مصاحبه: روش های متعددی که فناوری های فضایی جهان را به مکانی بهتر تبدیل می کنند |

Maruška Strah، مدیر اجرایی انجمن هفته جهانی فضا
Maruška Strah، مدیر اجرایی انجمن هفته جهانی فضا

موضوع هفته جهانی فضا امسال “فضا و پایداری” است. هفته سازمان ملل، بزرگ‌ترین رویداد فضایی سالانه در جهان، بر توضیح این موضوع تمرکز دارد که چگونه فناوری‌های توسعه‌یافته برای ارسال اشیا و انسان‌ها به فضا، مزایای مستقیمی بر روی زمین دارند.

Maruška Strah، مدیر اجرایی انجمن هفته جهانی فضا، عضو مؤسسه بین المللی حقوق فضا، و عضو انجمن بین المللی برای پیشرفت ایمنی فضا، و همچنین مرکز اروپایی حقوق فضایی است. او در حال تحصیل برای دکترا در مطالعات حقوقی در دانشکده حقوق دانشگاه وین است، جایی که تحقیقات خود را بر روی مدیریت ترافیک فضایی، حوزه اصلی مورد علاقه خود متمرکز می کند.

اخبار سازمان ملل آیا علاقه به رشد فضا وجود دارد؟

ماروشکا استرا زمانی که من چهار سال پیش به آن ملحق شدم، حدود 4000 رویداد هفته جهانی فضا را در 86 کشور شمارش کردیم. سال گذشته، ما 6418 رویداد را در 96 کشور ثبت کردیم، بنابراین واقعاً در حال رشد است.

کشورهای بیشتری درگیر می شوند و مردم بیشتری در مورد فضا، آنچه در این بخش اتفاق می افتد و همچنین اینکه چگونه فضا می تواند برای بشریت مفید باشد، نگران هستند.

من فکر می کنم چندین دلیل برای این وجود دارد. یکی این است که وقتی صحبت از اکتشاف فضا به میان می‌آید، اخبار مثبت زیادی از رسانه‌ها می‌بینیم و رویای رفتن به فضا برای افراد بیشتری واقعی‌تر می‌شود.

هنرمندان در فضا

همچنین، ما اکنون درک می کنیم که همه در بخش فضایی جایگاهی دارند. این فقط برای فضانوردان، مهندسان یا دانشمندان نیست. من یک فرد سیاسی هستم و تا زمانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را انتخاب نکردم نمی دانستم که وکلای فضایی وجود دارند!

اگر بخواهیم در سیاره ای دیگر حضور داشته باشیم، فرصت هایی برای انواع مختلفی از مردم وجود خواهد داشت. به هنرمندان، موسیقی، نقاشی، کتاب نیازمندیم. واقعاً فرصتی برای کاوش وجود دارد و ما شاهد تعداد فزاینده ای از رویدادها بوده ایم که مربوط به نمایشگاه ها یا مسابقات هنری است.

اخبار سازمان ملل موضوع هفته جهانی فضا در سال جاری چیست؟

ماروشکا استرا فضا و پایداری این بسیار مهم است، زیرا ارزش های ما را به عنوان انجمنی متعهد به اهداف توسعه پایدار (SDGs) نشان می دهد. رویدادهای بسیار جالبی رخ خواهد داد، به این نکته توجه کنیم که چگونه می‌توانیم از فناوری‌ها و برنامه‌های کاربردی مرتبط با فضا به نفع حیات روی زمین استفاده کنیم، و چگونه می‌توانیم از فضا به عنوان یک منبع محافظت کنیم.

به عنوان مثال، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، کامالا هریس، ائتلاف جدیدی از شرکت های فضایی را اعلام کرده است که بر افزایش ظرفیت صنعت فضایی برای پاسخگویی به تقاضای کار فنی ماهر برای نیروی کار در بخش فضایی تمرکز خواهند کرد.

اسکات کلی فضانورد ناسا در سال 2015 در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی کار می کند.

اسکات کلی فضانورد ناسا در سال 2015 در خارج از ایستگاه فضایی بین المللی کار می کند.

آژانس ها تیم می شوند

چندین آژانس فضایی، از جمله Azer Cosmos در آذربایجان، آژانس فضایی پاکستان، و آژانس فضایی اروپا، در حال برنامه‌ریزی رویدادهایی در طول هفته هستند و ایرباس کارکنان خود را می‌فرستد تا با دانش‌آموزان در مدارس صحبت کنند و به آنها نشان دهد که چه کار می‌کنند تا الهام بخش باشند. آنها

چندین نفر میزبان رویدادها خواهند بود و تقویم در حال پر شدن است. به همه شرکت کنندگان و برگزارکنندگان رویداد توصیه می شود رویدادهای خود را در یک تقویم جهانی در وب سایت ما ثبت کنند و اطلاعاتی را برای ما ارسال کنند تا بتوانیم آنها را در رسانه های اجتماعی و سایر کانال های ارتباطی تبلیغ کنیم.

اخبار سازمان ملل چه چیزی شما را در مورد فضا هیجان زده می کند؟

ماروشکا استرا این تنها بخشی است که من با آن برخورد کردم و همه را درگیر کرد. فکر نمی کنم بتوانیم به فضا برویم و مسائلی را که اینجا داریم با خود ببریم. فکر می کنم باید بر آنها غلبه کنیم. درگیری ها باید حل شود

اگر زمانی به فضا سفر کنم، نمی خواهم فقط در یک موشک بنشینم و در سیاره دیگری قرار بگیرم. دوست دارم شاعران با من باشند. من می خواهم ببینم که هنرمندان بر اساس آنچه ما می بینیم، هنر شگفت انگیزی خلق می کنند. این چیزی است که تخیل را جرقه می زند. و با آن، شما پیشرفت دارید.

اینجا روی زمین نیز پیشرفت دارد و این یکی از دلایل اصلی انتخاب فضا و پایداری به عنوان موضوع امسال بود، زیرا فناوری‌ها و کاربردهای فضایی مستقیماً به بشریت منفعت می‌رسانند.

از 169 هدف در 17 هدف توسعه پایدار، 65 مورد به طور مستقیم از فناوری‌های فضایی بهره می‌برند و این حتی ارتباطات از راه دور را هم در نظر نمی‌گیرد. من فکر نمی کنم که ما دیگر نمی توانیم بدون فناوری های فضایی زنده بمانیم و زیبایی را در آن می بینم.

اخبار سازمان ملل آیا فکر می کنید ممکن است بتوانید به فضا بروید؟

ماروشکا استرا من این سیاره را دوست دارم و از زندگیم روی زمین واقعا لذت می برم. فعلا نیازی به رفتن ندارم و دوست دارم محیطم را بهتر کنم.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما