گزارش سازمان ملل «پیشرفت محدود» در زمینه حمایت از حقوق بشر برای عراقی ها را نشان می دهد

دولت عراق اعتراف کرد که در یک محیط پیچیده از جمله در چارچوب تشکیل دولت متوقف شده عمل می کند. به روز رسانی در مورد پاسخگویی در عراقکه به طور مشترک توسط ماموریت کمک سازمان ملل در آنجا (یونامی) و دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، OHCHR منتشر شده است.

با این حال، ادامه معافیت از مجازات برای قتل، ناپدید شدن، ربودن و شکنجه فعالان، اقتدار نهادهای دولتی را تضعیف می کند.

انتخابات

بین 1 می 2021 و 15 مه سال جاری، این گزارش به افزایش خشونت با انگیزه سیاسی در دوره قبل و بعد از انتخابات اشاره می کند.

نویسندگان توضیح می‌دهند که در اکتبر سال گذشته، انتخابات زودهنگام پارلمانی در پی «موج بی‌سابقه تظاهرات سراسری در سال 2019» برگزار شد که با خشونت، زور بیش از حد، آدم‌ربایی و کشتار هدفمند که منجر به کشته شدن صدها نفر شد، مشخص شد. هزاران نفر دچار جراحت می شوند

بر اساس آخرین گزارش های خبری، بزرگترین حزبی که از رای گیری بیرون آمده است، به رهبری رهبر مذهبی شیعه، مقتدی صدر، هنوز نتوانسته دولت ائتلافی جدیدی را تشکیل دهد.

پیشرفت محدود

را به روز رسانی تاکید می کند که در حالی که پیشرفت هایی به خصوص در مورد غرامت قربانیان حاصل شده است، مسئولیت پذیری همچنان محدود است.

از 1 می 2021 تا 30 آوریل، یونامی و OHCHR محکومیت هایی را در رابطه با چهار پرونده مربوط به خشونت انجام شده توسط “عناصر مسلح” مستند کردند.

و اگرچه کمیته حقیقت یاب تأسیس شده توسط دولت عملیاتی است، اما هیچ نتیجه تحقیقی به دست نیاورده یا اطلاعات عمومی در مورد کار خود ارائه نکرده است.

این گزارش نشان می‌دهد که مقامات عراقی «گام‌های محدودی» برای تحقیق در مورد کشتار و مجروح شدن غیرقانونی معترضان، منتقدان و فعالان برداشته‌اند، و گفته است که «برای شناسایی، دستگیری و محاکمه عاملان این جنایات، از جمله آن‌ها، باید اقدامات بیشتری انجام شود. مسئول سفارش و برنامه ریزی آنهاست».

UNAMI/OHCHR به شدت نگران ادامه پیشرفت محدود در جهت پاسخگویی به جنایات ارتکابی علیه معترضان، منتقدان و فعالان است.“، در این گزارش آمده است.

و بسیاری از کسانی که مورد تهدید و خشونت قرار گرفته اند، به دنبال پاسخگویی ناموفق بوده اند.

در همین حال، با محدود ماندن فضای مدنی و ابراز مخالفان در معرض خطر انتقام‌جویی از سوی عناصر مسلح، فضای معافیت از مجازات برای نقض حقوق بشر ایجاد شده است که “تأثیر وحشتناکی” بر حقوق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز دارد.

توصیه ها

را به روز رسانی به دولت عراق توصیه کرد که تحقیقات سریع، مستقل و معتبری را در مورد تمامی موارد ادعایی نقض حقوق بشر و تجاوزهای انجام شده علیه معترضان، فعالان، روزنامه نگاران و منتقدان انجام دهد.

همچنین باید سخت‌تر تلاش کند تا اطمینان حاصل شود که قربانیان به راه‌حل‌های مؤثری مانند فرآیندهای قضایی و اداری که پاسخگوی نیازهای آنها است، دسترسی دارند.

همچنین قربانیان باید از دامنه، زمان و پیشرفت رسیدگی و رسیدگی به پرونده خود مطلع شوند.

و دولت باید به قربانیان در طول روند قانونی کمک کند، اقداماتی را برای به حداقل رساندن ناراحتی‌های آنها، محافظت از حریم خصوصی آنها، و تضمین امنیت آنها – و همچنین خانواده‌ها و شاهدان از طرف آنها – در برابر ارعاب انجام دهد.

پشتیبانی جهانی

جامعه بین المللی نیز باید نقشی را ایفا کند.

این گزارش از برنامه های بودجه و ظرفیت سازی برای پلیس و قوه قضاییه حمایت می کند که باید شامل نظارت ساختاری باشد.

هدف از این کار تضمین این است که نهادها با استانداردهای حقوق بین‌المللی حقوق بشر در مورد تحقیقات، تعقیب و حقوق قربانیان، به‌ویژه در مورد جنایاتی که معترضان، فعالان و منتقدان را هدف قرار می‌دهند، پیروی می‌کنند و در صورت نیاز کمک می‌کنند.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما