نیما مومنی مشاور فنی در قتل باب لی در سانفرانسیسکو دستگیر شد

سان فرانسیسکو – 9 روز پس از حمله مرگبار باب لی با چاقو در اواخر شب، اعتراض خشمگینی را نسبت به امنیت عمومی در سانفرانسیسکو به راه انداخت، مقامات اجرای قانون روز پنجشنبه گفتند که یکی از آشنایان مدیر اجرایی برجسته فناوری را دستگیر کرده‌اند و او را به قتل متهم خواهند کرد. .

پلیس مرد متهم به قتل را نیما مومنی، 38 ساله، کارآفرین و مشاور فناوری که اعضای خانواده اش گفته اند، شناسایی کرد. لی شخصا می دانست.

صاحب یک تجارت فناوری سازمانی در شهر امریویل در خلیج شرقی، آقای. مومنی پس از تحقیقات شدیدی که علیه ادعاهای شدید مبنی بر اینکه قتل منعکس کننده شهری است که در آن طبقه حرفه ای در برابر حملات تصادفی آسیب پذیر است، در آنجا بازداشت شد. آقای. مومنی صبح پنجشنبه در زندان شهرستان سانفرانسیسکو محاکمه شد و قرار است روز جمعه به اتهام قتل محاکمه شود.

در یک کنفرانس خبری، مقامات مجری قانون نگرانی‌های فزاینده در مورد خشونت‌های تصادفی و جرایم مالکیت در شهر را اذعان کردند، اما اصرار داشتند که آقای. کشتن لی با این الگو مطابقت نداشت.

بیل اسکات، رئیس پلیس شهر گفت: “این هیچ ربطی به سانفرانسیسکو ندارد، بلکه با طبیعت انسان ارتباط دارد.”

اسکات وینر، یک سناتور ایالتی دموکرات که نماینده شهر است، گفت که عجله برای قضاوت توسط افراد برجسته فناوری مانند الون ماسک و همکاران آقای لی، یک چهره شناخته شده در دره سیلیکون، هم نادرست بود و هم برای سانفرانسیسکو، که در تلاش برای بازگشت از همه گیری کروناویروس است، آسیب زد.

آقای دکتر “این خطر تبدیل یک جنایت به نماد است.” وینر گفت. “این یک قتل وحشتناک و وحشیانه بود و من بسیار سپاسگزارم که پلیس به سرعت آن را حل کرد. و سانفرانسیسکو مشکلات ایمنی عمومی واقعی دارد. اما به نظر می رسد این جنایت خاص ربطی به آنها نداشته باشد.»

آقای. برادر لی، الیور لی، از پالو آلتو، کالیفرنیا، در مصاحبه ای در روز پنجشنبه گفت که اقدامات برای “همکاری” این تراژدی برای خانواده او دردناک بوده است. او گفت: «باب عاشق حضور در سانفرانسیسکو بود و سانفرانسیسکو هم عاشق باب بود.

او گفت که برادرش، پدر دو فرزند که اخیراً پس از گذراندن بیشتر دوران شغلی خود در منطقه خلیج و سیلیکون ولی، به میامی نقل مکان کرده است، به دلایل کاری شهر را ترک کرده و اغلب به آنجا باز می‌گشت، هم برای تجارت و هم برای گذراندن وقت. با دختران نوجوانش که به همراه همسر سابقش در منطقه خلیج زندگی می کردند.

بروک جنکینز، دادستان منطقه سانفرانسیسکو، گفت که “از دست دادن یک رهبر جوان، سرزنده و مبتکر شهر ما و حتی فراتر از آن را تکان داده است.” اما او با اشاره به اظهارات آقای دکتر از آنچه که به گفته او «بی‌ملاحظه‌ها و اظهارات غیرمسئولانه» بود که شهر را به عنوان کانون جنایات خشونت‌آمیز نشان می‌داد، انتقاد کرد. ماسک، مدیر اجرایی توییتر و تسلا، به ویژه.

نرخ جنایات خشونت آمیز طی چند سال گذشته در این شهر با حدود 808000 نفر کاهش یافته یا ثابت مانده است. داده های ملی جرم و جنایت نشان داد که میزان قتل در این شهر در سال 2020 در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ آمریکا پایین بوده است.

با این وجود، این قتل همچنان موج‌هایی از اتهامات و تنش‌ها را بین شهر و بخش فناوری ایجاد کرده است که برای سرنوشت اقتصادی شهر بسیار حیاتی است.

جیسون کالاکانیس، سرمایه‌گذار و کارآفرین فناوری، توییت کرد در روز پنج‌شنبه، «هرکسی که چند بلوک در سانفرانسیسکو (خارج از Pac Whites که در آن همه چیز به‌طور عجیبی امن به نظر می‌رسد) قدم بزند، می‌داند که شهر چقدر خطرناک است»، با استفاده از زبان عامیانه به محله مرفه Pacific Heights اشاره می‌کند.

این دستگیری که اولین بار توسط Mission Local در صبح روز پنجشنبه گزارش شد، روزها گمانه زنی ها را در مورد مرگ آقای آقای. لی، 43 ساله، یک مدیر فناوری که توسط کارکنان فوریت های پزشکی در ساعت 2:35 بامداد روز 4 آوریل در حال خونریزی در یک پیاده رو پیدا شد. مقامات و اعضای خانواده گفتند که او در زمان حمله برای کسب و کار در سانفرانسیسکو بوده است.

مقامات پلیس از صحبت در مورد جزئیات پرونده یا انگیزه خودداری کردند و آقای. برادر لی گفت که خانواده او به خوبی با مظنون آشنا نبودند، او به عنوان یکی از بسیاری از کارآفرینان فناوری در مدار برادرش به تصویر کشیده شد.

الیور لی می گوید: «از آنچه اخیراً آموخته ایم، به نظر می رسد که بیشتر شبیه کارآفرینان و افرادی است که تلاش می کنند نام خود را در سانفرانسیسکو به ثبت برسانند. اما او افزود که خانواده از آشنایی نزدیکتر برادرش با آقای آقای. مومنی یا می دانیم چرا ممکن است این دو در شبی که قتل اتفاق افتاده با هم آشنا شده باشند.

آقای. پروفایل لینکدین مومنی بیان می کند که او صاحب یک شرکت پشتیبانی فنی به نام Expand IT Inc. است که در فضای آجری مانند زیر شیروانی در Emeryville، آن سوی خلیج سانفرانسیسکو قرار دارد. با توجه به کارت ویزیت وی، تجارت او بر مدیریت سرورهای رایانه، امنیت سایبری و پشتیبانی عمومی فناوری اطلاعات متمرکز است.

سوابق دادگاه شهرستان آلامدا نشان می دهد که آقای. مومنی در سال 1390 به داشتن غیرقانونی تیغه سوئیچ و رانندگی با گواهینامه ای که به دلیل محکومیت قبلی به دلیل رانندگی در حالت مستی تعلیق شده بود، متهم شد. او به اتهام مجوز تعلیق شده اعتراضی نکرد و اتهام چاقو رد شد.

اتهاماتی که این هفته علیه آقای. مومنی شامل افزایش مجازات برای قتل با چاقو می شود.

سام سینگر، مدیر روابط عمومی Bay Area که آقای. همسایه مومنی در کارخانه موتور بخار یکصد ساله که به دفتر تبدیل شده است، از آقای مومنی تعریف کرد. مومنی به عنوان یک همسایه خوب، او را “روشن، پرقدرت، جذاب” خطاب می کند. آقای. فضای اداری مومنی “یک دفتر فنی کلاسیک در منطقه خلیج سانفرانسیسکو” با میز بیلیارد، سیستم استریو سطح بالا و غذاهای لذیذ در آشپزخانه بود. خواننده گفت.

مرکز شهر سانفرانسیسکو که خالی از کارمندان اداری در طول همه گیری همه گیر بود، افزایش چادرها و استفاده از مواد مخدر در فضای باز را در فضاهای عمومی خود تجربه کرده است و این شکایت را برانگیخته است که دلسوزی شهر برای افراد بی خانمان و بیماران روانی توانایی آن را برای حفظ نظم پیچیده کرده است. جرایم اموال افزایش یافته است و تعداد زیادی از رای دهندگان احساس ناامنی کردند که سال گذشته دادستان محلی چسا بودین را برکنار کردند.

پس از عواقب احساسی این قتل، چهره‌های سرشناس از جمله آقای. ماسک و مایکل آرینگتون، بنیانگذار وبلاگ صنعتی TechCrunch، شهر را مقصر این موضوع دانستند. مرگ لی

سانفرانسیسکو 56 قتل را در سال 2017 ثبت کرد، اما برخی از جنایات خشونت آمیز در اوایل همه گیری کاهش یافت. بر اساس داده های اداره پلیس این شهر، در سال های 2021 و 2022، تعداد قتل ها به 56 نفر رسید. قبل از آقای با مرگ لی، این شهر ده ها قتل را در سال جاری ثبت کرده بود که دو مورد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود.

با این حال، جنایات برجسته همچنان مشکلات شهر را برجسته کرده است. چند روز پس از آقای به عنوان مثال، لی کشته شد، به عنوان مثال، یک کمیسر سابق آتش نشانی با لوله فلزی در منطقه مارینا مورد حمله قرار گرفت و در بیمارستان بستری شد. خانواده قربانی اردوگاه بی خانمان ها را مقصر می دانند که او به دنبال بیرون راندن آنها از محله لوکس بوده است. در ماه مارس، هیئت ناظران سانفرانسیسکو با درخواست شهردار لندن برید مبنی بر صرف 25 میلیون دلار اضافی برای اضافه کاری پلیس موافقت کرد.

آقای. دوستان و بستگانش لی را به عنوان مردی مهربان، باهوش و مربی سخاوتمند می‌شناختند، اما همچنین به‌عنوان فردی فوق‌العاده پرانرژی و اجتماعی، با توانایی بیرون ماندن تا دیروقت حتی در شب‌های هفته شناخته می‌شد. دستگیره آنلاین او Crazy Bob بود، لقبی که در دوران جوانی در بازی واترپلو به دست آورده بود.

او ابتدا به عنوان مدیر ارشد فناوری شرکت پرداخت Square – که در سال 2021 نام خود را به Block تغییر داد – و سپس در MobileCoin، یک استارت آپ ارز دیجیتال مستقر در سانفرانسیسکو، که در آن زمان مدیر ارشد محصول بود، به شهرت رسید. از مرگ او همکاران گفتند آقای لی همچنین در ایجاد سرویس پرداخت موبایلی Cash App نقش مهمی داشته است.

برادرش که این فقدان را «شکست‌کننده» خواند، او را ایده‌آلیستی توصیف کرد که رویای دموکراتیک کردن فناوری را در سر می‌پروراند و عاشق هنر و موسیقی بود. الیور لی گفت، دوستی باب لی بسیار گسترده بود، از دفاتر سرمایه گذاری خطرپذیر در سیلیکون ولی گرفته تا جمعیت عادی در جشنواره سالانه هنر و موسیقی Burning Man. برادر گفت به او گفته اند که آقای لی پیشتر در شب مرگش به ملاقات یکی از دوستانش رفته بود. او گفت: “باب، برای هر کسی وقت می گذارد.”

مشابه حمله در منطقه مارینا، چاقو زدن آقای. لی در یک بخش مجلل از شهر به نام رینکن هیل اتفاق افتاد. محله‌ای آرام که در میان کارگران فناوری محبوب است، این منطقه نزدیک مرکز شهر است و از دفتر Google و استادیوم که محل استقرار غول‌های سان فرانسیسکو، اوراکل پارک است، فاصله چندانی ندارد.

این محله یک مرکز فناوری است و روزانه به کارگران فناوری و دیگر متخصصان با کافی‌شاپ‌ها، پیش‌خوان‌های ناهار و خواربار فروشی تخصصی پاسخ می‌دهد. اما خیابان ها پس از تاریک شدن هوا خالی می شوند زیرا ساکنان به آپارتمان های آسمان خراش عقب نشینی می کنند.

قبل از نقل مکان به میامی – آقای. لی به دوستانش گفت که انرژی استارت‌آپ‌های فناوری شهر را دوست دارد – او در دره میل، یک جامعه مرفه در حدود 15 مایلی شمال سانفرانسیسکو در مارین کانتی زندگی می‌کرد. آقای. بر اساس پست های شبکه اجتماعی پدرش، لی اخیراً خانه ای را با پدرش به اشتراک گذاشته است.

پدر، ریک لی، در فیس بوک پست کرد: “زندگی با دو مجرد زندگی یک ماجراجویی بوده است، و من بسیار خوشحالم که توانستیم در این سال های گذشته تا این حد به هم نزدیک شویم.” “باب پیراهن را از پشت به تو می داد. او هرگز کسی را تحقیر نمی کرد و به یک فلسفه سختگیرانه بدون قضاوت پایبند بود.»

کالی هوانگ، تیم آرانگو سوگند کیت کانگر گزارش کمک کرد سوزان سی بیچی تحقیقات انجام داد.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما