نظر | رکود؟ نه برای فناوری بزرگ.

هنگامی که رئیس جمهور، وزیر خزانه داری و سایر مقامات دولت بایدن در این هفته اصرار داشتند که اقتصاد آمریکا در حال حاضر در رکود نیست، آنها را به دلیل اینکه اخبار بد را در مورد یک موضوع فنی به زبان می آورند مورد تمسخر قرار گرفتند. وزارت بازرگانی روز پنجشنبه اعلام کرد که گسترده‌ترین معیار فعالیت اقتصادی، یعنی تولید ناخالص داخلی، برای دومین سه ماهه متوالی کاهش یافت – با تعریفی که به طور گسترده، هرچند غیررسمی، از رکود وجود داشت، افت کرد. درست است، همانطور که مردم بایدن استدلال کردند، که داور رسمی رکود کشور، دفتر ملی تحقیقات اقتصادی، هنوز تصمیمی را اعلام نکرده است، زیرا بر سیگنال های بسیار بیشتری متکی است. با این حال، مطمئناً به نظر می رسید که تیم بایدن در حال شکافتن موها است.

با این حال، در چند روز گذشته، بیشتر از زمانی که می‌توانم به صحبت‌های مدیران عامل درباره کسب‌وکارشان در طول تماس‌های سه ماهه درآمد شرکت گوش دهم، وقت گذاشته‌ام. (چی بگم؟ من یه جورایی خوش گذشت) و از شنیده ها تعجب کردم. مدیران اجرایی من را متقاعد کردند که مردم بایدن – بدون ذکر جی پاول، رئیس فدرال رزرو، که او نیز این هفته گفت که رکود اقتصادی احتمالا هنوز شروع نشده است – نکته ای دارند.

اقتصاد در یک مکان واقعا عجیب و غریب است. قطعا نشانه هایی از مشکل وجود دارد. با این حال، در برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشور – به‌ویژه در صنعت فناوری – تجارت به سختی بی‌حوصله است. و حتی در شرکت‌هایی که با مشکل مواجه هستند، اعداد و ارقام به آن اندازه که سرمایه‌گذاران از آن می‌ترسیدند بد نیست.

در ابتدای هفته، به سردبیرم گفتم در مورد اینکه چگونه صنعت فناوری ممکن است با یکی از بدترین کندی های خود در دو دهه اخیر مواجه شود، بنویسم. در پایان هفته، متوجه شدم که از هر چیزی به این دراماتیک عقب نشینی می کنم. بله، برخی از شرکت ها با زمان های غیرعادی سختی روبرو هستند. مدل های کسب و کار در حال انفجار هستند. رقابت در حال داغ شدن است. تنظیم کننده ها سخت تر می شوند. استخدام کند می شود. از کارگران خواسته می شود که با کمتر کار بیشتری انجام دهند. و همه اینها فقط در فیس بوک است!

اما نشانه‌هایی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از کسب‌وکارهای بزرگ می‌توانند دوران سخت‌تری را پشت سر بگذارند – یا در برچسبی که توسط مدیران اجرایی زیادی اتخاذ شده است که من تعجب کردم که آیا آنها در یک جلسه محرمانه با آن موافقت کردند، یک محیط چالش برانگیز اقتصاد کلان.

برخی از درخشان‌ترین نقاط را در نظر بگیرید: کوالکام، غول تولید تراشه، گزارش داد که علی‌رغم «محیط اقتصاد کلان چالش‌برانگیز»، به دلیل فروش قوی پردازنده‌های آن که در گوشی‌ها و خودروها استفاده می‌شوند، سود بیش از 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. فورد گزارش داد که فروش سنگین شاسی‌بلندها و کراس اوورهایش، درآمد تعدیل‌شده آن را قبل از مالیات و بهره نسبت به سال گذشته به بیش از سه برابر رساند. در همین حال، ویزا، مسترکارت و امریکن اکسپرس گفتند که آمریکایی‌ها همچنان طوری هزینه می‌کنند که انگار فردایی وجود ندارد. واسانت پرابهو، مدیر ارشد مالی ویزا، به سرمایه گذاران گفت: «ما هیچ مدرکی دال بر کاهش هزینه های مصرف کننده نمی بینیم.

بسیاری در وال استریت به ویژه در مورد نتایج غول‌های فناوری بزرگ – اپل، مایکروسافت، آمازون و آلفابت و متا، شرکت‌های مادر گوگل و فیسبوک، نگران بودند. اینها از با ارزش ترین شرکت های آمریکایی هستند و در طول همه گیری همه گیر افزایش یافتند. اما امسال رشد Big Tech کند شده است و قیمت سهام آن خرد شده است. دن آیوز، تحلیلگر Wedbush Securities که نسبت به غول‌های فناوری خوش‌بینانه بود، گفت که احساسات سرمایه‌گذاران فناوری منفی‌ترین منفی‌ترین چیزی است که او از سال 2009 دیده است.

سپس در روز سه شنبه، مایکروسافت و آلفابت اعداد خود را منتشر کردند و روایت را تغییر دادند. آلفابت اعلام کرد که درآمد آن نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش یافته است – کمتر از حد معمول برای دستگاه چاپ پول مانند گوگل، اما نه کمتر از آن چیزی که تحلیلگران انتظار داشتند و بهتر از آن چیزی است که بسیاری می ترسیدند. ایوز گفت که نتایج نه چندان بد گوگل نشان می دهد که بازار تبلیغات آنلاین در حال ایستادگی است.

نتایج مایکروسافت نیز کمتر از آن چیزی بود که تحلیلگران انتظار داشتند، اما سرمایه گذاران همچنان از آن هیجان زده بودند، به خصوص رشد 40 درصدی کسب و کار خدمات ابری مایکروسافت. ایوز گفت، از آنجایی که تجارت اصلی مایکروسافت در ارائه خدمات فناوری به شرکت های بزرگ است، اعداد ابری قوی آن نور مثبتی را بر کل اقتصاد می تاباند. او به من گفت: «این احتمالاً یکی از مهم‌ترین داده‌های سال‌ها برای بخش فناوری بود.

در روز چهارشنبه، متا اعداد بسیار بدی را برای آن منتشر کرد. از جمله، برای اولین بار، این شرکت کاهش درآمد سه ماهه خود را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داد. اما انتظارات از فیس بوک بسیار پایین بود. سهام این شرکت در سال جاری پس از اینکه گزارش شد ویژگی‌های جدید حریم خصوصی اپل توانایی جمع‌آوری داده‌های کاربران را مختل کرده است، سقوط کرد. همچنین با رقابت مداوم TikTok روبرو شده است. و از آنجایی که مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر اجرایی فیس بوک، میلیاردها دلار هزینه می کند تا شرکت را از شبکه های اجتماعی به سمت «متارورس» هدایت کند – حوزه مجازی هنوز در حال توسعه که به اعتقاد او روزی در مرکز تجربه محاسباتی ما قرار خواهد گرفت. آینده آن بیش از کمی ابری به نظر می رسد.

اما حتی در گزارش غم انگیز متا نیز نور وجود داشت. زاکربرگ گفت که Reels، رقیب شرکت TikTok، در بین کاربران و تبلیغ‌کنندگان محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. شماره کاربری آن نیز حفظ شده است. متا با اخبار بد زیادی روبرو شده است – این هفته کمیسیون تجارت فدرال اعلام کرد که برای جلوگیری از خرید یک استارت آپ کوچک واقعیت مجازی از این شرکت شکایت خواهد کرد – که انتظارات به سختی کاهش می یابد. ایوز گفت: «خیابان فقط منتظر یک فاجعه افسانه ای مطلق بود. اما در مقایسه با طوفان انتظاری از درآمدهای وحشتناک، اعداد فیس بوک بیشتر شبیه “یک طوفان باران کوچک” بود.

پس از بسته شدن بازارها در روز پنجشنبه، آمازون و اپل آمار فصلی خود را گزارش کردند. حدس بزن چی شده؟ آنها همچنین بیشتر آن را خرد می کنند. آمازون اعلام کرد که تجارت ابری آن نسبت به سال گذشته 33 درصد رشد داشته است. مدیر عامل اپل به CNBC گفت که این شرکت انتظار دارد درآمد سه ماهه آینده “شتاب بیشتری بگیرد”.

امسال من استدلال کردم که علیرغم کندی های اخیر، سلطنت Big Tech تازه شروع شده است. همانطور که اقتصاد در طول سال نرم شد، من به پیش بینی جسورانه خود شک کردم. ولی الان دارم دوبرابر میشم غول های فناوری، مانند بقیه اقتصاد، ممکن است به زودی با شرایط سخت تری روبرو شوند. اما آمازون، اپل، مایکروسافت، گوگل و حتی فیس‌بوک در زمان‌های سختی بسیار بهتر از حد انتظار می‌گذرند. فناوری بزرگ به این زودی ها از بین نمی رود.

فرهاد می خواهد با خوانندگان تلفنی چت کنید. اگر مایلید با یک ستون نویس نیویورک تایمز در مورد هر چیزی که در ذهنتان است صحبت کنید، لطفاً این فرم را پر کنید. فرهاد چند خواننده را برای تماس انتخاب می کند.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency channelGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاه