نظر | بایدن در 46 کلمه پیامی روشن به اسرائیل می فرستد

صبح شنبه از خواب بیدار شدم، اخبار اسرائیل را خواندم که حداقل 50000 اسرائیلی اخیراً یک بار دیگر علیه برنامه های نخست وزیر بنیامین نتانیاهو برای سلب استقلال دادگاه عالی اسرائیل و قرار دادن آن زیر نظر نتانیاهو تظاهرات کردند – در زمانی که نتانیاهو خودش با اتهامات فساد مواجه است – و من یک سوال ساده از خودم پرسیدم: “پرزیدنت بایدن در مورد این چه فکر می کند؟”

بایدن به اندازه هر رئیس جمهوری دیگری که تا به حال پوشش داده ام، طرفدار اسرائیل است. او همچنین رابطه طولانی و متقابل محترمانه ای با نتانیاهو داشته است. بنابراین من می توانم به شما بگویم که هر آنچه بایدن در مورد اسرائیل می گوید از محل نگرانی واقعی است. این نگرانی وجود دارد که تحول بنیادین سیستم قضایی اسرائیل که ائتلاف افراطی ملی‌گرا و فرامذهبی نتانیاهو می‌کوشد از طریق کنست به آن ضربه بزند، می‌تواند به دموکراسی اسرائیل و در نتیجه به روابط نزدیک آن با آمریکا و دموکراسی‌ها در همه جا آسیب برساند.

در اینجا بیانیه ای است که بایدن بعدازظهر شنبه برای من ارسال کرد، زمانی که من نظر خواستم: «نابغه دموکراسی آمریکایی و دموکراسی اسرائیلی این است که هر دو بر پایه نهادهای قوی، بر اساس کنترل و تعادل، بر روی یک دستگاه قضایی مستقل ساخته شده اند. ایجاد اجماع برای تغییرات اساسی واقعاً مهم است تا اطمینان حاصل شود که مردم از آنها استقبال می کنند تا بتوانند پایدار باشند.

این اولین باری است که می‌توانم به یاد بیاورم که یک رئیس‌جمهور ایالات متحده به بحث داخلی اسرائیل درباره ماهیت دموکراسی این کشور پرداخته است. و اگرچه تنها 46 کلمه است، اما بیانیه بایدن در مقطعی حیاتی در این بحث داخلی اسراییل بیان می‌شود و می‌تواند به خوبی مخالفت قابل توجهی را که مخالفان نتانیاهو آن را کودتای قانونی می‌نامند، انرژی بخشد و گسترش دهد. مانند ترکیه، مجارستان و لهستان از دموکراسی دور شده است.

به همین دلیل است که 46 کلمه بایدن تا این حد مهم است: اول اینکه، این 46 کلمه بایدن را کاملاً پشت سر رویکرد مصالحه ای قرار می دهد که توسط رئیس جمهور اسحاق هرتزوگ اسرائیل درخواست شده است – و پشت حفظ قوه قضاییه مستقل اسرائیل که به طور گسترده مورد احترام است. اگرچه ریاست اسرائیل عمدتاً یک شغل نمادین است، اما این دفتر دارای وزن اخلاقی است. هرتزوگ مرد خوبی است که می‌کوشد در صورت وقوع چنین تغییر بزرگی در سیستم قضایی، که تا حدی توسط یک اندیشکده راست افراطی اسرائیلی الهام گرفته شده است، آنچه را که می‌ترسد جدی‌ترین درگیری مدنی در جامعه اسرائیل باشد، متوقف کند. از طریق.

هرتزوگ از نتانیاهو و ائتلافش خواسته است که عقب نشینی کنند و نوعی گفتگوی دو حزبی و ملی را سازماندهی کنند که می تواند با صبر و حوصله بررسی کند که چه نوع تغییرات قضایی ممکن است برای اسرائیل مفید باشد، اما این کار را با کارشناسان حقوقی، به شیوه ای غیر حزبی و به گونه ای انجام دهد که حفظ یکپارچگی سیستم قضایی که از زمان تأسیس اسرائیل وجود داشته است.

متأسفانه، نتانیاهو رئیس‌جمهور اسرائیل را رد کرد و همین امر باعث شد هرتزوگ در ژانویه اعلام کند. 24 درباره اصلاحات به اصطلاح قضایی: «بنیادهای دموکراتیک اسرائیل از جمله نظام قضایی و حقوق بشر و آزادی ها مقدس است و ما باید از آنها و ارزش های بیان شده در اعلامیه استقلال محافظت کنیم. اصلاحات چشمگیر، زمانی که به سرعت و بدون مذاکره انجام شود، مخالفت و نگرانی عمیقی را در میان مردم برمی انگیزد. وی افزود: «فقدان گفت‌وگو ما را از درون جدا می‌کند و من با صدای بلند و صریح به شما می‌گویم: این انبار باروت نزدیک است منفجر شود. این یک اورژانس است.”

با 46 کلمه بایدن، نتانیاهو اکنون خود را در موقعیتی می‌بیند که اگر به پیشروی خود ادامه دهد، فقط رئیس‌جمهور اسرائیل را نادیده نمی‌گیرد. او رئیس جمهور آمریکا را نیز تحقیر خواهد کرد. این چیز کمی نیست. من همچنین گمان دارم که موضع گیری بایدن در مورد این موضوع به این شیوه سنجیده اما غیرقابل انکار، دیگر رهبران دموکراتیک غربی، رهبران تجاری و سناتورها و نمایندگان ایالات متحده را نیز تشویق کند که این کار را انجام دهند، که به مخالفان نیز انرژی خواهد داد.

دومین دلیل اهمیت سخنان بایدن زمان آنهاست – مهمتر از این نمی تواند باشد. همانطور که روزنامه تایمز اسرائیل روز شنبه گزارش داد، اولین قرائت برخی از جنجالی ترین جنبه های بازنگری قضایی نتانیاهو «برای روز دوشنبه تعیین شده است. یک لایحه برای تبدیل شدن به قانون باید با سه قرائت به تصویب برسد و ائتلاف نشان داده است که می خواهد تا ماه آوریل این قانون را از طریق کنست تصویب کند.

رهبران اپوزیسیون خواستار اعتصاب سراسری کارگران در روز دوشنبه و تظاهرات گسترده در خارج از کنست همزمان با دور اول رای گیری در مورد این قانون شده اند. شما می توانید شرط بندی کنید که بیش از چند معترض اسرائیلی در حالی که به خیابان ها می آیند سخنان بایدن را نقل می کنند.

سوم، بایدن خود و آمریکا را کاملاً در کنار اکثریت اسرائیلی قرار داده است که با اجرای «اصلاحات» نتانیاهو از سوی نتانیاهو مخالفت می‌کنند – چیزی که به طور فزاینده‌ای شبیه یک کودتای قضایی به نظر می‌رسد.

روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داد، نظرسنجی منتشر شده در روز جمعه “نشان داد که بیش از 60 درصد مردم از دولت می خواهند که تلاش های قانونی خود را برای تضعیف شدید دیوان عالی دادگستری و تضمین کنترل سیاسی بر انتصابات قضایی متوقف کند یا به تاخیر بیاندازد.”

همچنین آمریکا را کاملاً پشت سر دادستان کل خود نتانیاهو از آخرین دوره ریاستش، آویچای مندلبلیت قرار می دهد – مردی که در سال 2020 نتانیاهو را به اتهامات کلاهبرداری، رشوه خواری و نقض اعتماد متهم کرد و تغییرات قضایی نتانیاهو را صرفاً تلاشی مخفیانه محکوم کرد. محاکمه خود را لغو کند و از زندان اجتناب کند.

مندلبلیت در گفتگو با برنامه تلویزیونی اسرائیل “Uvda” گفت که تغییرات پیشنهادی گسترده نتانیاهو در قوه قضاییه “اصلاح نیست” بلکه “تغییر رژیم” است.

ماندبلیت توضیح داد که از آنجایی که اسرائیل قانون اساسی ندارد و قوه مجریه همیشه کنست را کنترل می کند، تنها تفکیک قوا – تنها چک در قوه مجریه – قوه قضائیه و دیوان عالی اسرائیل مستقل است. و آنچه نتانیاهو پیشنهاد می کند این است که اکثریت مطلق کنست – 61 کرسی از 120 کرسی – این اختیار را پیدا کند که هر تصمیم دادگاه عالی را نادیده بگیرد. با محدودترین اکثریت، دولت می تواند هر قانونی را که دوست دارد وضع کند.

طرح نتانیاهو همچنین کنترل انتخاب قضات را به دولت می‌دهد، که مدت‌هاست در دست هیئت انتخاب مستقل است، و همچنین مشاوران حقوقی مستقل – ناظران حقوقی داخلی – در هر وزارتخانه را حذف می‌کند. در حال حاضر، آنها توسط کمیسیون خدمات ملکی تعیین می شوند و فقط توسط دادستان کل می توانند برکنار شوند. نتانیاهو می خواهد که آنها در عوض توسط هر وزیر منصوب شوند و به آنها وفادار باشند.

همه را کنار هم بگذارید، دولتی خواهید داشت که با 30000 رای از 4.7 میلیون رای، کنترل کامل بر دیوان عالی، گزینش قضایی و مشاوران حقوقی هر وزارتخانه را به دست آورد.

مندلبلیت در پایان گفت: من نمی توانم ساکت باشم. «اگر قوه قضائیه مستقل نباشد، دیگر تمام شده است. این یک سیستم حکومتی متفاوت است.” او افزود که حاکم «تصمیم خواهد گرفت». او دادستان‌های خودش، مشاوران حقوقی و قاضی‌های خودش را خواهد داشت. و اگر این افراد به او وفاداری شخصی داشته باشند، هیچ برتری قانون وجود ندارد. این یک گودال است. همه ما توسط این بلعیده خواهیم شد.»

در نهایت، آنچه بایدن انجام داده است به صدای آمریکا در حمایت از دموکراسی در سطح جهانی اعتبار می بخشد. این می گوید که آمریکا نه تنها زمانی که چین دموکراسی را در هنگ کنگ درهم می شکند، سخن می گوید. وقتی می بینیم که دموکراسی در هر نقطه ای در خطر است، صحبت می کنیم. آمریکا اغلب با نقض حقوق بشر اسرائیل در رفتار خود با فلسطینیان در کرانه باختری اشغالی مخالف بوده است. اما هیچ‌یک از رئیس‌جمهورهای آمریکا در حافظه من هرگز علیه تغییرات پیشنهادی در شخصیت دموکراتیک دولت اسرائیل صحبت نکرده بودند – زیرا تا چند هفته پیش هیچ‌یک مجبور به این کار نبودند.

اگر پیام بایدن برای ائتلاف نتانیاهو واضح نیست، اجازه دهید سعی کنم تا آنجا که می توانم آن را ساده بیان کنم: آمریکا از زمان تأسیس اسرائیل به صورت نظامی و دیپلماتیک و با میلیاردها دلار کمک از اسرائیل حمایت کرده است، اما نه به این دلیل که منافع ما را دارد. همیشه اینطور نیست. اسرائیل بین اوکراین و روسیه بی‌طرف مانده است، نسبت به نقض حقوق بشر در مصر و عربستان سعودی بی‌تفاوت است و کسب‌وکارهای اسرائیلی گاهی فناوری‌های دفاعی را به چین می‌فروشند که برای پنتاگون بسیار نگران‌کننده است. ما از زمان تأسیس اسرائیل به این دلیل که به اسرائیل اعتقاد داریم، حمایت زیادی کرده‌ایم ارزش های ما را به اشتراک می گذارد.

و حتی زمانی که اسرائیل در کرانه باختری یا غزه به گونه‌ای رفتار می‌کند که با ارزش‌های ما سازگار نیست، اسرائیلی‌ها اغلب به هر حال از آنها عقب‌نشینی می‌کنند. آنها به ما می گویند: «هی، ما را شل کن. ما در یک مبارزه مداوم و خشونت آمیز با فلسطینی ها زندگی می کنیم. ما در یک محله دیوانه زندگی می کنیم. با این حال، ما همچنان توانسته ایم نظارت قضایی بر نیروهای مسلح، نهادهای دموکراتیک قوی، و همچنین یک قوه قضاییه مستقل و مطبوعات آزاد را حفظ کنیم.»

این استدلال با آنچه نتانیاهو پیش می برد به طور جدی تهدید می شود. و بدون آن چه چیزی باقی می ماند؟ علایق مشترک کافی نخواهد بود، زیرا می آیند و می روند.

به همین دلیل است که 46 کلمه بایدن بسیار حیاتی است. با این ۴۶ کلمه، بایدن به اسرائیل می‌گوید که روابط ما هرگز بر اساس منافع مشترک نبوده است. همیشه از ارزش های مشترک ما ساخته شده است. به همین دلیل است که این مدت طولانی دوام آورده است – حتی زمانی که ما بر سر منافع اختلاف نظر داریم. بایدن با بیان ساده خود نشان می دهد که هر کاری که اسرائیل انجام می دهد، نباید اساساً از آن ارزش های مشترک دور شود. در غیر این صورت، ما در یک دنیای کاملاً جدید هستیم.

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

تماس با ما
محتوای این وب‌سایت توسط فناوری‌های هوش مصنوعی از داده‌های اینترنتی تولید شده و ما هیچ مسئولیتی در قبال دقت آن نمی‌پذیریم و از استفاده از آن تشویق نمی‌کنیم.