کنفرانس اقیانوس سازمان ملل می شنود دانش علمی برای اقیانوس های پایدار ضروری است

روز چهارم کنفرانس، با تمرکز بر نقش جامعه علمی، برای فعال کردن دگرگونی آبی رابطه بشر با اقیانوس.

دانشمندان با تاکید بر اینکه این دانش پیش نیاز دستیابی به هدف 14 توسعه پایدار است، خواستار پشتیبانی بیشتر برای زندگی طولانی مدت زیر آب..

با بیش از 3 میلیارد نفر به شدت به اکوسیستم های دریایی متکی هستند برای غذا و معیشت، استقرار راه حل هایی برای دستیابی به اهداف مرتبط با اقیانوس، بسته به اقدامات نسل فعلی و آینده.

علم برای توسعه پایدار

سال‌های اخیر شاهد افزایش نوآوری علمی و شناخت روزافزون اهمیت علم اقیانوس در کمک به اهداف توسعه پایدار 2030 (SDGs) بوده‌ایم.

طیف وسیعی از ابتکارات نه تنها توسط سازمان ملل، بلکه توسط دولت ها، جامعه مدنی و جامعه علمی توسعه یافته و در حال اجرا هستند.

مشارکت و مالکیت قوی طیف وسیعی از ذینفعان برای بهینه سازی فرصت منحصر به فرد ارائه شده توسط دهه علوم اقیانوسی سازمان ملل برای توسعه پایدار (2021 تا 2030) و تحقق دستور کار 2030 برای توسعه پایدار ضروری است.

کمیسیون بین‌دولتی اقیانوس‌شناسی (IOC) نهادی است که برای تقویت همکاری‌های بین‌المللی در زمینه علم اقیانوس و تحقیقات اقیانوس‌ها کار می‌کند – کاری که هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند آن را انجام دهد.

“زمان حساس”

دانشمندان در کنفرانس با تحسین پیشرفت های اخیر در تحقیقات دریایی اقیانوس ها و مشاهدات اقیانوس ها بر اهمیت عدم انتظار بیشتر برای اقدام تاکید می کنند.

کهنه سرباز سیلویا ارل، زیست شناس دریایی و اقیانوس شناس، تمام هفته در لیسبون در رویدادها شرکت کرد.

خانم “از قدرت خود استفاده کنید و دیگران را وادار کنید تا از قدرت خود برای محافظت از طبیعت، بازپرداخت، جلوگیری از کشتار و درک آلودگی هایی که ما ایجاد می کنیم استفاده کنند، ما نیز می توانیم جلوی آن را بگیریم.” ارل گفت.

خانم با توصیف خود دانش به عنوان یک “ابرقدرت”. ارل افزود: «این زمان، زمان بحرانی است، هرگز پیش از این نیست، دیگر هرگز نیست، اقدام کنید. ما بهترین شانس را برای یافتن مکانی در سیستم های طبیعی برای زنده نگه داشتن ما داریم.»

امانوئل گونسالوز، عضو هیئت مدیره و دانشمند ارشد بنیاد Oceano Azul، با شرکت در رویدادی که خواستار اقدام متهورانه بود، بر لزوم اقدام در حال حاضر و عدم انتظار برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار تا سال 2030 تاکید کرد.

ما نمی توانیم 30 سال دیگر صبر کنیم تا از هشت درصد اقیانوس محافظت کنیم، چیزی که اکنون داریم، و حتی این هشت درصد به اندازه کافی محافظت نمی شوند. ما فقط دو تا سه درصد کاملاً محافظت شده‌ایم، بنابراین باید این دستور کار را در حال حاضر و نه در سال 2030 انجام دهیم. گونسالوس. او با فراخوانی برای اهداف سالانه جدید برای تحریک اقدام، افزود: “لحظه اکنون است و ما دیگر نمی توانیم صبر کنیم.”

یک دانشمند اقیانوس هنگام غواصی در ساموآی آمریکا تحقیقاتی را انجام می دهد.

© Ocean Image Bank/Shaun Wolfe

یک دانشمند اقیانوس هنگام غواصی در ساموآی آمریکا تحقیقاتی را انجام می دهد.

قانون دریا و دریاهای آزاد

ترویج علوم اقیانوسی به رسمیت شناخته شده توسط کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها، که تعهدات دولت ها و سازمان های بین المللی را برای ارتقای همکاری بین المللی در تحقیقات علمی دریایی، بهینه سازی شرایط برای دانشمندان و ترویج جریان داده های علمی تعیین می کند.

با دریاهای آزاد که بیش از نیمی از اقیانوس جهانی را نشان می دهد، آقای. گونسالوز بر اهمیت حل مشکل حاکمیتی آن تاکید کرد.

مکانیسم های فعلی به ما اجازه نمی دهد مناطق حفاظت شده را در محل خود قرار دهیم، و بدون دریاهای آزاد نمی توان به حفاظت 30 درصدی دست یافت. این کارشناس گفت: ما باید مطمئن شویم که توافقنامه دریای آزاد نه تنها در حال حاضر حرکت می‌کند، بلکه به سمتی حرکت می‌کند که نهادها را قادر می‌سازد تا بتوانند این حفاظت را پیش ببرند و آن را در جای خود قرار دهند.

چرا باید اهمیت دهید و چه کاری می توانید انجام دهید؟

برای سیلویا ارل، زندگی به اقیانوس بستگی دارد: “اقیانوس ما را زنده نگه می دارد، و ما باید اقیانوس را زنده نگه داریم”، او گفت: “در حیاط خلوت خود چه کاری می خواهید انجام دهید؟ گیاهان بومی، گل ها و درختانی بکارید که می توانند به اقیانوس کمک کنند؟ حفاظت از طبیعت وظیفه همه است.»

به گفته آقای گونشالوز، هر یک از ما می توانیم سه کار را برای کمک به نجات اقیانوس انجام دهیم: رای دادن، ترویج راه حل برای مشکلات، و تغییر رفتار مصرف کننده.

ماهی ها در اطراف یک صخره مرجانی در دریای سرخ در سواحل مصر شنا می کنند.

بانک تصویر مرجانی/اسکندر

ماهی ها در اطراف یک صخره مرجانی در دریای سرخ در سواحل مصر شنا می کنند.

بوم شناس و گفتگوگر دریایی درباره ابتکار RISE UP for Ocean گفت: این ابتکار – که فراخوان مشترک جامعه مدنی، ماهیگیران، مردم بومی و سازمان های بشردوستانه به دولت ها و شرکت ها برای موافقت با اقدامات جسورانه برای حفاظت از اقیانوس است. آقای. گونسالوز گفت که جهان باید از یک فراخوان به اقدام، به یک برنامه عمل حرکت کند.

لیو ژنمین، رئیس دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA) به UN News گفت که بیانیه سیاسی که قرار است روز جمعه پس از توافق کشورهای عضو قبل از لیسبون تصویب شود، ثابت می کند که جهان در مسیر اقدام فوری برای اجتناب از افزایش آسیب به اقیانوس، و نتیجه را “امیدبخش و عمیق” می نامد.

UN News آخرین روز کنفرانس اقیانوس سازمان ملل را در روز جمعه برای شما پوشش خواهد داد.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما