چین می گوید در حالی که پوتین تلاش می کند باخموت را بگیرد، بحران اوکراین تراژدی است که «می شد از آن اجتناب کرد» | اخبار جهان

دهلی نو: در حالی که نیروهای روسی ولادیمیر پوتین در باخموت علیه نیروهای ولودیمیر زلنسکی می‌جنگند تا اولین دستاورد بزرگ خود را در میدان نبرد در بیش از شش ماه به دست آورند، چین روز سه‌شنبه (7 مارس 2023) گفت که بحران اوکراین یک تراژدی است که «می‌توان از آن اجتناب کرد». وزیر امور خارجه چین در حاشیه نشست سالانه پارلمان در پکن گفت که به نظر می رسد بحران اوکراین توسط “دستی نامرئی” هدایت می شود که برای طولانی شدن و تشدید درگیری ها فشار می آورد.

او گفت که “دست نامرئی” از بحران اوکراین برای خدمت به برنامه های ژئوپلیتیک خاصی استفاده می کند.

شین افزود: “درگیری، تحریم و فشار مشکل را حل نمی کند… روند مذاکرات صلح باید هر چه سریعتر آغاز شود و نگرانی های امنیتی مشروع همه طرف ها باید رعایت شود.”

همچنین بخوانید | چین به جو بایدن نسبت به سرکوب آن هشدار داد: «اگر ایالات متحده ترمز نزند…»

وی همچنین اظهار داشت که پکن به هیچ یک از طرفین درگیری اوکراین تسلیحاتی ارائه نکرده است، در میان هشدارهای بلند مقامات آمریکایی در مورد “عواقب” نامشخص برای چین، در صورت ارسال کمک های مرگبار به روسیه.

او به خبرنگاران گفت: “(چین) طرف بحران نیست و به هیچ یک از طرفین درگیری سلاح ارائه نکرده است. پس این صحبت از سرزنش، تحریم و تهدید علیه چین بر چه اساسی است؟ این کاملا غیرقابل قبول است.”

وزیر خارجه جدید چین گفت: “بحران اوکراین یک تراژدی است که می شد از آن اجتناب کرد. اما به جایگاه امروز رسیده است. درس های سختی وجود دارد که همه طرف ها باید واقعاً روی آنها فکر کنند.”

تکرار موضع پکن در مورد جنگ اوکراین توسط شین در بحبوحه تنش‌های فزاینده بین پکن و اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد که صداقت چین به عنوان میانجی را در زمانی که از نام بردن روسیه به عنوان متجاوز در درگیری خودداری کرده است، زیر سوال برده است.

چین و روسیه بر اساس هیچ اتحاد و هیچ تقابلی نیست و هیچ طرف ثالثی را هدف قرار نمی دهد. این یک تهدید برای هیچ کشوری نیست و نه در معرض هیچ گونه مداخله یا اختلافی است که توسط طرف ثالث ایجاد شود. گفت.

“کسانی که تمایل دارند روابط چین و روسیه را از دریچه ائتلاف های جنگ سرد ببینند، چیزی جز تصویر خود نمی بینند… با همکاری چین و روسیه، جهان نیروی محرکه به سوی چند قطبی و دموکراسی بیشتر در روابط بین الملل خواهد داشت.” و توازن و ثبات استراتژیک جهانی بهتر تضمین خواهد شد.»

چین گفت که چین باید روابط خود را با روسیه پیش ببرد زیرا جهان آشفته تر می شود.

او گفت که تعاملات نزدیک بین هر دو رهبر – رئیس جمهور شی جین پینگ و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین – لنگر روابط چین و روسیه را فراهم کرد.

اوکراین متعهد شد که از شهر باخموت دفاع کند، زیرا روسیه تلاش می کند به آن یورش برد

در همین حال، رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی گفت، ژنرال های ارشد اوکراین متعهد شدند که به دفاع از شهر شرقی باخموت ادامه دهند، زیرا نیروهای روسی برای تشدید محاصره خود می جنگند و اولین دستاورد بزرگ خود را در میدان نبرد در بیش از شش ماه به دست می آورند.

نیروهای روسی ماه ها در تلاش برای تصرف باخموت بوده اند و می گویند که تصرف آن گامی به سوی هدف آن در تصرف تمام منطقه دونباس است. اما استراتژیست های غربی می گویند که با توجه به زمان صرف شده و تلفات متحمل شده، این یک پیروزی بزرگ تر خواهد بود.

نیروهای اوکراینی مواضع خود را در غرب شهر تقویت کرده اند تا ظاهراً برای عقب نشینی احتمالی آماده شوند، اما به نظر نمی رسد تصمیم به عقب نشینی داشته باشند.

زلنسکی گفت که باخموت را با فرمانده منطقه و فرمانده کل اوکراین گفت‌وگو کرده و هر دو گفته‌اند «عدم عقب‌نشینی» و تقویت دفاعی.

زلنسکی در سخنرانی شبانه خود در روز دوشنبه گفت: “فرماندهی به اتفاق آرا از این موضع حمایت کرد. هیچ موقعیت دیگری وجود نداشت. من به فرمانده کل قوا گفتم نیروهای مناسب برای کمک به بچه های ما در باخموت را پیدا کند.”

روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین ابتدا تهاجم 24 فوریه 2022 خود را به عنوان یک “عملیات نظامی ویژه” برای “نجات زدایی” و غیرنظامی کردن اوکراین توصیف کرد، اما اکنون به طور فزاینده ای آن را مبارزه با تجاوزات “غرب جمعی” می داند.

با این حال، اوکراین و غرب می گویند که این بهانه ای بی اساس برای غصب غیرقانونی زمین است.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما