نماینده مجمع: برناینیم هایت لوکه ارومیه رو به پیاین است

نایب رئیس تیم تحقیق و تفحص طرح احیای دریاچه ارومیه در مجمع با تاکید بر اینکه در حال حاضر ورودی دریاچه ارومیه به صفر رسیده است، گفت: در نهایت باید حیات ساحل آذربایجان را بپذیریم اگر ما اقدامات فوری برای بازگرداندن آن را نمی پذیریم.

جلال محمودزاده در گفتگو با خبرگزاری خانه میلت؛ وی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: حجم آب دریاچه ارومیه به حداقل خود رسیده است، طی چند سال اخیر نه تنها ورودی قابل قبولی نداشته است، بلکه با افزایش بارندگی ها، خشکسالی ها و بی رویه افزایش یافته است. تبخیر، منجر به نابودی این دریاچه است. علاوه بر همه این عوامل، احداث سدهای متعدد در اطراف این دریاچه شرایط آن را بدتر کرده است.

نماینده مردم مهاباد در شورای اسلامی افزود: انتقال حدود 300 میلیون مترمکعب آب از دریاچه برای رونق کشاورزی، صنعت و شرب به تبریز؛ در ۷۰۰ کیلومتری تونل، انتقال آب از دریاچه به دریاچه زاب به شدت آسیب دیده است.

یکی از اعضای هیات مدیره کمیته کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: در حال حاضر ورودی دریاچه ارومیه صفر است. باید بــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه تا آخر آذربایجان رسید.

وی ادامه داد: مرکز احیای دریاچه دریاچه ارومیه در 10 سال گذشته عملکرد مناسبی برای احیای این دریاچه نداشته است، تیم تحقیق و تفحص در حال حاضر در حال بررسی هستند تا به این نتیجه برسند.
ما اطلاعات دقیقی از حذف لیتیوم از دریاچه ارومیه نداریم و فقط از طریق رسانه ها از این موضوع مطلع هستیم، نمی توانیم این موضوع را تایید یا تکذیب کنیم. بی شک در احیای دریاچه ارومیه اشتباهات زیادی صورت گرفته و در این مسیر اشتباهاتی صورت گرفته است که باید مسئولان مربوطه پاسخگو باشند.

محمودزاده گفت: اطلاعات دقیقی از برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه نداریم و فقط از طریق رسانه ها از این موضوع مطلع هستیم و نمی توانیم این موضوع را تایید یا تکذیب کنیم. بی شک در احیای دریاچه ارومیه اشتباهات زیادی صورت گرفته و در این مسیر اشتباهاتی صورت گرفته است که باید مسئولان مربوطه پاسخگو باشند.

وقتی دریاچه ساحل آذربایجان به ابزار سیاسی تبدیل می شود

نایب رئیس کمیته تحقیقات و بررسی مرکز احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: زمزمه خشک شدن کامل دریاچه ارومیه به گوش می رسد اما هنوز به مرحله خشک شدن کامل دریاچه نرسیده ایم. باید بپذیریم که این دریاچه گاه مورد توجه ابزارهای سیاسی قرار گرفته است، به طوری که در مقاطعی با تبلیغات گسترده برای احیای دریاچه، نه تنها شاهد حیات آن بودیم، بلکه به دلیل سوء مدیریت، افراد بی جان به شدت آسیب دیدیم. دریاچه وارد شد، از بودجه جانبی که برای احیای دریاچه در نظر گرفته شده بود در جای خود هزینه نشد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: افزایش آبیاری تحت فشار توسط برخی شرکت ها، تاخیر در انتخاب آب رودخانه زاب، تخلف در عدم پرداخت حق آبه زرینه رود به دریاچه ارومیه. و شهرهای اطراف تبریز عدم تخصیص 300 میلیون مترمکعب دریاچه ارس آذربایجان باعث شده تا حاشیه دریاچه شاهد مرگ این دریاچه باشد و در این میان تحرکات سیاسی دولت های مختلف باعث ایجاد دریاچه شده است. برای خشک شدن بیشتر از همیشه

محمودزاده یادآور شد: دریاچه ارومیه ششمین دریاچه آب شیرین جهان نامیده می شود، این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شیرین خاورمیانه و ایران است و زیستگاه بسیاری از حیوانات مهاجر و بومی مانند فلامینگو و پلیکان بوده است، اما روح آن ها سقوط کرده و برای نجات آن باید تسریع در حرکت نه تنها در سطح ملی، بلکه در سطح بین المللی پیامدهای گسترده ای داشته باشد و انتقاد از ایران نیز در پی خواهد داشت.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در پایان خاطرنشان کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه نه تنها آذربایجان غربی بلکه 15 استان دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد و از کشاورزی گرفته تا معیشت مردم تحت تاثیر این محیط زیست قرار خواهد گرفت. بحران به گونه ای است که امنیت مردم را به خطر می اندازد و در نتیجه مردم را مجبور به ترک می کند

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances