سفارت سوئد در بغداد: تظاهرکنندگان پس از آتش زدن قرآن در استکهلم وارد آن شدندCNN

تظاهرکنندگان روز پنجشنبه، یک روز پس از آن که یک معترض یک نسخه از قرآن را در سوئد سوزاند، اطراف سفارت سوئد در بغداد را شکستند.

تظاهرات در پایتخت عراق به دستور مقتدی صدر، روحانی مقتدر شیعه عراقی برگزار شد که همچنین خواستار اخراج سفیر سوئد در بغداد شد.

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، نشان می دهد که برخی از معترضان از دیوار حصاردار بیرون سفارت بالا می روند. مشخص نیست که آنها قبل از عقب نشینی چقدر به داخل ساختمان رسیده اند.

سوئد گفت کارکنانش در امنیت هستند. “ما به خوبی از وضعیت مطلع هستیم. دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه سوئد در ایمیلی به CNN گفت: کارکنان سفارت ما در امنیت هستند و وزارت امور خارجه به طور منظم با آنها در تماس است.

یک منبع امنیتی عراقی به سی ان ان تایید کرد که این حادثه پایان یافته است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که معترضان حدود 15 دقیقه در داخل محوطه بودند.

تظاهرات در بغداد پس از حادثه ای در استکهلم، پایتخت سوئد، در روز چهارشنبه، زمانی که مردی نسخه ای از کتاب مقدس اسلام را در بیرون یک مسجد سوزاند، آغاز شد. تصاویر این مراسم نشان می‌داد که او تنها کسی بود که به غیر از مترجمش در تظاهراتی که مصادف با عید قربان بود، یکی از مهم‌ترین جشن‌های تقویم اسلامی بود.

الصدر از مقامات خواست ملیت عراقی سلوان مومیکا – سازمان دهنده تظاهرات قرآنی یک نفره در استکهلم – را که پنج سال پیش برای ترک عراق به سوئد مهاجرت کرد، پس بگیرند.

الصدر گفت: «اگر آزادی بیان برای عراق و جهان تضمین شود، مؤمنان باید نظرات خود را در مورد آتش زدن کتب مقدس… از طریق اعتراضات خشمگین گسترده علیه سفارت سوئد در عراق بیان کنند.

کشورهای مسلمان و سازمان های اسلامی سوزاندن قرآن در استکهلم را محکوم کردند. ایران این اقدام را “تحریک آمیز” خواند و کویت گفت که این اقدام “یک اقدام تحریک آمیز خطرناک” است.

سازمان همکاری اسلامی [OIC]اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس به طور جداگانه این رویداد را محکوم کردند.

روز چهارشنبه، مراکش سفیر خود از سوئد را فراخواند و عراق و عربستان سعودی به شدت این اقدام را محکوم کردند. خبرگزاری دولتی امارات وام عربی اعلام کرد، روز پنجشنبه، امارات متحده عربی سفیر سوئد در ابوظبی را در اعتراض به حادثه آتش زدن قرآن احضار کرد.

در اوایل ژانویه سال جاری، معترضان عراقی در خارج از سفارت سوئد با نیروهای امنیتی به دلیل یک حادثه جداگانه آتش زدن قرآن در استکهلم درگیر شدند.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما