2 روز مانده تا سحر

فدراسیون فوتبال ایران هنوز به آرامش نرسیده است. در حالی که پست سرپرست فدراسیون به طور موقت رفع و به وضعیت نیمکت تیم ملی نیز رسیدگی شده است، همچنان مشکلاتی در راه است. اولین موضوعی که هنوز به طور کامل روشن نشده است، وضعیت تاج مهدی (عج) است.

احراة جدادي او حرف و حديث است زياد; اگرچه خودش می گوید برای اتهاماتش قرار منع تعقیب صادر شده است، اما رد احتمالی این شایعه همچنان مطرح است.

جدای از مسائل مدیریتی، این فدراسیون اخیراً با بحران جدیدی نیز مواجه شده است که مدت ها پیش بود. این یکی مربوط به اتفاقات تلخی است که در حاشیه دیدار تیم های ملی ایران و لبنان در مشهد برای بانوان تماشاگر رخ داد. در این شرایط به تعدادی از بانوان علاقمند به این بازی بلیت فروخته شد اما در بدو ورود به ورزشگاه با اسپری فلفل از آنها استقبال شد تا روز زشت فوتبال ایران فرا برسد.

ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه برای تماشای بازی تیم ملی از یک سو و برخورد تند با آنان از سوی دیگر باعث ایجاد حساسیت های زیادی در فضای داخلی و خارجی شد. این موضوع مدتی است که در رسانه های خارجی مطرح شده و دو نهاد بین المللی فوتبال یعنی فیفا و AFC خیلی سریع نظارت خود را بر این موضوع اعلام کرده اند.

پس از حادثه عجیبی که در مشهد رخ داد، مسئولان ورزشی، دولتی و سیاسی ایران دستور بررسی سریع و فوری این حادثه را صادر کردند و خواستار کشف و برخورد با عامل این اقدام زشت شدند. کار به جایی رسید که نهادهای مختلف سعی در پیشی گرفتن از یکدیگر داشتند. با این حال، برخلاف جریان احساسی که خیلی سریع شکل گرفت، احتمالاً به دلیل شخص یا نهادی که در پشت این توافقنامه قرار داشت، نه خبری از گزارش استفاده شده در این پرونده بود، نه کسی در آن مقصر شناخته شد و نه کسی که مایل بود. برای نوشتن استعفا داده است.

NAME فیفا خطرناک

پرونده برخورد با مقصران حادثه مشهد آنقدر غبارآلود بود و زمان گذشت تا سرانجام در 24 شهریور فیفا نامه ای به فدراسیون فوتبال ارسال کرد و خواستار توضیح نهایی در این مورد شد. برخلاف گزارش های اولیه ای که رسانه های داخلی دادند و نوشتند که این نام برای فیفا خطرناک نیست، این نام کاملا خطرناک است و شش روز مهلت به فدراسیون فوتبال ایران داده شده تا مدارک لازم را به فیفا ارائه کند. این مهلت تا دو روز دیگر یعنی 31 شهریور به پایان می رسد و در صورتی که فیفا از پاسخ ارائه شده قانع نشود، خطر تعلیق یا «توافق بد» فوتبال ایران را به طور جدی تهدید می کند.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال مدرن، نمی‌خواهد این نام تعلیق شود، اما می‌گوید اگر فیفا راضی نباشد «این اتفاق می‌افتد». «Намех эскали харшая Машах назадный остать. نگران کننده است که اشاره می شود اگر راضی نباشیم چه می شود. امیدوارم فیفا را متقاعد کنیم. برگزاری آن بازی در مشهد عجیب بود که ما هم هیچ امتیازی نمی خواستیم. می توانستیم هفت هشت هزار زن را به ورزشگاه بیاوریم و بازی آرام شود و نتیجه خوبی بگیریم. در نامه دید که به نور کریمان که داد داد».

در نام فیفا به صراحت در مورد دخالت دولت و دولت نوشته شده و نظارت بر این امر اعلام شده است. به همین دلیل بود که تاج تلاش کرد تا مشخص کند که هر دو نهاد مخالف وقایع رخ داده در مشهد هستند. تاج می گوید: این جهت را هم داشته باشید که رئیس جمهور وزیر جوانان را برای برخورد با متخلفان منصوب کند. معلوم است که نداریم. اگر سیستم مدیریتی نبود، وزیر را تعیین نمی کردند. رئیس قوه قضاییه دادستان کل کشور را برای رسیدگی به این پرونده منصوب کرد. یعنی ما هیچ قصدی نداشتیم و این افراد را متجاوز می دانیم که از سوی دولت، رئیس مجلس و قوه قضائیه طرد می شوند. همه ما و دولت، ما مخالفیم. در جلسه ای که من خودم در قطر بودم، در ابتدای جلسه، رئیس هیئت مدیره که اینفانتینو هم بود، گفتم دولت موضعی نگرفته و رئیس قوه قضائیه هم حرفی زده است. دیدم شیخ سلمان به اینفانتینو گفت که مهدی راست می گوید و اگر دولت داشت با آن برخورد نمی کرد. اگر دست داشتیم حرف دیگری است اما دست نداشتیم. باید منطقی با آن برخورد کنیم. اکنون با دستور رئیس جمهور به همراه وزیر کیشور یک پاسخ عالی ارسال می کنیم. من دنبال این سفارش بودم من حکم آقای قالیباف را به رئیس کمیسیون و حکم قوه قضاییه را به دادستان کیشور پیوست می کنم. امیدوارم موافق نباشی اگر آنها می خواهند موافقت کنند، ما باید همه آنها را پیدا کنیم. تاج ادامه داد: نام خوب نیست اما پاسخ شفاف و روشن است. ما مخالف این توافق بودیم. هیچ کس در آن نقشی نداشت اگر کسی بمبی داخل استادیوم بیندازد و کسی بمیرد و اگر در دنیا همچین اتفاقی بیفتد و اگر کسی کاری خلاف قوانین در ورزشگاه انجام دهد که منجر به مجروح شدن کسی شود، آیا دولت مسئول است؟ به هیچی ربطی نداره امروز دنبال این سفارشات بودم تا آماده کنم. پرونده مشهد اصلاح شده و در دست بررسی است و تعدادی نیز دستگیر شده اند.»

سهل انگاری مسئولان در رسیدگی به موقع به این پرونده برخلاف وعده های اولیه است و البته هیچ کدام از مسئولان مقصر نیستند، کار را به سمتی پیش برده که اکنون فیفا رسما وارد شده است و به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال ایران در نامه ای خطرناک و هشدار دهنده خواستار توضیح شد اینکه مدعی ولیعهدی تعدادی از دستگیرشدگان است نیز به دلیل چنین اتفاقاتی است که هیچ خبری در رسانه ها در این خصوص منتشر نشده و مشخص نیست افراد دستگیر شده چه کسانی هستند و با چه نهادهایی در ارتباط هستند و با کدام شخص یا سازمان ارتباط دارند. در وهله اول دستگیر شدند. واقعیت این است که فیفا از فدراسیون فوتبال ایران خواستار توضیح شفاف همراه با مستندات و شواهد شده است تا کمیته انضباطی این نهاد در جلسه 10 شهریور درباره اتفاقات مشهد و فوتبال ایران تصمیم گیری کند.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما