونگذاران و نمایندگانی از سیستم قضایی، جامعه مدنی، بخش خصوصی، جوامع بومی و قربانیان نقض حقوق بشر دیدار کرد.

این کشور آمریکای جنوبی هنوز در حال بهبودی از بیماری همه گیر COVID-19 است و خانم. باچله به تأثیرات ویرانگر آن پرداخت. پرو داشت بالاترین نرخ مرگ و میر سرانه در جهان213845 نفر در اثر این بیماری جان باختند.

این بیماری همه گیر شکاف عمیق اجتماعی-اقتصادی در جامعه پرو را آشکار کرد و اثرات آن برای سالها طنین انداز خواهد شدوی گفت: مناطق روستایی، مردم فقیر، و گروه های حاشیه نشین و تبعیض شده از جمله افرادی هستند که به طور ویژه آسیب دیده اند.

اقدامات حفاظتی را گسترش دهید

افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت، ناشی از جنگ در اوکراین، همچنین بر بهبود کشوری که حدود 15.5 میلیون نفر در آن ناامن غذایی هستند، تأثیر می گذارد.

با نزدیک شدن به فصل کاشت، کمیساریای عالی نگران بود که این “وضعیت نگران کننده” به دلیل کمبود کود بدتر شود.

وی افزود: «من با همه طرف‌هایم صحبت کرده‌ام که اقدامات حمایتی اقتصادی-اجتماعی باید گسترش یابد و بر ایجاد بهبودهای ملموس برای حاشیه‌نشین‌ها متمرکز شود. او گفت که حمایت از کشاورزی در مقیاس کوچک و اولویت دادن به تلاش‌ها برای کمک به مردم برای خروج از بازار کار غیررسمی، راه‌های روشنی برای بازسازی بهتر است.


میشل باشله، رئیس حقوق بشر سازمان ملل (سمت چپ) مورد استقبال سزار لاندا وزیر خارجه پرو (در مرکز) و وزیر دادگستری فلیکس چرو قرار گرفت.

© OHCHR

میشل باشله، رئیس حقوق بشر سازمان ملل (سمت چپ) مورد استقبال سزار لاندا وزیر خارجه پرو (در مرکز) و وزیر دادگستری فلیکس چرو قرار گرفت.

متحدان علیه مصونیت از مجازات

خانم. باشله همچنین بر مسائلی که بر مردم بومی و مدافعان حقوق بشر تأثیر می‌گذارد، که در خط مقدم تأثیر تهدیدهایی مانند تأثیر قرار می‌گیرند، تمرکز کرد. تغییرات آب و هوایی، استخراج غیرقانونی معادن، قطع درختان غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر، به خصوص در منطقه آمازون.

او گفت: «آنها باید به عنوان متحدانی در تلاش برای مقابله با معافیت از مجازات گروه های جنایتکار دیده شوند،» و افزود که «مردم بومی که در انزوای داوطلبانه زندگی می کنند نیز تحت تأثیر فعالیت های غیرقانونی قرار می گیرند».

اگرچه معدن و سایر صنایع استخراجی برای قرن ها در اقتصاد پرو نقش اساسی داشته اند، خانم. باشله گفت که “وعده های توسعه” آنها اغلب بوده است نتوانست به جوامع آسیب دیده منتفع شودبه ویژه مردم بومی و روستاییان.

او گفت: «توافق‌های حاصل شده برای رسیدگی به نارضایتی اجتماعی ناشی از پروژه‌های استخراجی و سایر پروژه‌ها باید بر اساس مشاوره قبلی، تضمین حفاظت از حقوق اساسی زمین و منابع، گنجاندن پادمان‌های اجتماعی و زیست‌محیطی و کاهش هرگونه تأثیر منفی باشد».

بخش خصوصی همچنین نقش مهمی را از طریق توسعه اقدامات داوطلبانه و اجباری برای اجرای بررسی دقیق شرکتی ایفا می کند.

“نمایندگان بخش خصوصی که با آنها ملاقات کردم بر تعهد خود برای پیشبرد اصول راهنمای سازمان ملل در زمینه تجارت و حقوق بشر تاکید کردند. من همچنین ابتکارات را برای حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر و سبز تشویق می کنم.”

هنوز دنبال عدالته

کمیساریای عالی درباره ملاقات های خود با افرادی که متحمل تخلفات شده اند، از جمله زنی که فریب خورده و به زور عقیم شده است، صحبت کرد. پس از گذشت چند دهه، او همچنان به دنبال عدالت است.

او گفت: «او یکی از هزاران زن و مرد – عمدتا روستایی، فقیر و کچوا زبان – بود که این تخلف را تجربه کرد.

سفر کمیساریای عالی همزمان با سی امین سالگرد بمباران “هولناک” تاراتا توسط گروه چریکی Sendero Luminoso (مسیر درخشان) که منجر به کشته شدن 25 نفر شد و کشتار La Canuta که در آن 9 دانشجو و یک استاد دانشگاه انجام شد. توسط یک جوخه مرگ نظامی ربوده و کشته شدند.

او اظهار داشت: «کنار آمدن با دوره خشونت پرو از سال 1980 تا 2000 برای غلبه بر چالش‌های کلیدی امروز، از جمله سطوح فعلی قطب‌بندی سیاسی و اجتماعی، حیاتی است.

همانطور که در دو روز گذشته شنیده ایم، چالش های حقوق بشر پرو واضح است. بر اساس بحث هایی که انجام دادم، متقاعد شدم می توان بر آنها غلبه کرد و راهی برای آینده ای فراگیرتر یافت. مهم این است که امید خود را از دست ندهیم.»

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما