مکزیک آژانس انتخاباتی هابل را که به پایان حکومت تک حزبی کمک کرد

قانونگذاران مکزیکی تدابیر گسترده ای را برای بازنگری در آژانس انتخاباتی این کشور تصویب کردند و ضربه ای به نهادی وارد کردند که بر رای گیری نظارت می کند و به دور کردن کشور از حکومت تک حزبی دو دهه پیش کمک کرد.

تغییراتی که کارکنان آژانس انتخاباتی را کاهش می دهد، استقلال آن را کاهش می دهد و توانایی آن را برای مجازات سیاستمداران به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین انتخاباتی محدود می کند، مهم ترین در مجموعه ای از اقدامات رئیس جمهور مکزیک برای تضعیف نهادهای شکننده این کشور است – بخشی از یک الگو. چالش‌های هنجارهای دموکراتیک در سراسر نیمکره غربی.

رئیس جمهور آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، که حزب و متحدانش کنگره را کنترل می کنند، استدلال می کند که این اقدامات میلیون ها دلار صرفه جویی می کند و رای گیری را کارآمدتر می کند. قوانین جدید همچنین به دنبال تسهیل رای گیری آنلاین برای مکزیکی هایی است که در خارج از کشور زندگی می کنند.

اما منتقدان – از جمله برخی که در کنار رئیس جمهور کار کرده اند – می گویند که این اصلاحات تلاشی برای تضعیف یک ستون کلیدی دموکراسی مکزیک است. رهبر حزب رئیس جمهور در سنا آن را خلاف قانون اساسی خوانده است.

اکنون، آزمون دیگری در راه است: دیوان عالی که به طور فزاینده ای هدف خشم رئیس جمهور قرار گرفته است، انتظار می رود در ماه های آینده به چالشی برای این اقدامات رسیدگی کند.

اگر این تغییرات پابرجا باشد، مقامات انتخاباتی می گویند که برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه – از جمله در یک رقابت حیاتی ریاست جمهوری در سال آینده – دشوار خواهد شد.

خورخه آلکوسر ویلانووا، که در وزارت کشور در دوران ریاست جمهوری او خدمت می کرد، گفت: «آنچه مطرح است این است که آیا ما کشوری با نهادهای دموکراتیک و حاکمیت قانون خواهیم داشت یا خیر. لوپز اوبرادور “آنچه در خطر است این است که آیا رای مورد احترام قرار خواهد گرفت.”

این نهاد ناظر به نام مؤسسه ملی انتخابات، به دلیل تسهیل برگزاری انتخابات پاک در مکزیک، تحسین بین المللی را به دست آورد و راه را برای پیروزی اپوزیسیون در سال 2000 پس از چندین دهه حکومت توسط یک حزب واحد هموار کرد.

با این حال، از زمان شکست در انتخابات ریاست جمهوری در سال 2006 با کمتر از 1 درصد آرا، آقای. لوپز اوبرادور بارها و بدون مدرک استدلال کرده است که سازمان دیده بان واقعاً تقلب در انتخابات انجام داده است – ادعایی که شبیه تئوری های توطئه تقلب در رأی دهندگان در ایالات متحده و برزیل است.

تردید رهبر مکزیک در مورد انتخابات 2006 حتی در سال گذشته توسط کن سالازار سفیر آمریکا در مکزیک تکرار شد که به نیویورک تایمز گفت که او نیز در مورد مشروعیت نتایج سوالاتی دارد.

مشاور ارشد رئیس جمهور بایدن در آمریکای لاتین بعداً توضیح داد که دولت نتیجه آن رقابت را به رسمیت شناخته است. به گفته سه مقام آمریکایی که مجاز به صحبت علنی نبودند، سفارت ایالات متحده در مکزیک گزارش هایی را برای ارزیابی تهدیدات بالقوه علیه دموکراسی در این کشور به واشنگتن ارسال کرده است.

اما در حالی که برخی از قانونگذاران درباره تغییرات انتخاباتی ابراز نگرانی کرده اند، دولت بایدن در انظار عمومی در مورد این موضوع صحبت نکرده است.

دولت آمریکا مزیت کمی در تحریک آقای می بیند. چندین مقام آمریکایی گفتند که لوپز اوبرادور، و معتقد است که نهادهای مکزیکی قادر به دفاع از خود هستند.

رئیس جمهور مکزیک بسیار محبوب است و حزب مورنا او در نظرسنجی های انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 پیشی گرفته است. یکی از آقای احتمالاً مدافع سیاسی لوپز اوبرادور نامزد این حزب خواهد بود.

این پویایی بسیاری را در مکزیک به تعجب واداشته است: چرا فشار برای تغییراتی که می تواند در مورد مشروعیت انتخاباتی که حزب او در آن پیروز می شود، تردید ایجاد کند؟

خسوس رامیرز کوواس، سخنگوی رئیس جمهور در مصاحبه ای با استفاده از مخفف نگهبان گفت: “ما به دنبال صرفه جویی در پول بودیم، بدون اینکه بر کار INE تاثیر بگذاریم.” او گفت که رئیس جمهور سیاست ریاضت اقتصادی “کسری صفر” دارد و ترجیح می دهد پول عمومی را صرف “سرمایه گذاری های اجتماعی، بهداشت، آموزش و زیرساخت ها” کند.

آقای. لوپز اوبرادور گفته است که می خواهد بوروکراسی متورم را لاغرتر کند.

آقای “سیستم انتخاباتی بهبود خواهد یافت.” لوپز اوبرادور در دسامبر گفت. آنها برخی مناطق را کوچک می کنند تا بتوان کارهای بیشتری را با کمتر انجام داد.»

بسیاری موافق هستند که هزینه ها می تواند کاهش یابد، اما می گویند تغییراتی که در روز چهارشنبه به تصویب رسید، در قلب اساسی ترین نقش سازمان دیده بان یعنی نظارت بر رای گیری قرار دارد.

مقامات انتخاباتی می گویند که اصلاحات اساسی آنها را مجبور می کند هزاران شغل را حذف کنند – از جمله اکثریت قریب به اتفاق کارگرانی که انتخابات را در سطح محلی سازماندهی می کنند و مراکز رای گیری را در سراسر کشور نصب می کنند. این تغییرات همچنین کنترل آژانس بر مخارج خود را محدود می کند و از رد صلاحیت نامزدها برای نقض هزینه های مبارزات انتخاباتی جلوگیری می کند.

Uuc Kib Espadas، یکی از اعضای شورای حکومتی سازمان دیده بان، گفت که این تغییرات می تواند منجر به “عدم نصب تعداد قابل توجهی از مراکز رای گیری، سلب حق رای از هزاران یا صدها هزار نفر” شود.

آقای. رامیرز کوواس این نگرانی ها را “اغراق آمیز” خواند و گفت که “اخراج گسترده” در سازمان دیده بان وجود نخواهد داشت.

اما رئیس جمهور مکزیک بیزاری خود را نسبت به نهادی که اکنون حزبش هدف آن قرار گرفته است، پنهان نکرده است.

پس از اینکه مقامات انتخاباتی شکست او را در سال 2006 تایید کردند، آقای. لوپز اوبرادور هزاران نفر از هواداران را در تظاهرات رهبری کرد که پایتخت را برای هفته‌ها فلج کرد.

او در نهایت پیروان خود را از خیابان ها بیرون کرد، اما هرگز از صحبت در مورد آنچه که «تقلب» سال 2006 می نامد دست برنداشت.

آقای می گوید: «او از قدرت انتخاباتی ناراحت است. آلکوسر ویلانووا، مقام سابق وزارت کشور. این کینه باعث می شود که او در این موضوع غیرمنطقی عمل کند.»

آقای. لوپز اوبرادور همیشه مصمم نبود که بدنه انتخاباتی را کاهش دهد.

آقای. آلکوسر ویلانووا گفت که زمانی که او رئیس دفتر وزیر کشور بود، از سال 2018 تا 2021، او و تیمش پیشنهاد مطالعه تغییرات احتمالی انتخاباتی را دادند، اما رئیس جمهور گفت که این یکی از اولویت های او نیست.

سپس ناظر انتخابات شروع به ایجاد مشکل در دستور کار رئیس جمهور کرد.

در سال 2021، این آژانس دو نامزد از حزب او را به دلیل عدم اعلام مشارکت نسبتاً اندک در مبارزات انتخاباتی رد صلاحیت کرد – تصمیماتی که برخی از درون این نهاد مورد تردید قرار گرفتند.

آقایی گفت: «این یک تحریم نامتناسب بود. اسپاداس آنکونا

به زودی، رئیس جمهور وقت زیادی را صرف صحبت در مورد نگهبان کرد – معمولاً منفی. به گفته آژانس، در سال 2022، او بیش از دو برابر بیشتر از سال 2019 در کنفرانس های خبری روزانه به آن اشاره کرد.

او آژانس را “فاسد” و “غیر دموکراتیک” محکوم کرده و از رهبر آن – وکیلی به نام لورنزو کوردووا – کیسه‌ی بوکس ساخته و او را “یک کلاهبرداری بدون اصول” خوانده است.

آقای. کوردووا که توسط کنگره مکزیک منصوب شد، در دفاع از خود نقش محوری را ایفا کرد و مستقیماً به رئیس جمهور در سیل مصاحبه های رسانه ای و کنفرانس های خبری پاسخ داد.

“این یک استراتژی سیاسی بسیار روشن است که INE را به عنوان یک مقام مغرضانه و جزئی بفروشیم.” کوردووا در مصاحبه ای با اشاره به این آژانس با حروف اول خود گفت. «معضل ما به عنوان یک مرجع چیست؟ چگونه آن را اداره کنیم؟ اگر علناً چیزی نگوییم، اظهارات رئیس جمهور را تأیید می کنیم.

منتقدان رئیس جمهور آقای را تشویق کردند. تمایل کوردووا برای گرفتن او. اما برخی در مکزیک می پرسند که آیا آقای. کوردووا تعادل درستی را ایجاد کرده است.

لوئیس کارلوس اوگالده که از سال 2003 تا 2007 آژانس را رهبری می کرد، گفت: «او نباید اینقدر ظاهری و با این همه خشم به رئیس جمهور پاسخ دهد. و مؤسسه را نابود کنند.»

آقای. کوردووا روی رویکرد او ایستاد.

آقای دکتر گفت: «از بیرون قضاوت کردن بسیار آسان است. کوردووا گفت. “این من بودم که باید در بدترین لحظه این موسسه را رهبری می کردم.”

آقای. دوره دوره کوردووا در آوریل به پایان می رسد. کنگره که توسط حزب رئیس جمهور کنترل می شود، چهار عضو جدید هیئت حاکمه سازمان دیده بان را انتخاب خواهد کرد.

اسکار لوپز ارائه گزارش از مکزیکوسیتی.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما