پزشکان: کشورهایی مانند امارات به نخبگان گسترش نیافته اند

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مجلس و دولت با اتخاذ تصمیمات نادرست نخبگان را از کشور فراری داده اند، گفت: کشورهایی مانند امارات به قدری خبر نخبگان را منتشر کرده اند که حتی این موضوع این روند نه تنها برای نخبگان و پزشکان، بلکه برای سرمایه گذاران نیز هست.ترک ها اکنون نوجوان هستند.

مسعود مدزیکیان در گفت و گو با شفقنا درباره فرار نخبگان از کیشور اظهار داشت: یک واقعیت تلخ وجود دارد که نخبگان و سرمایه های مالی و فکری آنها در حال ترک کیشور هستند و فرار جامعه پزشکی از کیشور نیز تشدید شده است. قبلاً به دلیل شرایط مساعدی که نوجوانان داشتند، پزشکان بسیاری از نقاط دور دنیا به ایران می آمدند، اما اکنون این روند برعکس شده است.

وی به دلایل فرار نخبگان از کشور اشاره کرد و گفت: آیین نامه ها و قوانینی که در مجمع تصویب کردیم و سیاست هایی که در دولت تصمیم گیری می شود، همه دلیل وجود این جریان است. مثلاً وقتی پارسال به همه معلمان 32 میلیون دادند و امسال هم اعلام کردیم که بیش از 37 میلیون تومان حق ندارید به آنها بپردازید معنی این نامه این است که اگر بعد از آن معلم شوید. 30 سال کار سخت، 1100 دلار دریافت خواهید کرد. در حالی که اگر دانش آموزی همین الان برود 6000 دلار پول می خواهد و همان معلم 10 هزار دلار حقوق می گیرد! پس با این شرایط هرکس فرصت پیدا کند بچه را رها می کند.

پزشکان با بیان اینکه تصمیمات اشتباه مسئولان باعث فرار جامعه نخبگان از کیشور شده است، گفت: خود مجمع یکی از عوامل وجود این وضعیت است و فکر می کنند با این کار عدالت را اجرا می کنند در حالی که قرآن می فرماید: «یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ» یعنی در قبل هر كبال هر كاری فاردی می‌گیری. این مشکل باعث می شود خیلی ها با خود فکر کنند که من در سیستم شاغل هستم و باید کار کنم یا سقف حقوق ندارم پس چه نیازی به کار دارم! بنابراین با این، افراد کمی هستند که می خواهند با دلسوزی کار کنند.

وی افزود: حضرت علی (ع) به مالک می فرماید: «مثل کسى که کار مى کند و کسى که کار نمى کند، مَثَل نبینید.» دیگر کشورها آن را به نخبگان نیز تعمیم داده اند، حتی این جریان فقط مختص نخبگان و پزشکان نیست. اما سرمایه گذاران نیز کشور را ترک می کنند و کشورهایی مانند امارات زمین و وام رایگان به سرمایه گذاران ارائه می دهند.

پزشکان تصریح کردند: کشورهایی مانند امارات از این گونه نخبگان حمایت می کنند در حالی که حمایت ما سرمایه گذاران و نخبگان را سیاه کرده است. مالیاتی که برای تولیدکنندگان وضع کردیم بسیار سنگین تر از گذشته است و از طرفی قدرت خرید بازار کاهش یافته و همچنین اعلام کردیم که حقوق کارمندان باید افزایش یابد! یعنی این معادله را اصلاح کردیم که نتیجه آن فرار نخبگان و سرمایه بود.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما