نظر | فقط عربستان سعودی و اعراب اسرائیل می توانند اسرائیل را به عنوان یک دموکراسی یهودی نجات دهند

همه را جمع کنید و می توانید ببینید که چرا در چهار انتخابات اخیر اسرائیل تهدید موجودیتی که توسط تداوم اشغال کرانه باختری برای دولت یهودی ایجاد شده بود نادیده گرفته شد. برای اکثر آنها این بود: دور از چشم، دور از ذهن. و جای تعجب نیست که ایالات متحده از مشارکت فعال در این منطقه عقب نشینی کرد – تا زمانی که رئیس جمهور دونالد ترامپ به دامادش جرد کوشنر دست باز کرد تا طرح خود را پیش ببرد.

این داستان طولانی است، اما نسخه کوتاه آن این است که هم نتانیاهو و هم فلسطینی ها پیشنهاد کوشنر برای راه حل دو کشوری را رد کردند. با این حال، شیخ محمد بن زاید، رهبر امارات متحده عربی، با الهام از یوسف العتیبه، سفیر خود در ایالات متحده، به جای اینکه اجازه دهد همه چیز فرو بریزد، پیشنهاد صلح کامل، تجارت و گردشگری با اسرائیل را در صورت موافقت اسرائیل پیشنهاد کرد. به طور یکجانبه سرزمین هایی در کرانه باختری که در طرح ترامپ به اسرائیل اختصاص داده شده است را الحاق کند. و به این ترتیب توافقنامه ابراهیم 2020 متولد شد که در آن امارات، بحرین، مراکش و سودان روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل باز کردند.

امارات متحده عربی کاری بسیار مهم برای تسریع این معامله انجام داد. هرچه خاورمیانه بیشتر به اتحادیه اروپا شباهت داشته باشد و شباهت کمتری به جنگ داخلی سوریه داشته باشد، چیز بسیار خوبی است.

اما امارات متحده عربی و همکارانش در توافق آبراهام تا حد زیادی تمایلی به دخالت دادن خود در مسائل اسرائیل و فلسطین ندارند. آنها به رهبری فلسطین خیلی فکر نمی کنند و نمی خواهند در کل این آشفتگی درگیر شوند. آنها می خواهند برای تقویت خود با اقتصاد پیشرفته اسرائیل معاملات تجاری و سرمایه گذاری انجام دهند. وقتی آنها اسرائیل را مجبور کردند که کرانه باختری را الحاق نکند، فکر کردند که در دفتر داده اند – تمام شده است.

که مرا به سعودی ها می رساند. برای اسرائیل، صلح با عربستان سعودی جایزه بزرگی است. این درها را به روی صلح با کل جهان اسلام سنی و دسترسی به سرمایه عظیم سرمایه گذاری باز می کند.

اما مقامات ارشد سعودی به من گفته اند که حمایت آنها ارزان نخواهد بود. ملک سلمان، پادشاه بیمار سعودی، همواره وابستگی عاطفی عمیقی به آرمان فلسطین داشته است. و پسرش و حاکم واقعی، ولیعهد محمد بن سلمان (معروف به MBS)، می‌دانند که اگر عربستان سعودی با اسراییل به قیمت ارزان صلح کند، دشمن اصلی عربستان سعودی، ایران، از آن برای راه‌اندازی جهاد تبلیغاتی علیه عربستان سعودی استفاده خواهد کرد. در سراسر جهان اسلام زشت خواهد بود

با وجود این مشکلات احتمالی، اسرائیل و عربستان سعودی مخفیانه در مورد شرایط عادی سازی روابط گفتگو می کنند. من گمان می‌کنم که سعودی‌ها می‌خواهند چنین لحظه‌ای که بازی را تغییر می‌دهد در دو مرحله رخ دهد.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما