نخست‌وزیر لبنان گفت: عراق تا یک سال دیگر به لبنان سوخت می‌رساند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

نخست وزیر لبنان روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که عراق با تمدید قرارداد یک ساله برای تامین سوخت لبنان برای نیروگاه های خود در ازای خدمات غیرمجاز موافقت کرده است.

عراق در ژوئیه 2021 توافقنامه ای را امضا کرد تا به لبنانی که دارای کمبود نقدینگی است یک میلیون تن نفت کوره بدهد تا به روشن نگه داشتن چراغ ها کمک کند زیرا این کشور با قطع برق تا 23 ساعت در روز در طول یک بحران اقتصادی بی سابقه دست و پنجه نرم می کند.

نخست وزیر لبنان گفت: «دولت عراق به ریاست آقای مصطفی الکاظمی امروز در جلسه ای تصویب کرد که عرضه سوخت به لبنان را برای مدت یک سال با همان شرایط قبلی تمدید کند». دفتر وزیر نجیب میقاتی در بیانیه ای اعلام کرد.

در سال گذشته، نیروگاه های لبنان برای تولید یک تا دو ساعت برق در روز به توافق با عراق وابسته بودند.

ساکنان این کشور فقیر عمدتاً در بقیه زمان‌ها به ژنراتورهای خصوصی گران قیمت برای برق متکی هستند.

نفت عراق را نمی توان مستقیماً توسط نیروگاه های لبنان مورد استفاده قرار داد، بنابراین بیروت به خرید سوخت سازگار از سایر تأمین کنندگان که در ازای آن نفت عراق را دریافت خواهند کرد، ادامه خواهد داد.

ریموند قاجار، وزیر نیرو در آن زمان گفته بود که در زمان امضا، قرارداد سال گذشته به ارزش 300 تا 400 میلیون دلار بود.

ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان ماه گذشته به خبرگزاری فرانسه گفت، با افزایش قیمت سوخت، ارزش این معامله اکنون 570 میلیون دلار است.

فیاض گفت که انتظار می رود یک هیئت وزیران عراقی به زودی از بیروت بازدید کند تا در مورد خدمات غیرنقدی که بغداد در ازای سوخت می خواهد، توافق کند.

عراق یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است اما از کمبود برق خود رنج می برد.

لبنان با یکی از بدترین بحران های اقتصادی کره زمین از دهه 1850 دست و پنجه نرم می کند و شرکت دولتی برق با کمبود شدید پول نقد مواجه است.

(AFP)

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما